Avanza.se

Avanza är rankad 88 i Sverige. 'Avanza Bank - Spara i aktier, fonder och pension.'

88Rankad i Sverige

20 363Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade14 304 654
Besökare per månad 1 227 852
Värde per besökare1,34 kr
Uppskattat värde4,89 Miljontals kr *
Externa länkar687
Antal sidor3 105
Nyckelord
Otillgänglig

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 27.07.2016

Liknande domäner
  • avanzabank.se aktier, fonder, pension

    avanzabank.se

  •  Usuarios, Agencias, Recordar contraseña, Comprar billetes

    avanzabus.com

  • liten avanzaclub.com skärmbild

    avanzaclub.com

  • Avanza Kayak – hopfällbara kajaker

    avanzakayak.com

  • gå till webbplats

    avanzakayak.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder2,50%0,50%
Sverige 88 89,60%93,10%
Malaysia 2 756 4,90%2,80%
Filippinerna 27 943 0,60%0,30%
Reino Unido 33 398 1,70%2,60%
Förenta staterna 304 210 0,70%0,60%

Den är populärast i länderna, Förenta staterna, Reino Unido, Filippinerna, Malaysia och Sverige.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Kungsbacka87.10%8.30%10.00
Partille94.40%12.10%22.00
Skepplanda212.00%1.80%7.00
Kista243.70%3.60%8.00
Lund1014.60%2.80%5.00
Stockholm10321.20%15.90%6.20
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen17 112 -641
Dagliga Besökare14 124+2%
Rank av dagliga besökare22 984 -1 802
Dagliga Sidvisningar110 279 -14,63%
Rank av sidvisningar9 043851
Sidvisningar per användare10,90 -16,08%
Innehåll

www.Avanza.se

Kategori: 'Aktier och obligationer/Börsmäklare'

Av uppskattningsvis 15 444 dagliga besökare, ser var och en 10,90 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Avanza Fondkommission Ab
Stockholm
Sverige
59.33, 18.05

Dess webbserver är belägen vid Avanza Fondkommission Ab Stockholm. Avanza.se's server-IPnummer är 217.15.245.71. Dess 2 namnservrar är dns02.avanza.se, och dns01.avanza.se.

IP: 217.15.245.71

PING secure. (217.15.245.71) 56(84) bytes of data.
64 bytes from secure. (217.15.245.71): icmp_seq=1 ttl=113 141 ms
64 bytes from secure. (217.15.245.71): icmp_seq=2 ttl=113 141 ms
64 bytes from secure. (217.15.245.71): icmp_seq=3 ttl=113 141 ms
--- secure. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 1999ms
rtt min/avg/max/mdev = 141.184/141.255/141.353/0.439 ms
rtt min/avg/max/mdev = 141.184/141.255/141.353/0.439 ms

Webbsidans laddningstid är 623 milliseconds, långsammare än 88 % av andra sidor i mätningen. Dessutom klockas ett ping till servern till 141 ms.