Officiell resultatlista för Boforsloppet
Tävlingens namn: Boforsloppet
Arrangörsorganisationer:
Degerfors OK / OK Djerf
Datum: lördag 16 april 2011
Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | H75 | H80 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8
D21
3 410 m, 22 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emma Johansson | Domnarvets GOIF | 23:21 | 6:50 | |
2 | Elin Dahlin | Domnarvets GOIF | 26:22 | +3:01 | 7:43 |
3 | Sara Johansson | Göteborg/Majorna OK | 27:26 | +4:05 | 8:02 |
4 | Emma Arlebo | KFUM Örebro OK | 29:09 | +5:48 | 8:32 |
5 | Malin Jonsson | OK Tyr | 29:24 | +6:03 | 8:37 |
6 | Nina Smestad | Løten OL | 30:02 | +6:41 | 8:48 |
7 | Kristin Jacobson | KFUM Örebro OK | 31:13 | +7:52 | 9:09 |
8 | Anna Algotson | OK Tylöskog | 31:52 | +8:31 | 9:20 |
9 | Teresé Korkeakoski | OK Milan | 32:30 | +9:09 | 9:31 |
10 | Lisa Westerberg | OK Milan | 32:42 | +9:21 | 9:35 |
11 | Janna Grevillius | OK Tyr | 32:48 | +9:27 | 9:37 |
12 | Elsa Ekelin | KFUM Örebro OK | 32:49 | +9:28 | 9:37 |
13 | Lina Rööhs | Skattkärrs IF | 34:22 | +11:01 | 10:04 |
14 | Jenny Johansson | KFUM Örebro OK | 35:25 | +12:04 | 10:23 |
15 | Marika Lindahl | OK Milan | 35:42 | +12:21 | 10:28 |
16 | Jenny Winblad | Hagaby GOIF | 36:54 | +13:33 | 10:49 |
17 | Jennie Brobakken | KFUM Örebro OK | 36:55 | +13:34 | 10:49 |
18 | Ingela Kälvedal | Umeå OK | 38:15 | +14:54 | 11:13 |
19 | Linda Lännenmäki | KFUM Örebro OK | 40:25 | +17:04 | 11:51 |
20 | Michelle Johansson | OK Tyr | 42:02 | +18:41 | 12:19 |
21 | Maria Keränen | Laxå OK | 42:35 | +19:14 | 12:29 |
22 | Anna-Karin Nilsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 48:25 | +25:04 | 14:11 |
Susanne Eriksson | KFUM Örebro OK | ej start |
H21
4 560 m, 24 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Per Eklöf | KFUM Örebro OK | 28:08 | 6:10 | |
2 | Jan Olm | Kils OK | 28:23 | +0:15 | 6:13 |
3 | Michael Reinhart | KFUM Örebro OK | 29:23 | +1:15 | 6:26 |
4 | Tomas Hallmén | OK Tisaren | 29:33 | +1:25 | 6:28 |
5 | Henric Brohede | OK Tyr | 31:40 | +3:32 | 6:56 |
6 | Anders Lindéus | Hagaby GOIF | 32:20 | +4:12 | 7:05 |
7 | Stefan Aronsson | KFUM Örebro OK | 33:11 | +5:03 | 7:16 |
8 | Andreas Blomgren | Västvärmlands OK | 33:35 | +5:27 | 7:21 |
9 | Per Fredberg | Kristinehamns OK | 34:14 | +6:06 | 7:30 |
10 | Erik Harlén | KFUM Örebro OK | 34:24 | +6:16 | 7:32 |
11 | Erik Jansson | KFUM Örebro OK | 34:50 | +6:42 | 7:38 |
12 | Marcus Andersson | KFUM Örebro OK | 34:58 | +6:50 | 7:40 |
13 | Erik Göthlin | KFUM Örebro OK | 35:19 | +7:11 | 7:44 |
14 | Daniel Brohede | OK Älgen | 35:35 | +7:27 | 7:48 |
15 | Ulf Hallmén | Hagaby GOIF | 36:57 | +8:49 | 8:06 |
16 | David Modig | OK Tyr | 37:17 | +9:09 | 8:10 |
17 | Bengt Hansske | Kils OK | 37:24 | +9:16 | 8:12 |
18 | Anders Södersten-Dahlgren | Filipstads OK | 38:27 | +10:19 | 8:25 |
19 | Tobias Beckius | OK Tyr | 43:41 | +15:33 | 9:34 |
20 | Patrik Norlin | OK Tyr | 44:27 | +16:19 | 9:44 |
21 | Fredrik Svahn | IF Hagen | 46:32 | +18:24 | 10:12 |
22 | Filip Söderlund | OK Milan | 49:30 | +21:22 | 10:51 |
23 | Tormod Borg | Grue IL | 51:45 | +23:37 | 11:20 |
Per-Anders Bergman | OK Tyr | diskvalificerad | |||
Björn Beckius | OK Tyr | ej start |
D20
3 560 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Linda Engen | Raumar OL | 44:45 | 12:34 | |
2 | Sara Bergman | OK Tyr | 1:00:17 | +15:32 | 16:56 |
H20
3 560 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sebastian Ekman | Västvärmlands OK | 26:48 | 7:31 | |
2 | Jonas Lindahl | OK Milan | 28:32 | +1:44 | 8:00 |
3 | Axel Magnussen | Skattkärrs IF | 35:11 | +8:23 | 9:52 |
4 | Anders Hansen-Haug | Askersunds OK | 45:14 | +18:26 | 12:42 |
Per Moberg | Vänersborgs SK | diskvalificerad |
D16
3 320 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ellinor Eriksson | KFUM Örebro OK | 30:10 | 9:05 | |
2 | Linnea Landfors | Lustens OK | 31:03 | +0:53 | 9:21 |
3 | Hanna Gustavsson | OK Tyr | 32:07 | +1:57 | 9:40 |
4 | Ebba Ekman | Lustens OK | 36:16 | +6:06 | 10:55 |
5 | Sanna Stenholm | Kils OK | 36:27 | +6:17 | 10:58 |
6 | Cecilia Boman | Lustens OK | 41:02 | +10:52 | 12:21 |
7 | Emma Johansson | Kristinehamns OK | 44:37 | +14:27 | 13:26 |
8 | Amanda Johansson | Kristinehamns OK | 45:00 | +14:50 | 13:33 |
9 | Jessica Korkeakoski | OK Milan | 1:23:22 | +53:12 | 25:06 |
Elin Lindberg | OK Djerf | diskvalificerad | |||
Nina Hallor | OK Tisaren | ej start | |||
Elin Fjellström | KFUM Örebro OK | ej start |
H16
3 320 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jesper Kullin | OK Tyr | 25:21 | 7:38 | |
2 | Emil Wikström | OK Tyr | 25:48 | +0:27 | 7:46 |
3 | Martin Ericson | OK Tyr | 26:24 | +1:03 | 7:57 |
4 | Adrian Fager | Garphyttans IF | 30:36 | +5:15 | 9:13 |
5 | Oskar Johansson | Västvärmlands OK | 31:36 | +6:15 | 9:31 |
6 | Hannes Welander | OK Djerf | 31:39 | +6:18 | 9:31 |
7 | Viktor Tiedermann | OK Tisaren | 39:16 | +13:55 | 11:49 |
8 | Hampus Ahl | OK Tisaren | 43:56 | +18:35 | 13:13 |
Olle Lindgren | KFUM Örebro OK | ej start |
H16 Kort
3 190 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Philip Salenbäck | Kristinehamns OK | 1:07:03 | 21:01 |
D14
3 070 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Märta Ransjö-Zander | OK Tyr | 23:47 | 7:44 | |
2 | Lovisa Martinsson | OK Tyr | 27:00 | +3:13 | 8:47 |
3 | Tilda Andersson | OK Tyr | 27:19 | +3:32 | 8:53 |
4 | Saga Sander | OK Milan | 30:18 | +6:31 | 9:52 |
4 | Sara Gunnarsson | OK Älgen | 30:18 | +6:31 | 9:52 |
6 | Elin Ransjö Zander | OK Tyr | 31:22 | +7:35 | 10:13 |
7 | Sandra Hane | OK Tyr | 34:24 | +10:37 | 11:12 |
8 | Anna Moberg | Vänersborgs SK | 36:03 | +12:16 | 11:44 |
9 | Linnea Bryngelsson | OK Djerf | 40:10 | +16:23 | 13:05 |
10 | Ida Hedin | Kils OK | 40:22 | +16:35 | 13:08 |
11 | Tilda Fransson | OK Milan | 42:47 | +19:00 | 13:56 |
12 | Emma Bergman | OK Tyr | 51:26 | +27:39 | 16:45 |
Kajsa Johansson | Skattkärrs IF | ej godkänd | |||
Clara Johansson | KFUM Örebro OK | ej start | |||
Malin Nyman | OK Tyr | ej start |
H14
3 190 m, 20 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Johan Gustafsson | OK Tyr | 24:22 | 7:38 | |
2 | Filip Jacobsson | Degerfors OK | 24:49 | +0:27 | 7:46 |
3 | Andreas Uller | Kils OK | 25:45 | +1:23 | 8:04 |
4 | Jacob Eriksson | KFUM Örebro OK | 27:59 | +3:37 | 8:46 |
5 | Jakob Fransson | OK Milan | 28:23 | +4:01 | 8:53 |
6 | Pontus Kullin | OK Tyr | 29:37 | +5:15 | 9:17 |
7 | Egil Simes | OK Tyr | 29:38 | +5:16 | 9:17 |
8 | Elis Nordström | Kils OK | 31:46 | +7:24 | 9:57 |
9 | Jesper Lindh | OK Älgen | 35:35 | +11:13 | 11:09 |
10 | Johannes Äng | Hagaby GOIF | 36:48 | +12:26 | 11:32 |
11 | John Nilsson | Östra Almby FK | 38:29 | +14:07 | 12:03 |
12 | Simon Lundberg | IK Vikings OK | 38:35 | +14:13 | 12:05 |
13 | Johan Nilsson | Degerfors OK | 40:03 | +15:41 | 12:33 |
14 | Hannes Wegelius | Hagaby GOIF | 41:16 | +16:54 | 12:56 |
15 | Jonathan Moen | IK Vikings OK | 41:57 | +17:35 | 13:09 |
16 | Oskar Eriksson | OK Älgen | 42:55 | +18:33 | 13:27 |
17 | Fredrik Wunder | Degerfors OK | 46:32 | +22:10 | 14:35 |
18 | Elias Landfors | Lustens OK | 50:51 | +26:29 | 15:56 |
19 | Erik Gillberg | Västvärmlands OK | 59:15 | +34:53 | 18:34 |
20 | Måns Olm | Kils OK | 1:06:33 | +42:11 | 20:51 |
Andreas Führ | Almby IK | ej start | |||
Robin Svennberg | Degerfors OK | ej start |
D14 Kort
2 690 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rebecka Salenbäck | Kristinehamns OK | 45:00 | 16:43 | |
Sanna Fredriksson | Degerfors OK | ej start |
H14 Kort
2 690 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lukas Löfvenhamn | OK Letstigen | 32:04 | 11:55 | |
2 | Jonatan Möller | Almby IK | 41:03 | +8:59 | 15:15 |
3 | Max Wunder | Degerfors OK | 41:22 | +9:18 | 15:22 |
D12
2 690 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Hallmén | OK Tisaren | 21:07 | 7:51 | |
2 | Frida Johansson | OK Djerf | 23:31 | +2:24 | 8:44 |
3 | Linda Gustafsson | OK Tyr | 26:03 | +4:56 | 9:41 |
4 | Maja Welander | OK Djerf | 27:05 | +5:58 | 10:04 |
5 | Amanda Mellerdahl | Kils OK | 27:34 | +6:27 | 10:14 |
6 | Miranda Skistad | OK Tyr | 29:52 | +8:45 | 11:06 |
7 | Ella Nordström | Kils OK | 33:14 | +12:07 | 12:21 |
8 | Erica Olsson | OK Djerf | 34:36 | +13:29 | 12:51 |
9 | Stina Lindberg | OK Djerf | 37:41 | +16:34 | 14:00 |
Stina Johansson | KFUM Örebro OK | diskvalificerad |
H12
2 690 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Olof Skoglund | Kils OK | 20:07 | 7:28 | |
2 | Lukas Olm | Kils OK | 20:14 | +0:07 | 7:31 |
3 | Edvin Eriksson | Hagaby GOIF | 23:54 | +3:47 | 8:53 |
4 | Hannes Bergenfur | OK Älgen | 24:16 | +4:09 | 9:01 |
5 | Arvid Eriksson | Hagaby GOIF | 27:55 | +7:48 | 10:22 |
6 | Erik Eriksson | OK Älgen | 29:12 | +9:05 | 10:51 |
7 | Lukas Katvala | OK Älgen | 29:55 | +9:48 | 11:07 |
8 | Emil Alpberg | Almby IK | 38:13 | +18:06 | 14:12 |
9 | Adrian Lundberg | IK Vikings OK | 38:58 | +18:51 | 14:29 |
Jonathan Uller | Kils OK | diskvalificerad |
D12 Kort
2 040 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lina Jernberg | Kristinehamns OK | 28:13 | 13:49 | |
2 | Sara Fogelberg | OK Tyr | 36:08 | +7:55 | 17:42 |
H12 Kort
2 040 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nial Simes | OK Tyr | 25:02 | 12:16 | |
2 | Simon Camitz | Lustens OK | 31:24 | +6:22 | 15:23 |
3 | Rasmus Larsson | Garphyttans IF | 43:54 | +18:52 | 21:31 |
D10
2 040 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amanda Jansson | OK Djerf | 20:05 | 9:50 | |
2 | Elin Lindblad | OK Djerf | 22:43 | +2:38 | 11:08 |
3 | Tove Ordqvist | Kils OK | 37:20 | +17:15 | 18:18 |
4 | Ylva Johansson | OK Djerf | 45:08 | +25:03 | 22:07 |
H10
2 040 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Johan Alpberg | Almby IK | 17:16 | 8:27 | |
2 | Simon Möller | Almby IK | 24:04 | +6:48 | 11:47 |
3 | Elias Bergenfur | OK Älgen | 24:49 | +7:33 | 12:09 |
4 | Mattias Hane | OK Tyr | 31:06 | +13:50 | 15:14 |
5 | Anton Uller | Kils OK | 33:28 | +16:12 | 16:24 |
6 | Alexander Jansson | OK Djerf | 46:23 | +29:07 | 22:44 |
D35
3 410 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sofia Carlsson | Lindebygdens OK | 38:01 | 11:08 | |
2 | Gunilla Möller | Almby IK | 54:15 | +16:14 | 15:54 |
Ann Hyvönen | Skattkärrs IF | ej start |
H35
4 560 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonas Uller | Kils OK | 44:14 | 9:42 | |
2 | Leif Celander | Kristinehamns OK | 46:05 | +1:51 | 10:06 |
3 | Mattias Modin | OK Tyr | 50:10 | +5:56 | 11:00 |
4 | Hans Egefalk | Hagaby GOIF | 52:38 | +8:24 | 11:32 |
D40
3 410 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kristin Johansson | Västvärmlands OK | 30:29 | 8:56 | |
2 | Ylva Olm | Kils OK | 35:33 | +5:04 | 10:25 |
3 | Karin Johansson | KFUM Örebro OK | 40:14 | +9:45 | 11:47 |
4 | Anna Gustafsson Hane | OK Tyr | 43:37 | +13:08 | 12:47 |
5 | Eva Martinsson | OK Tyr | 44:40 | +14:11 | 13:05 |
6 | Kajsa Källérus | KFUM Örebro OK | 53:22 | +22:53 | 15:39 |
H40
4 060 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anders Attås | OK Tisaren | 31:06 | 7:39 | |
2 | Henrik Gustafsson | OK Tyr | 33:41 | +2:35 | 8:17 |
3 | Mats Bergenfur | OK Älgen | 34:24 | +3:18 | 8:28 |
4 | Michael Engström | Avesta OK | 35:11 | +4:05 | 8:39 |
5 | Mats Westerberg | OK Tyr | 37:48 | +6:42 | 9:18 |
6 | Lars Halses | Malungs OK Skogsmårdarna | 37:50 | +6:44 | 9:19 |
7 | Tomas Karlsson | Lindebygdens OK | 38:01 | +6:55 | 9:21 |
8 | Åke Gustavsson | Filipstads OK | 40:15 | +9:09 | 9:54 |
9 | Anders Camitz | Lustens OK | 41:40 | +10:34 | 10:15 |
10 | Pelle Landfors | Lustens OK | 42:30 | +11:24 | 10:28 |
11 | Ulf Mellerdahl | Kils OK | 43:40 | +12:34 | 10:45 |
Mats d.y Eriksson | Hagaby GOIF | diskvalificerad | |||
Örjan Beckius | OK Tyr | diskvalificerad | |||
Jonas Samuelsson | Lustens OK | ej start |
D45
3 110 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lotta Ransjö | OK Tyr | 25:56 | 8:20 | |
2 | Helena Pepa | Hagaby GOIF | 30:30 | +4:34 | 9:48 |
3 | Anneli Carlsson | FK Finn | 32:51 | +6:55 | 10:33 |
4 | Torun Pahlm | Garphyttans IF | 33:40 | +7:44 | 10:49 |
5 | Marie Alfredsson | OK Tyr | 36:00 | +10:04 | 11:34 |
6 | Lottie Lindh | OK Älgen | 37:22 | +11:26 | 12:00 |
7 | Monica Hallor | OK Tisaren | 38:36 | +12:40 | 12:24 |
8 | Ida Engen | Raumar OL | 38:55 | +12:59 | 12:30 |
9 | Anna-Lena Sarfve | Kroppa IF | 40:06 | +14:10 | 12:53 |
10 | Monika Wikström | OK Tyr | 43:55 | +17:59 | 14:07 |
11 | Jeanette Carlsson | OK Älgen | 46:10 | +20:14 | 14:50 |
12 | Helén Svensson | Kristinehamns OK | 48:13 | +22:17 | 15:30 |
13 | Eva Korkeakoski | OK Milan | 1:02:43 | +36:47 | 20:09 |
Catarina Högkvist | OK Tyr | ej start |
H45
4 060 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Espen Magnussen | Skattkärrs IF | 32:10 | 7:55 | |
2 | Mikael Kullin | OK Tyr | 35:19 | +3:09 | 8:41 |
3 | Anders Jonsson | Skattkärrs IF | 36:08 | +3:58 | 8:53 |
4 | Stefan Eriksson | OK Älgen | 39:39 | +7:29 | 9:45 |
5 | Thord Salenbäck | Kristinehamns OK | 40:08 | +7:58 | 9:53 |
6 | Patrik Thybeck | Lindebygdens OK | 42:27 | +10:17 | 10:27 |
7 | Bertil Johansson | Kristinehamns OK | 44:56 | +12:46 | 11:04 |
8 | Conny Gunnarsson | OK Älgen | 47:10 | +15:00 | 11:37 |
9 | Joachim Skistad | OK Tyr | 47:24 | +15:14 | 11:40 |
10 | Hans Mandahl | Östra Almby FK | 47:56 | +15:46 | 11:48 |
11 | Håkan Svahn | OK Ravinen | 49:18 | +17:08 | 12:08 |
12 | Niklas Tiedermann | OK Tisaren | 54:37 | +22:27 | 13:27 |
13 | Torbjörn Johansson | OK Älgen | 58:48 | +26:38 | 14:28 |
Jörgen Ekman | Västvärmlands OK | ej start |
D50
3 110 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tone Hollowell | OK Tyr | 29:26 | 9:27 | |
2 | Annika Brodin | Lindebygdens OK | 29:56 | +0:30 | 9:37 |
3 | Ingrid Kensby | OK Tyr | 33:45 | +4:19 | 10:51 |
4 | Ann-Sofie Hultsved | OK Tyr | 39:17 | +9:51 | 12:37 |
5 | Karin Mood | OK Tyr | 44:42 | +15:16 | 14:22 |
Anne-Marie Ericsson | Kristinehamns OK | ej start | |||
Marit Axelsson | Västvärmlands OK | ej start |
H50
3 470 m, 20 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Nordström | Kils OK | 23:40 | 6:49 | |
2 | Jan-Åke Karlsson | Hagaby GOIF | 24:29 | +0:49 | 7:03 |
3 | Rolf Wikström | OK Tyr | 25:43 | +2:03 | 7:24 |
4 | Tom Hollowell | OK Tyr | 26:33 | +2:53 | 7:39 |
5 | Torbjörn Löfving | Tibro OK | 27:15 | +3:35 | 7:51 |
6 | Mats Carlsvärd | Almby IK | 27:29 | +3:49 | 7:55 |
7 | Per Högkvist | OK Tyr | 28:32 | +4:52 | 8:13 |
8 | Lars Andersson | OK Tyr | 28:40 | +5:00 | 8:15 |
9 | Knut Engen | Raumar OL | 29:49 | +6:09 | 8:35 |
10 | Klas Thybeck | Lindebygdens OK | 30:31 | +6:51 | 8:47 |
11 | Leif Moberg | Vänersborgs SK | 34:26 | +10:46 | 9:55 |
12 | Mats Kensby | OK Tyr | 35:24 | +11:44 | 10:12 |
13 | Leif Skymberg | IK Vikings OK | 36:42 | +13:02 | 10:34 |
14 | Björn Alpberg | Almby IK | 36:51 | +13:11 | 10:37 |
15 | Ulf Skoglund | Kils OK | 37:06 | +13:26 | 10:41 |
16 | Bjørn Olav Bergsløkken | Grue IL | 37:24 | +13:44 | 10:46 |
17 | Kenneth Hagström | OK Letstigen | 37:37 | +13:57 | 10:50 |
18 | Henry Vestergård | Almby IK | 37:54 | +14:14 | 10:55 |
19 | Leif Sandahl | OK Tyr | 38:17 | +14:37 | 11:01 |
20 | Björn Engström | Lustens OK | 38:55 | +15:15 | 11:12 |
Håkan Svensson | Almby IK | ej start | |||
Pär Lundqvist | Hagaby GOIF | ej start |
D55
3 110 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elisabeth Öström | OK Tyr | 29:52 | 9:36 | |
2 | Karin Janson | OK Fryksdalen | 33:27 | +3:35 | 10:45 |
3 | Ann-Britt Göransson | Almby IK | 33:59 | +4:07 | 10:55 |
4 | Britt Gunnarsson | Kristinehamns OK | 45:04 | +15:12 | 14:29 |
5 | Gerd Uppsäll-Larsson | Hagaby GOIF | 50:00 | +20:08 | 16:04 |
6 | Gunnel Gillenäs | Kristinehamns OK | 54:18 | +24:26 | 17:27 |
Kerstin Carlsson | OK Letstigen | ej start |
H55
3 470 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tomas Olausson | Askersunds OK | 28:08 | 8:06 | |
2 | Paavo Ylikiiskilä | OK Fryksdalen | 32:35 | +4:27 | 9:23 |
3 | Stefan Gunnarsson | Kristinehamns OK | 34:50 | +6:42 | 10:02 |
4 | Stefan Öberg | OK Milan | 37:13 | +9:05 | 10:43 |
5 | Jouni Hansen-Haug | Askersunds OK | 42:30 | +14:22 | 12:14 |
D60
2 560 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Barbro Möllberg | Arboga OK | 26:42 | 10:25 | |
2 | Monika Djurberg | OK Tyr | 31:35 | +4:53 | 12:20 |
3 | Eva Trangius | OK Tyr | 33:49 | +7:07 | 13:12 |
4 | Mona Forsberg | Hagaby GOIF | 1:43:28 | +1:16:46 | 40:25 |
H60
3 470 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars-Åke Wall | OK Tisaren | 28:12 | 8:07 | |
2 | Lasse Karlsson | IFK Moras OK | 29:59 | +1:47 | 8:38 |
3 | Karl Göran Wahlström | Almby IK | 31:57 | +3:45 | 9:12 |
4 | Karl-Erik Andersson | IFK Moras OK | 33:14 | +5:02 | 9:34 |
5 | Bengt Johansson | OK Skogshjortarna | 35:17 | +7:05 | 10:10 |
6 | Robert Larsson | Hagaby GOIF | 35:43 | +7:31 | 10:17 |
7 | Bengt Stark | OK Milan | 37:06 | +8:54 | 10:41 |
8 | Anders Robertsson | Almby IK | 38:01 | +9:49 | 10:57 |
9 | Göran Forsberg | Hagaby GOIF | 40:13 | +12:01 | 11:35 |
10 | Börje Müller | Kristinehamns OK | 41:30 | +13:18 | 11:57 |
11 | Per-Åke Hull | Almby IK | 41:41 | +13:29 | 12:00 |
12 | Arve Smestad | Løten OL | 45:07 | +16:55 | 13:00 |
13 | Christer Gillenäs | Kristinehamns OK | 46:27 | +18:15 | 13:23 |
Weine Fredriksson | KFUM Örebro OK | ej start |
D65
2 560 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Birgitta Johansson | Kristinehamns OK | 27:04 | 10:34 | |
2 | Britt-Marie Eklöf | OK Milan | 27:08 | +0:04 | 10:35 |
3 | Birgitta Arlebo | KFUM Örebro OK | 27:19 | +0:15 | 10:40 |
4 | Ethel Nord | Lindebygdens OK | 31:15 | +4:11 | 12:12 |
5 | Elisabeth Eriksson | KFUM Örebro OK | 33:10 | +6:06 | 12:57 |
6 | Eleonor Grönvall | KFUM Örebro OK | 34:39 | +7:35 | 13:32 |
7 | Karin Creutzer | OK Tyr | 35:35 | +8:31 | 13:53 |
8 | Ingegerd Olsson | OK Letstigen | 39:09 | +12:05 | 15:17 |
9 | Lissi Vilhelmsson | Ulriksbergs IK | 42:08 | +15:04 | 16:27 |
10 | Marina Wästlund | Västvärmlands OK | 47:09 | +20:05 | 18:25 |
H65
3 110 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Per-Ivar Möllberg | Arboga OK | 26:42 | 8:35 | |
2 | Runo Johansson | Kristinehamns OK | 30:51 | +4:09 | 9:55 |
3 | Börje Råberg | OK Tyr | 32:01 | +5:19 | 10:17 |
4 | Östen Eklöf | OK Milan | 35:17 | +8:35 | 11:20 |
5 | Måns Grevillius | OK Grane | 36:00 | +9:18 | 11:34 |
6 | Bror Fureskog | Alfta-Ösa OK | 36:50 | +10:08 | 11:50 |
7 | Sven Nilsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 39:59 | +13:17 | 12:51 |
8 | Sune Hermansson | Lustens OK | 40:41 | +13:59 | 13:04 |
9 | Karl-Åke Larsson | OK Enen | 42:47 | +16:05 | 13:45 |
10 | Kjell-Åke Ryen | Kroppa IF | 48:40 | +21:58 | 15:38 |
11 | Roland Nord | Lindebygdens OK | 48:42 | +22:00 | 15:39 |
12 | Ingemar Wästlund | Västvärmlands OK | 57:54 | +31:12 | 18:37 |
Per Ivermark | Säffle OK | ej start | |||
Jan Olof Hedberg | Gagnefs OK | ej start |
D70
2 560 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Asta Sjöberg | Lindebygdens OK | 27:04 | 10:34 | |
2 | Mariann Nilsson | Lustens OK | 31:07 | +4:03 | 12:09 |
Margareta Sarfve | Kroppa IF | ej start |
H70
2 980 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars-B Larsson | OK Tyr | 29:09 | 9:46 | |
2 | Yngve Johansson | Kristinehamns OK | 32:14 | +3:05 | 10:48 |
3 | Torbjörn Ericsson | Köping-Kolsva OK | 32:35 | +3:26 | 10:56 |
4 | Gunnar Johansson | Filipstads OK | 36:14 | +7:05 | 12:09 |
5 | Roland Öman | Kristinehamns OK | 36:20 | +7:11 | 12:11 |
6 | Bertil Eriksson | OK Tyr | 37:05 | +7:56 | 12:26 |
7 | Arne Gustafsson | Hagaby GOIF | 37:14 | +8:05 | 12:29 |
8 | Sune Andersson | Kristinehamns OK | 38:30 | +9:21 | 12:55 |
9 | Kjell Larsson | OK Alferna | 39:55 | +10:46 | 13:23 |
10 | Samuel Eriksson | OK Letstigen | 41:05 | +11:56 | 13:47 |
11 | Hjalmar Nordquist | OK Järnbärarna | 42:25 | +13:16 | 14:14 |
12 | Lennart Lindberg | Kristinehamns OK | 42:46 | +13:37 | 14:21 |
Owe Vilhelmsson | Ulriksbergs IK | diskvalificerad |
H75
2 980 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Melvin Nilsson | Lustens OK | 35:44 | 11:59 | |
2 | Nils Jansson | Skattkärrs IF | 45:56 | +10:12 | 15:24 |
3 | Lars Magnusson | Kristinehamns OK | 54:59 | +19:15 | 18:27 |
Ulf Pihlblad | Hagaby GOIF | diskvalificerad | |||
Iver Rognstad | Hadeland OL | diskvalificerad | |||
Rune Gårdh | OK Älgen | ej start | |||
Bertil Lundberg | Lustens OK | ej start |
H80
2 570 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Berner Ivarsson | Filipstads OK | 51:15 | 19:56 | |
2 | Allan Eriksson | OK Tisaren | 52:54 | +1:39 | 20:35 |
3 | Bengt Holgersson | OK Tisaren | 57:54 | +6:39 | 22:31 |
4 | Per Wester | Gustavsbergs OK | 1:10:12 | +18:57 | 27:18 |
5 | Roland Lundqvist | IK Vikings OK | 1:19:29 | +28:14 | 30:55 |
Arne Spetz | IFK Brattfors | diskvalificerad |
Inskolning
1 420 m, 17 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Amanda Age | Degerfors OK | fullföljt | |||
Hugo Bergenfur | OK Älgen | fullföljt | |||
Daniel Engen | Raumar OL | fullföljt | |||
Albin Eriksson | Degerfors OK | fullföljt | |||
Wilkmer Götlin | KFUM Örebro OK | fullföljt | |||
Isabella Holm | OK Djerf | fullföljt | |||
Matilda Holm | OK Djerf | fullföljt | |||
Melvin Jansson | KFUM Örebro OK | fullföljt | |||
Arvid Johansson | OK Djerf | fullföljt | |||
Jonna Lindblad | OK Djerf | fullföljt | |||
Felix Lindh | OK Älgen | fullföljt | |||
Carl Ljungberg | Degerfors OK | fullföljt | |||
Kasper Stjernström | N.N | fullföljt | |||
Rasmus Stjernström | N.N | fullföljt | |||
Oscar Sundström | OK Djerf | fullföljt | |||
Anton Jonsson | OK Tyr | diskvalificerad | |||
Magdalena Salenbäck | Kristinehamns OK | diskvalificerad |
U1
1 780 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | David Jernberg | Kristinehamns OK | 22:58 | 12:54 | |
1 | Casper Larsson | Kristinehamns OK | 22:58 | 12:54 | |
3 | Klara Nordström | Kils OK | 36:08 | +13:10 | 20:17 |
U2
2 560 m, 16 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Madeleine Salomonsson | OK Älgen | 25:53 | 10:06 | |
2 | Moa Arlebo | KFUM Örebro OK | 32:15 | +6:22 | 12:35 |
3 | Lisa Hallmén | OK Tisaren | 32:29 | +6:36 | 12:41 |
4 | Arvid Johansson | Västvärmlands OK | 37:47 | +11:54 | 14:45 |
5 | Daniel Camitz | Lustens OK | 38:21 | +12:28 | 14:58 |
6 | Gustav Nilsson | Östra Almby FK | 38:26 | +12:33 | 15:00 |
7 | Lisa Olm | Kils OK | 39:26 | +13:33 | 15:24 |
8 | Henrik Adolfsson Bergman | Säffle OK | 43:12 | +17:19 | 16:52 |
8 | Nora Langaard | Säffle OK | 43:12 | +17:19 | 16:52 |
10 | Nils Langaard | Säffle OK | 43:14 | +17:21 | 16:53 |
11 | Sandra Vestergård | Östra Almby FK | 47:16 | +21:23 | 18:27 |
12 | Tuva Östergren_Johansson | Östra Almby FK | 47:20 | +21:27 | 18:29 |
13 | Malin Johansson | IFK Brattfors | 47:57 | +22:04 | 18:43 |
14 | David Åkerlind | Lustens OK | 51:09 | +25:16 | 19:58 |
15 | Ellen Pelander | OK Djerf | 1:14:33 | +48:40 | 29:07 |
16 | Maja Johansson | Skattkärrs IF | 1:43:14 | +1:17:21 | 40:19 |
Öppen motion 1
2 560 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emma Hedin | Kils OK | 45:52 | 17:55 | |
2 | Majbritt Monsén | Lustens OK | 57:28 | +11:36 | 22:26 |
3 | Anne Eriksson | KFUM Örebro OK | 1:04:38 | +18:46 | 25:14 |
4 | Jorånln Rognstad | Hadeland OL | 1:07:49 | +21:57 | 26:29 |
Gunilla Lundqvist | IK Vikings OK | diskvalificerad | |||
Tina Björnstad | Raumar OL | diskvalificerad |
Öppen motion 3
2 860 m, 22 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arvid Löfvenhamn | OK Letstigen | 26:55 | 9:24 | |
2 | Lisette Carlsson | IFK Brattfors | 31:10 | +4:15 | 10:53 |
3 | Kjell Persson | SK Örnen | 31:48 | +4:53 | 11:07 |
4 | Elin Johansson | Skattkärrs IF | 32:14 | +5:19 | 11:16 |
5 | Anna-Karin Age | Degerfors OK | 33:15 | +6:20 | 11:37 |
6 | Sven-Åke Modin | Lustens OK | 33:32 | +6:37 | 11:43 |
7 | Charlotte Johansson | Skattkärrs IF | 33:53 | +6:58 | 11:50 |
8 | Hanna Blomgren | Västvärmlands OK | 34:07 | +7:12 | 11:55 |
9 | Lennart Javelius | Hagaby GOIF | 35:50 | +8:55 | 12:31 |
10 | Maria Sund | KFUM Örebro OK | 37:53 | +10:58 | 13:14 |
11 | Peter Eriksson | KFUM Örebro OK | 39:01 | +12:06 | 13:38 |
12 | Rikard Svennberg | Degerfors OK | 44:17 | +17:22 | 15:29 |
13 | Marit Langaard | Säffle OK | 45:28 | +18:33 | 15:53 |
14 | Ingrid Langaard | Säffle OK | 45:33 | +18:38 | 15:55 |
15 | Mona Fingalsson | OK Älgen | 45:51 | +18:56 | 16:01 |
16 | Gunilla Sandström | KFUM Örebro OK | 50:20 | +23:25 | 17:35 |
17 | Elisabet Lanhammar | Vänersborgs SK | 51:08 | +24:13 | 17:52 |
18 | Per-Erik Eriksson | IFK Brattfors | 52:31 | +25:36 | 18:21 |
19 | Bengt Robertsson | Almby IK | 1:00:07 | +33:12 | 21:01 |
20 | Kristin Hamdan | N.N | 1:05:42 | +38:47 | 22:58 |
21 | Haidi Moen | IK Vikings OK | 1:10:29 | +43:34 | 24:38 |
Annette Halvorsen | OK Milan | diskvalificerad |
Öppen motion 5
3 520 m, 26 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tobias Katvala | OK Älgen | 33:54 | 9:37 | |
2 | Niklas Karlsson | Lustens OK | 36:23 | +2:29 | 10:20 |
3 | Jenny Högkvist | OK Tyr | 38:25 | +4:31 | 10:54 |
4 | Fredrik Ahl | OK Tisaren | 42:33 | +8:39 | 12:05 |
5 | Ewa Mattsson | OK Tyr | 43:02 | +9:08 | 12:13 |
6 | Lina Tellin | OK Tisaren | 43:17 | +9:23 | 12:17 |
7 | Frida Fjellström | KFUM Örebro OK | 43:42 | +9:48 | 12:24 |
8 | Kjell Johansson | Skattkärrs IF | 43:53 | +9:59 | 12:28 |
9 | Carin Ahl | OK Tisaren | 43:58 | +10:04 | 12:29 |
10 | Tomas Dömstedt | OK Letstigen | 44:22 | +10:28 | 12:36 |
11 | Ulrika Sander | OK Milan | 44:41 | +10:47 | 12:41 |
12 | Bo Gustafsson | Kristinehamns OK | 44:46 | +10:52 | 12:43 |
13 | Elin Ahl | OK Tisaren | 45:00 | +11:06 | 12:47 |
14 | Anna Uller | Kils OK | 46:20 | +12:26 | 13:09 |
15 | Lina Johansson | Skattkärrs IF | 48:24 | +14:30 | 13:45 |
16 | Yngve Wegelius | Hagaby GOIF | 48:54 | +15:00 | 13:53 |
17 | Jens Törnmark | Askersunds OK | 48:58 | +15:04 | 13:54 |
18 | Daniel Stunz | KFUM Örebro OK | 50:05 | +16:11 | 14:13 |
19 | Jonas Möller | Almby IK | 50:16 | +16:22 | 14:16 |
20 | Linda Evaldsson | KFUM Örebro OK | 50:36 | +16:42 | 14:22 |
21 | Lotta Tegin Fransson | OK Milan | 50:55 | +17:01 | 14:27 |
22 | Åsa Camitz | Lustens OK | 52:24 | +18:30 | 14:53 |
23 | Catarina Cuibe | KFUM Örebro OK | 54:19 | +20:25 | 15:25 |
24 | Marit Äng | Hagaby GOIF | 57:15 | +23:21 | 16:15 |
25 | Lars Hugosson | KFUM Örebro OK | 1:01:32 | +27:38 | 17:28 |
Lennie Falk | Filipstads OK | diskvalificerad |
Öppen motion 7
2 980 m, 29 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mikael Larsson | Skattkärrs IF | 22:46 | 7:38 | |
2 | Anders Johansson | Västvärmlands OK | 23:44 | +0:58 | 7:57 |
3 | Erik Högkvist | OK Tyr | 25:47 | +3:01 | 8:39 |
4 | Mathias Swartz | OK Tyr | 26:05 | +3:19 | 8:45 |
5 | Lina Persson | Hagaby GOIF | 26:40 | +3:54 | 8:56 |
6 | Sara Garpenlund | KFUM Örebro OK | 27:20 | +4:34 | 9:10 |
7 | Vesa Vilppula | IFK Brattfors | 29:58 | +7:12 | 10:03 |
8 | Bengt Björndahl | Almby IK | 30:54 | +8:08 | 10:22 |
9 | Åke Strid | Almby IK | 31:38 | +8:52 | 10:36 |
10 | Robin Gustavsson | Laxå OK | 33:37 | +10:51 | 11:16 |
11 | Bengt Visén | Lindebygdens OK | 35:17 | +12:31 | 11:50 |
12 | Jessica Levin | OK Tyr | 35:34 | +12:48 | 11:56 |
13 | Lisa Dömstedt-Dahlén | OK Letstigen | 37:02 | +14:16 | 12:25 |
14 | Elin Lundqvist | Kils OK | 38:27 | +15:41 | 12:54 |
15 | Lars Arlebo | KFUM Örebro OK | 39:11 | +16:25 | 13:08 |
16 | Curt Reinholdsson | IF Thor | 39:27 | +16:41 | 13:14 |
17 | Mats Ericsson | Lindebygdens OK | 39:37 | +16:51 | 13:17 |
18 | Maria Magnusson | KFUM Örebro OK | 40:26 | +17:40 | 13:34 |
19 | Elin Fjellström | KFUM Örebro OK | 42:21 | +19:35 | 14:12 |
20 | Roland Fjellström | KFUM Örebro OK | 42:27 | +19:41 | 14:14 |
21 | Leif Carlsson | IFK Brattfors | 45:46 | +23:00 | 15:21 |
22 | Per-Martin Svärd | IK Vikings OK | 47:47 | +25:01 | 16:02 |
23 | Sten Andersson | Kristinehamns OK | 49:04 | +26:18 | 16:27 |
24 | Ingmarie Hugosson | KFUM Örebro OK | 53:33 | +30:47 | 17:58 |
25 | Lina Andersson | KFUM Örebro OK | 54:09 | +31:23 | 18:10 |
26 | Karin Andersson Erlandsson | KFUM Örebro OK | 54:10 | +31:24 | 18:10 |
27 | Catrine Karlsson | Hagaby GOIF | 1:01:53 | +39:07 | 20:45 |
Niklas Sander | OK Milan | diskvalificerad | |||
Jan Fransson | OK Milan | diskvalificerad |
Öppen motion 8
4 560 m, 15 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Albin Arlebo | KFUM Örebro OK | 32:47 | 7:11 | |
2 | Torbjörn Bergman | OK Djerf | 37:54 | +5:07 | 8:18 |
3 | Thomas Jansson | Garphyttans IF | 38:59 | +6:12 | 8:32 |
4 | Ulf Larsson | Garphyttans IF | 43:10 | +10:23 | 9:27 |
5 | Erik Simes | OK Tyr | 43:40 | +10:53 | 9:34 |
6 | Tor Strand | Raumar OL | 43:50 | +11:03 | 9:36 |
7 | Joajkim Dahlberg | Almby IK | 47:38 | +14:51 | 10:26 |
8 | Hans-Olof Carlsén | Hagaby GOIF | 48:29 | +15:42 | 10:37 |
9 | Arvid Johnson | Degerfors OK | 48:48 | +16:01 | 10:42 |
10 | Mikael Tallberg | OK Älgen | 49:38 | +16:51 | 10:53 |
11 | John Karlsen | Hagaby GOIF | 52:11 | +19:24 | 11:26 |
12 | Sofie Gustavsson | OK Tyr | 52:22 | +19:35 | 11:29 |
13 | Bengt Jans | OK Djerf | 1:03:54 | +31:07 | 14:00 |
Per Bengtsson | OK Tyr | diskvalificerad | |||
Catarina Carlqvist | OK Djerf | diskvalificerad |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!