Badoo.com Gå till hemsidan >>

Badoo är rankad 131 i Sverige. 'Meet New People on Badoo, Make Friends, Chat, Flirt.'

131Rankad i Sverige

133Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade559 046 880
Besökare per månad 17 519 561
Värde per besökare10,69 kr
Uppskattat värde69,85 Miljontals kr *
Externa länkar16 979
Antal sidor7 170 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
8Kamerun
13Elfenbenskusten
28Colombia
29Argentina
30Nigeria

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 21/04/2014

Liknande domäner
  • badosoft.com latency fix, lag fix, internet connection repair
    badosoft.com
  •  Salongen, Polare, Om Bad reputation, På gång
    badreputation.se
  • liten badrumrenovering.se skärmbild
    badrumrenovering.se
  • Att renovera badrum är en bra investering | Nilsson & Co
    badrumsdesign.se
  • Badrumsinredning - Billiga Badrumsinredningar - Badrum hos Swedmart.se
    badrumsexperten.se

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder13,20%12,40%
Kamerun 81,10%1,00%
Elfenbenskusten 130,70%0,40%
Colombia 282,30%2,20%
Argentina 293,00%5,00%
Nigeria 302,80%2,00%
Italien 3310,20%11,10%
Marocko 330,90%1,60%
Dominikanska republiken 360,70%0,70%
Ecuador 360,50%0,40%
Sudan 370,50%0,70%
Tjeckien 471,70%1,90%
Venezuela 472,10%1,70%
Spanien 485,90%9,20%
Chile 501,30%1,20%
Algeriet 511,40%1,40%
Belgien 521,60%1,50%
Brasilien 548,80%9,50%
Portugal 601,10%2,30%
Slovakien 620,70%0,60%
Schweiz 691,00%1,30%
Österrike 791,10%0,80%
Mexiko 803,70%3,10%
Ungern 860,80%0,70%
Polen 902,70%2,70%
Frankrike 956,50%5,20%
Rumänien 1150,90%0,70%
Sverige 1310,80%0,70%
Grekland 1610,80%1,30%
Nederländerna 1611,10%0,90%
Saudiarabien 1611,10%0,80%
Egypten 2000,70%0,60%
Ryssland 2054,00%2,70%
Tyskland 2223,60%2,90%
Ukraina 2520,50%0,40%
Turkiet 2591,10%1,30%
Thailand 2830,60%0,50%
Reino Unido 2951,80%1,80%
Kanada 4630,80%0,70%
Indonesien 5430,50%0,30%
Japan 1 0181,30%1,10%
Förenta staterna 1 1063,40%2,00%
Indien 1 6871,00%0,70%

Italien, Nigeria, Argentina, Colombia, Elfenbenskusten och Kamerun är de ställen som flest besökare kommer från.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Stockholm3140.10%0.10%4.50
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen13314
Dagliga Besökare1 230 500 -8,33%
Rank av dagliga besökare1642
Dagliga Sidvisningar10 349 759 -24,09%
Rank av sidvisningar8914
Sidvisningar per användare11,72 -17,23%
Innehåll

www.Badoo.com

ämnen: Select From The List, Dallas, och United States.

Kategori: 'Online Communities/Social Networking' och 'Communautés virtuelles/Réseaux sociaux'

Ålder: Domänen är 10 år och 10 månader gammal.

Sajten har omkring 1 345 500 dagliga användare, där var och en ser 11,72 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Badoo Technologies Limited
England
London
Reino Unido
51.5, -0.12

Det underhålls av Badoo Technologies Limited (England, London,) som använder nginx/0 webbserver. Dess IP-nummer är 66.175.123.36. Den har 4 namnservrar, inklusive gss1.badoo.com, gss3.badoo.com, och gss6.badoo.com.

IP: 66.175.123.36

Web Server: nginx/0

Kodning: utf-8

PING (64.209.21.31) 56(84) bytes of data.
64 bytes from us1. (64.209.21.31): icmp_req=1 ttl=246 72.0 ms
64 bytes from us1. (64.209.21.31): icmp_req=2 ttl=246 71.6 ms
64 bytes from us1. (64.209.21.31): icmp_req=3 ttl=246 71.5 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 71.594/71.750/72.030/0.198 ms
rtt min/avg/max/mdev = 71.594/71.750/72.030/0.198 ms

Ett ping till servern är klockat till 72.0 ms, och den genomsnittliga laddningstiden per sida är 1399 milliseconds.

Server Setup
Server:nginx/0.7.64
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Transfer-Encoding:chunked
Connection:keep-alive
Set-Cookie:--
Date:--
P3P:--
Expires:--
Cache-Control:post-check=0, pre-check=0
Pragma:no-cache
Cache-control:private