Tinypic.com www.tinypic.com

Tinypic är rankad 286 i Sverige. 'TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting.'

286Rankad i Sverige

834Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade32 616 675
Besökare per månad 6 144 977
Värde per besökare3,25 kr
Uppskattat värde24,50 Miljontals kr *
Externa länkar213 461
Antal sidor540 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
237Kroatien
286Sverige
314Pakistan
335Belgien
344Nederländerna

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 28/04/2014

Liknande domäner
  • statistik för tinypixel
    tinypixel.se
  •  Games
    tinyplanets.com
  • liten tinyportal.se skärmbild
    tinyportal.se
  • Tinypuppy: Teacup Yorkie Breeder offers Teacup Yorkshire Terrier Puppies for Sale in Texas
    tinypuppy.com
  • HOME - www.tinyqueen.se
    tinyqueen.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder12,30%10,90%
Kroatien 2370,50%0,60%
Sverige 2861,90%1,90%
Pakistan 3142,40%3,10%
Belgien 3350,80%6,60%
Nederländerna 3442,40%2,60%
Filippinerna 4011,10%1,10%
Turkiet 4123,50%3,10%
Italien 4723,80%4,00%
Portugal 4920,90%0,80%
Rumänien 4941,00%1,00%
Polen 5033,30%3,10%
Spanien 5183,90%3,80%
Kanada 5193,40%2,90%
Indonesien 5322,20%2,00%
Reino Unido 5374,90%4,90%
Schweiz 6640,60%0,60%
Finland 6750,60%0,60%
Förenta staterna 68422,70%20,80%
Österrike 6990,70%0,60%
Argentina 7001,00%0,90%
Australien 7321,50%1,20%
Danmark 7590,50%0,40%
Indien 8097,60%7,80%
Colombia 8310,50%0,60%
Norge 8980,60%0,40%
Grekland 9200,60%0,70%
Saudiarabien 9660,70%0,70%
Mexiko 1 0371,60%1,40%
Brasilien 1 0962,60%2,30%
Tyskland 1 1733,90%3,20%
Thailand 1 4220,70%0,60%
Frankrike 1 8771,90%1,50%
Iran 2 5680,60%0,40%
Ryssland 3 1831,40%1,20%
Japan 6 6270,90%0,80%
Kina 14 7030,60%0,70%

Filippinerna, Nederländerna, Belgien, Pakistan, Sverige och Kroatien är de ställen som flest besökare kommer från.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Uppsala2380.10%0.10%1.20
Stockholm5080.30%0.30%1.50
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen70169
Dagliga Besökare433 778 -13,97%
Rank av dagliga besökare54264
Dagliga Sidvisningar546 146 -12,94%
Rank av sidvisningar1 703154
Sidvisningar per användare1,75+1,2%
Innehåll

www.Tinypic.com

Ålder: Domänen är 10 år och 0 månader gammal.

Sajten har omkring 474 318 dagliga användare, där var och en ser 1,75 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Photobucket.com Inc.
Colorado
Denver
Förenta staterna
39.7442, -105.1049

Dess webbserver är belägen vid Photobucket.com Inc (Colorado, Denver.) Den har 4 namnservrar, inklusive ns2.p14.dynect.net, ns4.p14.dynect.net, och ns1.p14.dynect.net. Tinypic.com's server-IPnummer är 209.17.70.143.

IP: 209.17.70.143

Dess serverhastighet är uppmätt till 2076 milliseconds.