Laget.se www.laget.se

Laget är rankad 162 i Sverige. 'laget.se - Gratis hemsidor till idrotten.'

162Rankad i Sverige

42 641Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade5 196 555
Besökare per månad 430 297
Värde per besökare0,75 kr
Uppskattat värde1,71 Miljontals kr *
Externa länkar2 337
Antal sidor1 950 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
162Sverige

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 21/04/2014

Liknande domäner
  • lagetab.se Startsida, Kontakta oss
    lagetab.se
  •  Trackbacks (), Fest, Trackbacks (), Övrigt
    lagetmedguldkant.blogg.se
  • liten lagetojaget.se skärmbild
    lagetojaget.se
  • Välkommen till T. Lagfalk AB
    lagfalk.se
  • Lagfartsnytt.se - Information om Lagfarter och pantbrev sök efter lagfart m.m.
    lagfartsnytt.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder2,50%1,00%
Sverige 16297,60%99,00%

Majoriteten av besökare kommer från Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Rosersberg57.80%6.40%4.20
Emmaboda78.80%12.10%7.00
Vintrie372.40%1.20%2.60
Arvika465.10%1.60%1.60
Kungsbacka464.40%3.50%4.00
Karlstad922.30%4.40%10.00
Kalmar965.50%4.50%4.20
Stockholm16523.10%31.40%7.00
Lund3852.30%1.40%3.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen35 833 -613
Dagliga Besökare8 560+8%
Rank av dagliga besökare39 352 -5 072
Dagliga Sidvisningar27 157 -27,11%
Rank av sidvisningar37 7038 828
Sidvisningar per användare4,40 -32,42%
Innehåll

www.Laget.se

ämnen: Skapa Klubbsida, Skapa Lagsida, och Referenser.

9 360 användare besöker sajten dagligen, där var och en ser 4,40 sidor.

LänkarServer
Server plats
Ipeer Ab
Karlstad
Sverige
59.37, 13.5

Den har 2 DNS-journaler, dns02.ipeer.se, och dns01.ipeer.se. Det underhålls av Ipeer Ab Karlstad, som använder Microsoft-IIS/6 webbserver. Programmeringsspråkets miljö är ASP.NET.

IP: 213.180.74.173

Drivs med: ASP.NET

Web Server: Microsoft-IIS/6

Kodning: iso-8859-1

PING (213.180.74.173) 56(84) bytes of data.
64 bytes from de-0455.d.ipeer.se (213.180.74.173): icmp_seq=1 ttl=114 133 ms
64 bytes from de-0455.d.ipeer.se (213.180.74.173): icmp_seq=2 ttl=114 134 ms
64 bytes from de-0455.d.ipeer.se (213.180.74.173): icmp_seq=3 ttl=114 135 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 133.913/134.612/135.418/0.687 ms
rtt min/avg/max/mdev = 133.913/134.612/135.418/0.687 ms

Servern är långsammare än 49 % av webbsidorna i mätningen, vid 1436 milliseconds. Därtill är en tid på 133 ms uppmätt vid ett ping-test.

Server Setup
Date:--
Server:Microsoft-IIS/6.0
X-Powered-By:ASP.NET
Content-Length:22608
Content-Type:text/html
Set-Cookie:--
Cache-control:private