Csjobb.se

Csjobb är rankad 26 i Sverige. 'CSjobb - Sveriges ledande sajt för jobb inom IT.'

26Rankad i Sverige

6 073Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade20 520 864
Besökare per månad 6 412 770
Värde per besökare--
Uppskattat värde25,57 Miljontals kr *
Externa länkar181
Antal sidor--
Nyckelord
Otillgänglig

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 27.07.2016

Liknande domäner
  • statistik för csjproperties - CSJ Properties

    csjproperties.se

  • CSK-Ludvika

    csk-ludvika.com

  • liten cska.se skärmbild

    cska.se

  • C S K A Stålstaden - Stolthet, hunger, engagemang & gemenskap ...

    cskastalstaden.se

  • CS Kommunikationsbyrå

    cskb.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder3,20%2,30%
Sverige 26 87,90%89,30%
Norge 1 269 2,80%1,80%
Finland 1 384 2,10%1,90%
Reino Unido 28 686 0,90%0,50%
Kina 32 931 1,40%2,30%
Spanien 34 914 0,50%0,30%
Förenta staterna 71 241 1,10%1,60%

Majoriteten av besökare kommer från Spanien, Kina, Reino Unido, Finland, Norge och Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Gustavsberg80.50%0.60%4.00
Kista113.40%2.90%2.70
Rekarne120.70%0.70%3.20
Kungsbacka122.20%2.90%4.20
Kalmar172.80%2.50%2.80
Helsingborg192.80%4.20%4.90
Solna203.40%3.70%3.40
Stenungsund220.70%0.30%1.40
Krokom230.40%0.30%2.30
Huskvarna230.60%0.60%3.40
Stockholm2621.40%24.10%3.60
Hudiksvall291.00%0.70%2.30
Svedala290.40%0.30%2.30
Huddinge320.90%0.90%3.10
Lane370.40%1.00%8.00
Arvika380.50%0.70%5.00
Motala390.80%1.40%6.00
Karlstad391.20%2.20%5.50
Uddevalla480.50%0.30%2.40
Sundsvall620.50%0.20%1.30
Bromma820.60%0.60%3.10
Lund891.50%1.10%2.50
Uppsala1181.10%0.80%2.30
Halmstad1190.60%0.20%1.30
Nacka1210.40%0.20%2.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen5 103 -950
Dagliga Besökare59 278+14%
Rank av dagliga besökare5 021 -834
Dagliga Sidvisningar141 188+22,7%
Rank av sidvisningar6 891 -1 840
Sidvisningar per användare3,39+8%
Innehåll

www.Csjobb.se

ämnen: Översikt, Kundservice, Wip - Women It Professionals, och För Arbetssökande.

Kategori: 'Datorer/Publikationer'

64 818 användare besöker sajten dagligen, där var och en ser 3,39 sidor.

Server
Server plats
Idg International Data Group Sweden
Stockholm
Sverige
59.33, 18.05

Csjobb.se's server-IPnummer är 213.132.123.240. Det underhålls av Idg International Data Group Sweden Stockholm, som använder Apache-Coyote/1 webbserver. Dess 3 namnservrar är ns1.patradomain.com, ns2.patradomain.com, och ns3.patradomain.com.

IP: 213.132.123.240

Web Server: Apache-Coyote/1

Kodning: iso-8859-1

PING www. (213.132.123.240) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 213.132.123.240: icmp_seq=1 ttl=50 132 ms
64 bytes from 213.132.123.240: icmp_seq=2 ttl=50 132 ms
64 bytes from 213.132.123.240: icmp_seq=3 ttl=50 132 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 132.021/132.047/132.091/0.298 ms
rtt min/avg/max/mdev = 132.021/132.047/132.091/0.298 ms

Servern är snabbare än 64 & av andra sidor i mätningen, på 3071 milliseconds. Därtill har en tid på 132 ms uppmätts vid ett ping-test.

Server Setup
Server:Apache-Coyote/1.1
Cache-Control:max-age=90, s-maxage=90,public
Expires:--
Set-Cookie:--
Content-Type:text/html
Date:--
Connection:close
Set-Cookie:--
Vary:Accept-Encoding