Elgiganten.se Gå till hemsidan

Elgiganten är rankad 95 i Sverige. 'Kända märkesvaror till låga priser! - Elgiganten.'

95Rankad i Sverige

24 350Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade8 373 456
Besökare per månad 1 842 346
Värde per besökare0,68 kr
Uppskattat värde7,34 Miljontals kr *
Externa länkar1 315
Antal sidor1 104 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
95Sverige

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 28/04/2014

Liknande domäner
  • elgigantens.com Stores, Registrera, Sony
    elgigantens.com
  • elgiganter.se
    elgiganter.se
  • liten elgiganteterremoto.com skärmbild
    elgiganteterremoto.com
  • Domainname parked | Forss Webservice AB - Hemsidor och webbhotell
    elgiganto.se
  • Elgin Community College (ECC) Homepage - Elgin, Illinois
    elgin.edu

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder4,40%3,00%
Sverige 9595,60%97,00%

Majoriteten av besökare kommer från Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Ryd221.50%1.10%3.00
Eskilstuna373.80%6.40%8.00
Stockholm8428.90%25.40%4.10
Bromma1061.60%2.60%7.00
Uppsala1733.00%2.30%3.50
Kalmar2461.60%1.30%4.00
Solna2471.40%0.80%2.80
Lund2732.10%1.50%3.40
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen20 462 -3 710
Dagliga Besökare14 338+13%
Rank av dagliga besökare22 625 -4 483
Dagliga Sidvisningar49 063+7%
Rank av sidvisningar20 678 -2 899
Sidvisningar per användare4,80 -4,78%
Innehåll

www.Elgiganten.se

4,80 sidor ses i genomsnitt, av de uppskattningsvis 15 678 dagliga besökarna.

LänkarServer
Server plats
Elkjop Nordic As
Norge
63.743631, 13.183594

Det finns 3 namnservrar, ns.elkjop.no, ns.elkjop.net, och ns1.ext.elkjop.com. Servern underhålls av Elkjop Nordic As. Dess IP-nummer är 217.28.192.36.

IP: 217.28.192.36

PING www. (217.28.192.36) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 217.28.192.36: icmp_req=1 ttl=244 132 ms
64 bytes from 217.28.192.36: icmp_req=2 ttl=244 132 ms
64 bytes from 217.28.192.36: icmp_req=3 ttl=244 132 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 132.403/132.571/132.730/0.441 ms
rtt min/avg/max/mdev = 132.403/132.571/132.730/0.441 ms

En tid på 132 ms har registrerats vid ett ping-test, där dess genomsnittliga laddningstid för en helsida är 1306 milliseconds. Detta är långsammare än 55 % av webbsidorna i mätningen.