Yahoo.se Gå till hemsidan

Yahoo är rankad 138 379 i Sverige. 'www.yahoo.se.'

138 379Rankad i Sverige

4Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade33 569 671 590
Besökare per månad 5 078 619 000
Värde per besökare--
Uppskattat värde20,24 Miljarder kr *
Externa länkar227
Antal sidor15
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
1Taiwan
2Hongkong
2Iran
3Bangladesh
4Nigeria

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 28/04/2014

Liknande domäner
  • yahoo1-99domain.blogspot.com Yahoo 1.99 Domains from Yahoo, Yahoo 1.99 Domains, Posts (Atom)
    yahoo1-99domain.blogspot.com
  •  Yahoo!, My Projects, (Yahoo! Query Language), Try the YQL Console
    yahooapis.com
  • liten yahooautos.tumblr.com skärmbild
    yahooautos.tumblr.com
  • Welcome to the Yahoo Bing Network
    yahoobingnetwork.com
  • Welcome to the Yahoo Bing Network
    yahoobingnetwork.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder13,30%9,70%
Taiwan 13,90%11,70%
Hongkong 20,90%1,70%
Iran 23,50%3,10%
Bangladesh 30,50%0,40%
Nigeria 41,50%1,30%
Pakistan 41,10%1,00%
Förenta staterna 433,10%35,70%
Australien 51,10%0,80%
Kanada 52,10%1,80%
Egypten 51,00%0,60%
Frankrike 52,20%1,70%
Indien 58,70%9,70%
Italien 52,00%1,20%
Filippinerna 51,20%1,40%
Rumänien 50,90%0,70%
Singapore 50,60%0,60%
Indonesien 62,70%2,40%
Mexiko 62,20%1,90%
Malaysia 60,90%0,70%
Argentina 70,70%0,50%
Saudiarabien 70,70%0,50%
Thailand 70,60%0,50%
Reino Unido 73,30%2,40%
Vietnam 70,70%0,50%
Spanien 81,40%0,90%
Brasilien 92,50%1,60%
Sydkorea 91,20%0,90%
Tyskland 101,90%1,20%
Ryssland 290,50%0,30%
Kina 302,20%1,70%
Japan 320,90%0,80%

Majoriteten av besökare kommer från Pakistan, Nigeria, Bangladesh, Iran, Hongkong och Taiwan.

Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen4
Dagliga Besökare44 869 380 -1,91%
Rank av dagliga besökare4
Dagliga Sidvisningar211 616 416+2,08%
Rank av sidvisningar5
Sidvisningar per användare6,57+4,0%
Innehåll

www.Yahoo.se

Kategori: 'On the Web/Web Portals' och 'Companies/Yahoo Inc.'

Ålder: Den lades upp den 18-01-1995, vilket gör den till över 19 år och 3 månader gammal.

49 062 780 användare besöker sajten dagligen, där var och en ser 6,57 sidor.

Server

Dess IP-nummer är 206.190.60.37. ns1.yahoo.com, ns2.yahoo.com, och ns3.yahoo.com är några av dess 4 namnservrar.

IP: 206.190.60.37

Web Server: YTS/1

Kodning: utf-8

PING any-rc.a01.yahoodns.net (206.190.60.37) 56(84) bytes of data.
64 bytes from w2.rc.vip.re4.yahoo.com (206.190.60.37): icmp_req=1 ttl=54 38.5 ms
64 bytes from w2.rc.vip.re4.yahoo.com (206.190.60.37): icmp_req=2 ttl=54 38.5 ms
64 bytes from w2.rc.vip.re4.yahoo.com (206.190.60.37): icmp_req=3 ttl=54 38.4 ms
--- any-rc.a01.yahoodns.net ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 38.403/38.494/38.546/0.172 ms
rtt min/avg/max/mdev = 38.403/38.494/38.546/0.172 ms

Servern är långsammare än 73 % av webbsidorna i mätningen, vid 1484 milliseconds. Därtill är en tid på 38.5 ms uppmätt vid ett ping-test.

Server Setup
Date:--
Set-Cookie:--
P3P:--
Cache-Control:private
Vary:Accept-Encoding
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Age:0
Transfer-Encoding:chunked
Connection:keep-alive
Server:YTS/1.20.0