Easyjet.com www.easyjet.com

Easyjet är rankad 2 186 i Sverige. 'easyJet - Low Cost Flights - Book cheap flights with easyJet.'

2 186Rankad i Sverige

1 740Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade28 508 193
Besökare per månad 2 609 735
Värde per besökare1,45 kr
Uppskattat värde10,40 Miljontals kr *
Externa länkar44 864
Antal sidor1 069 500
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
109Schweiz
161Reino Unido
303Italien
331Frankrike
346Portugal

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 28/04/2014

Liknande domäner
  • easyjet.se cheap flights, cheap airline tickets, flight deals
    easyjet.se
  • om easyjob.se - easyjob
    easyjob.se
  • liten easyjobs.se skärmbild
    easyjobs.se
  • Easy Jump´s kennel
    easyjump.se
  • gå till webbplats
    easyjvgiveawayscript.com

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder8,80%7,40%
Schweiz 1095,10%5,90%
Reino Unido 16127,80%30,20%
Italien 30311,10%10,70%
Frankrike 33117,20%16,00%
Portugal 3462,30%2,20%
Spanien 4518,80%8,20%
Danmark 5541,10%1,40%
Israel 5730,70%1,80%
Nederländerna 6542,70%2,90%
Grekland 6721,70%1,60%
Tjeckien 8251,10%0,90%
Tyskland 9198,80%8,10%
Belgien 1 6180,80%0,70%
Polen 4 6980,70%0,60%
Förenta staterna 23 5131,20%1,30%

Den är populärast i länderna, Spanien, Portugal, Frankrike, Italien, Reino Unido och Schweiz.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Stockholm34480.10%0.10%1.80
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen1 462135
Dagliga Besökare180 616 -12,27%
Rank av dagliga besökare1 459157
Dagliga Sidvisningar470 675 -11,62%
Rank av sidvisningar2 012134
Sidvisningar per användare3,63+0,8%
Innehåll

www.Easyjet.com

Kategori: 'Air/Airlines' och 'Aviation/Airlines'

Ålder: Den lades upp den 25-03-1997, vilket gör den till över 17 år och 1 månader gammal.

Av uppskattningsvis 197 496 dagliga besökare, ser var och en 3,63 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Akamai Technologies
Massachusetts
Cambridge
Förenta staterna
42.3933, -71.1333

ns3.savvis.net, ns4.savvis.net, och ns2.savvis.net är några av dess 4 namnservrar. Servern underhålls av Akamai Technologies (Massachusetts, Cambridge.) Dess IP-nummer är 184.25.164.88.

IP: 184.25.164.88

PING e4014.b.akamaiedge.net (184.25.196.88) 56(84) bytes of data.
64 bytes from a184-25-196-88.deploy.akamaitechnologies.com (184.25.196.88): icmp_seq=1 ttl=53 12.9 ms
64 bytes from a184-25-196-88.deploy.akamaitechnologies.com (184.25.196.88): icmp_seq=2 ttl=53 12.8 ms
64 bytes from a184-25-196-88.deploy.akamaitechnologies.com (184.25.196.88): icmp_seq=3 ttl=53 12.9 ms
--- e4014.b.akamaiedge.net ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 12.880/12.935/12.997/0.048 ms
rtt min/avg/max/mdev = 12.880/12.935/12.997/0.048 ms

Webbsidans laddningstid är 2072 milliseconds, mindre än 72 % av andra sidor i mätningen. Dessutom är en ping till servern klockad till 12.9 ms.