Blocket.com www.blocket.com

Blocket är rankad 8 i Sverige. 'Blocket.se - Sveriges största Köp & Sälj marknad.'

8Rankad i Sverige

1 693Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade228 058 740
Besökare per månad 14 619 150
Värde per besökare--
Uppskattat värde58,29 Miljontals kr *
Externa länkar7 970
Antal sidor--
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
8Sverige
382Danmark
418Norge
964Finland
11 702Japan

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 14/04/2014

Liknande domäner
  • blocket.se Bilar, Bildelar, Biltillbehör
    blocket.se
  • www.blocketab.se
    blocketab.se
  • liten blocketbostad.se skärmbild
    blocketbostad.se
  • BlocketDeals.se
    blocketdeals.se
  • Blocket.se - Sveriges största Köp & Sälj marknad
    blocketeffekt.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder4,60%2,10%
Sverige 890,20%92,40%
Danmark 3821,60%1,40%
Norge 4181,60%2,50%
Finland 9640,80%1,20%
Japan 11 7021,20%0,40%

Den är populärast i länderna, Japan, Finland, Norge, Danmark och Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Vilhelmina10.30%0.20%10.00
Falun30.50%0.40%13.00
Tyringe40.30%0.40%20.00
Filipstad50.50%0.60%19.00
Lund72.30%1.30%9.30
Ludvika70.20%0.40%30.00
Enskede80.40%0.30%13.00
Stockholm821.00%21.50%16.20
Vessigebro80.20%0.10%11.00
Halmstad81.00%0.90%14.00
Eskilstuna81.00%1.40%22.00
Uppsala92.00%2.00%16.00
Vallentuna90.20%0.10%11.00
Kristianstad100.40%0.70%29.00
Hallsberg100.30%0.40%19.00
Partille120.50%0.30%8.00
Karlskrona130.50%0.50%15.00
Landskrona130.20%0.30%29.00
Farsta130.20%0.40%40.00
Karlstad130.80%0.80%15.00
Skurup130.30%0.20%12.00
Emmaboda150.40%0.10%6.00
Kumla150.30%0.30%14.00
Sundsvall160.80%0.40%8.00
Smedjebacken190.50%0.30%10.00
Ryd200.20%0.10%8.00
Nacka200.40%0.50%22.00
Lindome210.30%0.20%9.00
Vintrie220.20%0.30%21.00
Tierp230.20%0.20%15.00
Katrineholm230.20%0.30%21.00
Solna240.90%0.50%9.00
Vimmerby240.20%0.10%7.00
Kista270.40%0.20%7.00
Kalmar280.80%0.50%10.00
Norsborg300.30%0.10%6.00
Bromma310.40%0.30%12.00
Huddinge330.20%0.20%16.00
Hudiksvall330.30%0.20%9.00
Helsingborg330.50%0.20%7.00
Huskvarna350.20%0.20%13.00
Sollentuna380.30%0.10%6.00
Lane420.30%0.10%3.70
Arvika470.20%0.20%15.00
Kungsbacka590.20%0.20%17.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen1 423 -97
Dagliga Besökare130 540+2,7%
Rank av dagliga besökare2 047 -162
Dagliga Sidvisningar1 561 916+3,8%
Rank av sidvisningar551 -65
Sidvisningar per användare16,70+1%
Innehåll

www.Blocket.com

ämnen: Två Greps Vid Sd-demonstration, Antalet Friskolor ökar, Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, och Västernorrland.

Kategori: 'Webbutiker/Annonser'

Ålder: Domänen är 16 år och 3 månader gammal.

Av uppskattningsvis 142 740 dagliga besökare, ser var och en 16,70 sidor i genomsnitt.

Server
Server plats
Blocket.se
Stockholm
Sverige
59.33, 18.05

Dess 2 namnservrar är ns2.blocket.se, och ns1.blocket.se. Dess lokala IP-adress är 213.132.112.97. Blocket.se Stockholm är platsen för Apache server.

IP: 213.132.112.97

Web Server: Apache

Kodning: iso-8859-1

Webbsidans laddningstid är 1217 milliseconds, mindre än 59 % av andra webbsidor i mätningen.

Server Setup
Date:--
Server:Apache
Vary:Accept-Encoding,User-Agent
P3P:--
Transfer-Encoding:chunked
Content-Type:text/html; charset=iso-8859-1