Friv.com Gå till hemsidan

Friv är rankad 4 676 i Sverige. 'Games - Only The Best Free Online Games At Friv!'

4 676Rankad i Sverige

947Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade18 753 525
Besökare per månad 5 955 816
Värde per besökare4,43 kr
Uppskattat värde23,74 Miljontals kr *
Externa länkar4 962
Antal sidor5 685
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
46Ecuador
59Colombia
81Chile
94Peru
111Uruguay

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 28/04/2014

Liknande domäner
  • friv.ge Friv Games
    friv.ge
  •  friv, friv.com, friv games, friv new games
    friv.gs
  • liten friv.mn skärmbild
    friv.mn
  • Friv Games / Play Games Online For Free [www.Friv.com]
    friv.org
  • Friv.se - Friv and Spel
    friv.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder12,10%12,20%
Ecuador 462,20%2,20%
Colombia 597,50%7,30%
Chile 814,70%4,60%
Peru 943,60%3,50%
Uruguay 1110,60%0,50%
Argentina 1127,20%7,10%
Venezuela 1324,40%4,40%
Guatemala 1460,60%0,60%
Marocko 1661,30%1,40%
Tunisien 1820,90%0,90%
Mexiko 2278,50%8,40%
Dominikanska republiken 2450,70%0,70%
Filippinerna 2492,20%2,20%
Andra länder 2660,70%0,70%
Algeriet 2811,70%1,80%
Egypten 2812,80%2,80%
Qatar 2900,70%0,60%
Indonesien 3234,20%4,40%
Israel 3601,00%1,00%
Grekland 3822,00%1,90%
Saudiarabien 3872,50%2,50%
Kuwait 4390,60%0,50%
Brasilien 4676,80%6,70%
Förenade Arabemiraten 4720,70%0,70%
Rumänien 6161,00%1,10%
Thailand 8251,30%1,30%
Turkiet 8881,90%1,80%
Tjeckien 9850,60%0,60%
Pakistan 1 0101,20%1,20%
Reino Unido 1 4582,30%2,40%
Italien 1 5601,40%1,40%
Spanien 1 8311,40%1,50%
Kanada 2 1011,00%1,10%
Polen 3 0510,60%0,60%
Förenta staterna 3 8625,10%5,20%
Indien 6 7492,10%2,20%

Den är populärast i länderna, Argentina, Uruguay, Peru, Chile, Colombia och Ecuador.

Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen796 -206
Dagliga Besökare467 162+15,1%
Rank av dagliga besökare493 -119
Dagliga Sidvisningar354 394+14,8%
Rank av sidvisningar2 741 -566
Sidvisningar per användare1,060%
Innehåll

www.Friv.com

Ålder: Domänen är 9 år och 11 månader gammal.

Av uppskattningsvis 510 822 dagliga besökare, ser var och en 1,06 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Fasthosts Internet Limited - Uk S Largest Web Hosting Company
England
Gloucester
Reino Unido
51.83, -2.25

Det underhålls av Fasthosts Internet Limited - Uk S Largest Web Hosting Company (England, Gloucester,) som använder Apache/2 webbserver. Dess 3 namnservrar är ns3.gamedns.com, ns1.gamedns.com, och ns2.gamedns.com. Friv.com's server-IPnummer är 77.68.58.80.

IP: 77.68.58.80

Web Server: Apache/2

Kodning: utf-8

PING (83.170.104.205) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 83.170.104.205: icmp_req=1 ttl=55 100 ms
64 bytes from 83.170.104.205: icmp_req=2 ttl=55 96.8 ms
64 bytes from 83.170.104.205: icmp_req=3 ttl=55 96.1 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 96.123/97.742/100.254/1.836 ms
rtt min/avg/max/mdev = 96.123/97.742/100.254/1.836 ms

Webbsidans laddningstid är 1393 milliseconds, långsammare än 51 % av andra sidor i mätningen. Dessutom klockas ett ping till servern till 100 ms.

Server Setup
Date:--
Server:Apache/2.2.9 (Debian) mod_python/3.3.1 Python/2.5.2 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.10.0
Last-Modified:--
Accept-Ranges:bytes
Content-Length:2236
Vary:Accept-Encoding,User-Agent
Cache-Control:max-age=7200, must-revalidate
Content-Type:text/html