Nordea.se www.nordea.se

Nordea är rankad 34 i Sverige. 'Nordea.'

34Rankad i Sverige

7 966Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade24 913 980
Besökare per månad 2 464 728
Värde per besökare0,66 kr
Uppskattat värde9,83 Miljontals kr *
Externa länkar2 064
Antal sidor153 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
34Sverige
39 032Reino Unido
42 801Kina

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 14/04/2014

Liknande domäner
  • statistik för nordea
    nordea.sg
  •  Suomi, Private Netbank DK, Private Netbank FI, Private Netbank NO
    nordea.wf
  • liten nordeaaktiehandel.se skärmbild
    nordeaaktiehandel.se
  • Privat | Nordea.se
    nordeaassetmanagement.se
  • Nordea
    nordeabank.im

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder3,90%2,30%
Sverige 3493,60%95,30%
Reino Unido 39 0320,70%0,70%
Kina 42 8011,70%1,70%

Besökare kommer från länderna, Kina, Reino Unido och Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Ljungby42.30%6.20%15.00
Angered70.90%1.50%10.00
Visby80.70%0.10%1.00
Ludvika110.90%0.60%4.00
Vimmerby231.10%0.20%1.00
Vetlanda251.30%0.40%1.70
Rekarne260.70%0.40%3.10
Nacka321.20%1.50%7.00
Solna332.60%3.40%7.00
Ystad330.80%0.70%5.00
Stockholm3722.50%23.40%5.90
Karlskrona450.60%0.90%8.00
Huddinge580.60%0.40%3.00
Sundsvall730.80%0.50%4.00
Halmstad1430.60%0.30%3.00
Karlstad1620.60%0.10%1.30
Kalmar2340.90%0.30%1.60
Uppsala2411.20%0.30%1.60
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen6 694785
Dagliga Besökare39 804 -12,40%
Rank av dagliga besökare7 842784
Dagliga Sidvisningar169 095 -20,67%
Rank av sidvisningar5 8341 002
Sidvisningar per användare5,91 -9,49%
Innehåll

www.Nordea.se

Kategori: 'Banktjänster/Banker'

5,91 sidor ses i genomsnitt, av de uppskattningsvis 43 524 dagliga besökarna.

LänkarServer
Server plats
Tdc Internet Hosting
Copenhagen
Danmark
55.67, 12.58

Dess 4 DNS-journaler inkluderar ns2.domainnetwork.se, ns0.nordea.se, och ns1.nordea.se. Dess IP-nummer är 193.88.186.179. Det underhålls av Tdc Internet Hosting Copenhagen, som använder Microsoft-IIS/7 webbserver.

IP: 193.88.186.179

Web Server: Microsoft-IIS/7

Kodning: utf-8

Dess genomsnittliga laddningstid är 605 milliseconds, vilket är snabbare än 89 % av webbsidor globalt sett.

Server Setup
Cache-Control:private
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Expires:--
Server:Microsoft-IIS/7.0
Set-Cookie:--
X-AspNet-Version:4.0.30319
X-UA-Compatible:IE=8
Date:--
Content-Length:34983