Blocket.se

Blocket är rankad 8 i Sverige. 'Blocket.se - Sveriges största Köp & Sälj marknad.'

8Rankad i Sverige

1 693Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade228 058 740
Besökare per månad 5 717 239
Värde per besökare3,95 kr
Uppskattat värde22,79 Miljontals kr *
Externa länkar7 970
Antal sidor19 350 000
Nyckelord
Otillgänglig

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 27.07.2016

Liknande domäner
  • statistik för blocketab - www.blocketab.se

    blocketab.se

  •  Klart.se, Norrbotten, Västerbotten, Jämtland

    blocketbostad.se

  • liten blocketdeals.se skärmbild

    blocketdeals.se

  • Blocket.se - Sveriges största Köp & Sälj marknad

    blocketeffekt.se

  • Blocket.se - Sveriges största Köp & Sälj marknad

    blocketeffekten.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder4,60%2,10%
Sverige 8 90,20%92,40%
Danmark 382 1,60%1,40%
Norge 418 1,60%2,50%
Finland 964 0,80%1,20%
Japan 11 702 1,20%0,40%

Majoriteten av besökare kommer från Japan, Finland, Norge, Danmark och Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Vilhelmina10.30%0.20%10.00
Falun30.50%0.40%13.00
Tyringe40.30%0.40%20.00
Filipstad50.50%0.60%19.00
Lund72.30%1.30%9.30
Ludvika70.20%0.40%30.00
Enskede80.40%0.30%13.00
Stockholm821.00%21.50%16.20
Vessigebro80.20%0.10%11.00
Halmstad81.00%0.90%14.00
Eskilstuna81.00%1.40%22.00
Uppsala92.00%2.00%16.00
Vallentuna90.20%0.10%11.00
Kristianstad100.40%0.70%29.00
Hallsberg100.30%0.40%19.00
Partille120.50%0.30%8.00
Karlskrona130.50%0.50%15.00
Landskrona130.20%0.30%29.00
Farsta130.20%0.40%40.00
Karlstad130.80%0.80%15.00
Skurup130.30%0.20%12.00
Emmaboda150.40%0.10%6.00
Kumla150.30%0.30%14.00
Sundsvall160.80%0.40%8.00
Smedjebacken190.50%0.30%10.00
Ryd200.20%0.10%8.00
Nacka200.40%0.50%22.00
Lindome210.30%0.20%9.00
Vintrie220.20%0.30%21.00
Tierp230.20%0.20%15.00
Katrineholm230.20%0.30%21.00
Solna240.90%0.50%9.00
Vimmerby240.20%0.10%7.00
Kista270.40%0.20%7.00
Kalmar280.80%0.50%10.00
Norsborg300.30%0.10%6.00
Bromma310.40%0.30%12.00
Huddinge330.20%0.20%16.00
Hudiksvall330.30%0.20%9.00
Helsingborg330.50%0.20%7.00
Huskvarna350.20%0.20%13.00
Sollentuna380.30%0.10%6.00
Lane420.30%0.10%3.70
Arvika470.20%0.20%15.00
Kungsbacka590.20%0.20%17.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen1 423 -97
Dagliga Besökare130 540+2,7%
Rank av dagliga besökare2 047 -162
Dagliga Sidvisningar1 561 916+3,8%
Rank av sidvisningar551 -65
Sidvisningar per användare16,70+1%
Innehåll

www.Blocket.se

ämnen: Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, och Västernorrland.

Kategori: 'Webbutiker/Annonser'

Ålder: Domänen är 18 år och 7 månader gammal.

142 740 användare besöker sajten dagligen, där var och en ser 16,70 sidor.

LänkarServer
Server plats
Blocket
Stockholm
Sverige
59.33, 18.05

Blocket Stockholm är platsen för Apache server. Dess IP-nummer är 212.112.179.17. Dess 2 namnservrar är ns2.blocket.se, och ns1.blocket.se.

IP: 212.112.179.17

Web Server: Apache

Kodning: iso-8859-1

Servern är snabbare än 59 % av andra webbsidor i mätningen, på 1217 milliseconds.

Server Setup
Date:--
Server:Apache
Vary:Accept-Encoding,User-Agent
P3P:--
Transfer-Encoding:chunked
Content-Type:text/html; charset=iso-8859-1