Tradera.se www.tradera.se

Tradera är rankad 21 i Sverige. 'Köp och sälj på auktion & till fast pris på Tradera. Nya auktioner idag!'

21Rankad i Sverige

4 816Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade113 272 614
Besökare per månad 6 363 630
Värde per besökare--
Uppskattat värde25,37 Miljontals kr *
Externa länkar9 314
Antal sidor--
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
21Sverige
937Finland
1 511Norge
22 426Kina
38 148Förenta staterna

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 28/04/2014

Liknande domäner
  • traderadiators.com radiator, radiators, heated
    traderadiators.com
  •  studentrabatt, köp & sälj, Posted 3 years ago, Posted 3 years ago
    traderaebay.tumblr.com
  • liten traderaguiden.se skärmbild
    traderaguiden.se
  • visa tradereactor.se data
    tradereactor.se
  • TraderEmpire
    traderempire.com

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder3,70%1,40%
Sverige 2187,30%95,50%
Finland 9372,70%0,70%
Norge 1 5111,80%0,50%
Kina 22 4262,00%0,80%
Förenta staterna 38 1482,00%0,80%
Tyskland 40 8550,60%0,30%

Majoriteten av besökare kommer från Tyskland, Förenta staterna, Kina, Norge, Finland och Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Skurup12.30%7.00%56.00
Segeltorp20.60%0.40%13.00
Holmsund31.60%3.80%44.00
Filipstad41.40%1.00%14.00
Farsta100.70%0.50%13.00
Lund114.30%1.90%8.00
Halmstad111.80%4.50%47.00
Norsborg111.50%0.40%5.00
Falun120.50%0.20%9.00
Katrineholm121.10%0.60%10.00
Skepplanda131.10%1.30%22.00
Stockholm2019.80%29.40%27.00
Eskilstuna310.90%1.70%35.00
Sundsvall451.20%0.20%2.90
Kalmar511.10%1.30%22.00
Nacka670.50%0.10%3.00
Bromma750.50%0.30%10.00
Uppsala1301.00%0.30%5.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen4 047 -427
Dagliga Besökare49 434+2%
Rank av dagliga besökare6 089 -474
Dagliga Sidvisningar601 660+16,3%
Rank av sidvisningar1 541 -413
Sidvisningar per användare16,90+14%
Innehåll

www.Tradera.se

ämnen: Bli Medlem, Mitt Tradera, Detaljerad Sökning, SÖk, Accessoarer, och Antikt & Design.

Kategori: 'Webbutiker/Auktioner'

Ålder: Domänen är 15 år och 2 månader gammal.

54 054 användare besöker sajten dagligen, där var och en ser 16,90 sidor.

Server
Server plats
Qbranch 365 24 Ab
Stockholm
Sverige
59.33, 18.05

Det underhålls av Qbranch 365 24 Ab Stockholm, som använder Microsoft-IIS/7 webbserver. Programmeringsspråkets miljö är ASP.NET. Dess 3 namnservrar är maud.qbranch.se, grace.qbranch.se, och kristina.qbranch.se.

IP: 217.151.205.230

Drivs med: ASP.NET

Web Server: Microsoft-IIS/7

Kodning: utf-8

Servern är långsammare än 66 % av webbsidor i mätningen, på 1860 milliseconds.

Server Setup
Cache-Control:private
Content-Length:35242
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Server:Microsoft-IIS/7.5
X-AspNet-Version:4.0.30319
Set-Cookie:--
X-Powered-By:ASP.NET
Date:--