Skype.com Gå till hemsidan >>

Skype är rankad 188 i Sverige. 'Free Skype calls and cheap calls to phones - Skype.'

188Rankad i Sverige

182Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade177 951 060
Besökare per månad 16 787 774
Värde per besökare0,27 kr
Uppskattat värde66,93 Miljontals kr *
Externa länkar188 070
Antal sidor4 410 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
48Sudan
54Algeriet
116Nigeria
117Pakistan
123Bangladesh

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 21/04/2014

Liknande domäner
  • statistik för skype
    skype.se
  •  Maps, skype asterisk, skype4asterisk, Skype Connect
    skype4asterisk.se
  • liten skype4dummies.com skärmbild
    skype4dummies.com
  • Skype | Download Skype | Get Skype for Free
    skype4free.com
  • Free video chat, screen sharing, internet calls, IM and more - Skype
    skypeaccess.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder16,90%16,20%
Sudan 480,60%0,70%
Algeriet 542,00%1,30%
Nigeria 1161,10%1,10%
Pakistan 1172,20%1,80%
Bangladesh 1230,80%0,70%
Belgien 1300,90%1,10%
Colombia 1301,00%0,90%
Ryssland 1317,40%7,10%
Saudiarabien 1311,60%1,60%
Kazakstan 1470,60%0,50%
Ukraina 1471,20%1,00%
Azerbajdzjan 1480,60%0,70%
Egypten 1611,10%1,10%
Italien 1693,10%3,10%
Filippinerna 1730,80%0,70%
Sydafrika 1730,90%1,00%
Australien 1781,50%1,80%
Sverige 1880,80%0,80%
Indien 2048,70%8,30%
Sydkorea 2072,20%1,70%
Reino Unido 2083,60%3,90%
Norge 2350,50%0,40%
Kanada 2411,90%2,00%
Mexiko 2431,80%2,10%
Brasilien 2622,80%3,00%
Nederländerna 2650,90%1,00%
Thailand 2720,80%0,90%
Grekland 2770,70%0,70%
Argentina 2820,70%0,80%
Malaysia 2830,50%0,70%
Spanien 2922,00%2,20%
Förenta staterna 29814,00%15,90%
Frankrike 3382,70%2,40%
Tyskland 3433,40%3,20%
Taiwan 3590,70%0,50%
Indonesien 4060,80%0,90%
Polen 4131,10%1,10%
Japan 4763,60%3,90%
Turkiet 5180,80%0,90%
Kina 6 0790,50%0,50%

Den är populärast i länderna, Belgien, Bangladesh, Pakistan, Nigeria, Algeriet och Sudan.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Stockholm2250.20%0.20%3.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen18212
Dagliga Besökare1 134 200 -14,47%
Rank av dagliga besökare18117
Dagliga Sidvisningar2 912 276 -9,40%
Rank av sidvisningar2947
Sidvisningar per användare3,58+5,9%
Innehåll

www.Skype.com

ämnen: Special Offers, och Buy Credit.

Kategori: 'Services/VoIP' och 'Networking/VoIP'

Ålder: Domänen är 10 år och 11 månader gammal.

Av uppskattningsvis 1 240 200 dagliga besökare, ser var och en 3,58 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Skype
Tallinn
Estland
59.43, 24.73

Skype.com's IP-adress är 204.9.163.162. Den har 6 namnservrar, inklusive auth1.dns.cogentco.com, auth2.dns.cogentco.com, och ns3.skype.net. Skype Tallinn är platsen för Apache server.

IP: 204.9.163.162

Web Server: Apache

Kodning: utf-8

PING www.skype.akadns.net (204.9.163.162) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 163-162.static.quiettouch.com (204.9.163.162): icmp_req=1 ttl=53 37.2 ms
64 bytes from 163-162.static.quiettouch.com (204.9.163.162): icmp_req=2 ttl=53 37.0 ms
64 bytes from 163-162.static.quiettouch.com (204.9.163.162): icmp_req=3 ttl=53 36.9 ms
--- www.skype.akadns.net ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 36.978/37.092/37.278/0.205 ms
rtt min/avg/max/mdev = 36.978/37.092/37.278/0.205 ms

Webbsidans laddningstid är 2291 milliseconds, mindre än 76 % av andra sidor i mätningen. Dessutom är en ping till servern klockad till 37.2 ms.

Server Setup
Date:--
Server:Apache
Accept-Ranges:bytes
Vary:Accept-Encoding,User-Agent
Transfer-Encoding:chunked
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Content-Language:en