Välkommen till MEX Maskinekonomi
MIG • TIG • PLASMA • GAS • TILLBEHÖR

Personlig Service Mån-Fre 08.00 - 17.00

Mex - Maskinekonomi AB

MaskinEkonomi AB grundades 1985 och är idag ledande specialist på slitagedelar för MIG, TIG och PLASMA-brännare. Vårt breda sortiment importeras och marknadsförs i huvudsak via återförsäljare på den skandinaviska marknaden.

Generalagent för PARWELD LTD, en av världens ledande tillverkare av förnödenheter för branschen med en tillverkning av över 100.000 svetspistoler årligen.

produktnyheter

MIG/MAG Inverter 250 A

Artikelnr: XTM256i XTM256i är en MIG/MAG inverter med synergi.Den kan även användas för TIG (lyft-TIG) ochMMA-svetsning. Med 4-hjulsdrivet matarverkoch plats för 15 kg (300 mm)

Läs mer >

TIG Inverter 200 A AC/DC

Artikelnr: XTT212Di-P1/P2 XTT212Di är en AC/DC-TIG med mycket goda svetsegenskaper. I det grafiska synergiläget görs alla inställningar stegvis för att snabbt komma igång att svetsa

Läs mer >

MEX Svetsutrustningar

Programmet omfattar slitdelar för MIG-pistoler, TIG-pistoler, plasmabrännare samt gassvetsutrustning. Tillbehör, förnödenheter, skyddsutrustning, gastillbehör, tillsatsmaterial samt verktyg.

Invertersvetsar, MIG-svetsar, TIG-svetsar, plasmaskärare, rundmatningsbord, lägesställare samt rullbockar.

kontakta oss

Vill du veta mer?
Hör gärna av dig till oss så hjälper vi dig!

Personlig Service Mån-Fre 08.00 – 17.00