Officiell resultatlista för Golden Weekend
Tävlingens namn: Golden Weekend
Arrangörsorganisation:
Köping-Kolsva OK
Datum: lördag 18 augusti 2012
Klasser: Visa alla | D21E | H21E | D20E | H20E | D18E | H18E | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | H90 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8 | CHHL | CHDL | CHHK | CHDK
D21 Elit
5 100 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Johanna Öberg | OK Hällen | 38:14 | 7:29 | |
2 | Maria Kleijn | Södertälje-Nykvarn OF | 40:30 | +2:16 | 7:56 |
3 | Linda Larsson | Järfälla OK | 41:21 | +3:07 | 8:06 |
4 | Susan Lösch | Ärla IF | 43:42 | +5:28 | 8:34 |
5 | Lisa Andersson | Ärla IF | 44:42 | +6:28 | 8:45 |
6 | Anna Zetterberg | Västerås SOK | 46:06 | +7:52 | 9:02 |
7 | Lovisa Persson | OK Tisaren | 48:33 | +10:19 | 9:31 |
8 | Karin Lundberg | Järfälla OK | 50:04 | +11:50 | 9:49 |
9 | Sandra Karlsson-Bierfeldt | Ärla IF | 58:12 | +19:58 | 11:24 |
Cecilia Einarsson | Västerås SOK | ej start |
H21 Elit
5 850 m, 25 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Peter Öberg | OK Hällen | 31:54 | 5:27 | |
2 | Johan Modig | OK Pan-Kristianstad | 33:52 | +1:58 | 5:47 |
3 | Eric Börjeskog | Södertälje-Nykvarn OF | 33:57 | +2:03 | 5:48 |
4 | Jakob Lööf | OK Pan-Kristianstad | 34:52 | +2:58 | 5:57 |
5 | Anders Österlund | Västerås SOK | 35:05 | +3:11 | 5:59 |
6 | Niklas Olofsson | Helsingborgs SOK | 36:37 | +4:43 | 6:15 |
7 | Erik Groth | KFUM Örebro OK | 37:12 | +5:18 | 6:21 |
8 | Johan Aronsson | OK Tisaren | 38:20 | +6:26 | 6:33 |
9 | Emil Andersson | Ärla IF | 38:45 | +6:51 | 6:37 |
10 | Jörgen Ohlin | OK Linné | 39:05 | +7:11 | 6:40 |
11 | Carl Boman | Västerås SOK | 40:58 | +9:04 | 7:00 |
12 | Per-Åke Olsson | OK Ravinen | 42:31 | +10:37 | 7:16 |
13 | Johan Ahlström | Västerås SOK | 42:46 | +10:52 | 7:18 |
14 | Anders Lindéus | Hagaby GOIF | 42:52 | +10:58 | 7:19 |
15 | Johan Sundén | Västerås SOK | 42:58 | +11:04 | 7:20 |
16 | Max Suderbys | Västerås SOK | 43:13 | +11:19 | 7:23 |
17 | Daniel Brohede | OK Älgen | 43:33 | +11:39 | 7:26 |
18 | Fredrik Johnsson | OK Tisaren | 44:36 | +12:42 | 7:37 |
19 | Rickard Svensson | Västerås SOK | 45:01 | +13:07 | 7:41 |
20 | Henrik Törnqvist | Arboga OK | 46:13 | +14:19 | 7:54 |
21 | Marcus Andersson | KFUM Örebro OK | 48:15 | +16:21 | 8:14 |
22 | Carl Näslund | Västerås SOK | 48:20 | +16:26 | 8:15 |
23 | Henrik Wickström | Arboga OK | 52:38 | +20:44 | 8:59 |
24 | Tomas Kobayashi | Surahammars SOK | 56:15 | +24:21 | 9:36 |
Michael Wickström | Arboga OK | ej godkänd | |||
Johan Lindqvist | Täby OK | ej start | |||
Stefan Eriksson | OK Hällen | ej start |
H18 Elit
4 410 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jakob Fransson | OK Milan | 34:22 | 7:47 | |
Fredrik Regborn | Hagaby GOIF | ej start |
D21
3 790 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lisa Westerberg | OK Milan | 32:48 | 8:39 | |
2 | Karin Fägerlind | Centrum OK | 33:16 | +0:28 | 8:46 |
3 | Therese Korkeakoski | OK Milan | 33:17 | +0:29 | 8:46 |
4 | Malin Suderbys | Västerås SOK | 34:14 | +1:26 | 9:01 |
5 | Anna Algotson | OK Tylöskog | 35:07 | +2:19 | 9:15 |
6 | Camilla Sjökvist | Norbergs OK | 35:34 | +2:46 | 9:23 |
7 | Lisa Frisk | Västerås SOK | 44:45 | +11:57 | 11:48 |
8 | Ronja Hill | Tumba-Mälarhöjden OK | 45:57 | +13:09 | 12:07 |
9 | Anna Carlsén | Hagaby GOIF | 54:24 | +21:36 | 14:21 |
H21
4 550 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Fransson | Ärla IF | 35:15 | 7:44 | |
2 | Johan Celander | Kristinehamns OK | 38:35 | +3:20 | 8:28 |
Filip Söderlund | OK Milan | ej godkänd |
D18
3 260 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sophie Eriksson | Ärla IF | 30:13 | 9:16 | |
2 | Åsa Ramberg | Hallstahammars OK | 33:58 | +3:45 | 10:25 |
3 | Teresa Stafström | Västerås SOK | 41:41 | +11:28 | 12:47 |
4 | Sara Andersson | Norbergs OK | 43:34 | +13:21 | 13:21 |
D16
3 260 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Saga Sander | OK Milan | 28:09 | 8:38 | |
2 | Sandra Näslund | Västerås SOK | 28:35 | +0:26 | 8:46 |
3 | Emma Helmersson | Vandrarringen | 29:37 | +1:28 | 9:05 |
4 | Rebecca Mårtensson | Köping-Kolsva OK | 29:45 | +1:36 | 9:07 |
5 | Josefine Höög | Hagaby GOIF | 30:34 | +2:25 | 9:22 |
6 | Victoria Byman | Västerås SOK | 34:02 | +5:53 | 10:26 |
7 | Jenny Lindberg | Vandrarringen | 35:35 | +7:26 | 10:54 |
8 | Elin Fjellström | KFUM Örebro OK | 35:55 | +7:46 | 11:01 |
9 | Magdalena Mosslind | Vandrarringen | 36:03 | +7:54 | 11:03 |
10 | Maria Gustafsson | Hagaby GOIF | 37:17 | +9:08 | 11:26 |
11 | Sara Hamrefors | Västerås SOK | 38:18 | +10:09 | 11:44 |
12 | Elin Lindberg | OK Djerf | 40:22 | +12:13 | 12:22 |
H16
3 630 m, 17 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Samuel Hedlund | Köping-Kolsva OK | 26:26 | 7:16 | |
2 | August Mikaelsson | Västerås SOK | 26:38 | +0:12 | 7:20 |
3 | John Gunnarsson | Surahammars SOK | 27:13 | +0:47 | 7:29 |
4 | Douglas Persson | Eskilstuna OL | 30:56 | +4:30 | 8:31 |
5 | Martin Norrbom | Sala OK | 31:10 | +4:44 | 8:35 |
6 | Isak Söderström | Sala OK | 31:44 | +5:18 | 8:44 |
7 | Olle Lindgren | KFUM Örebro OK | 32:27 | +6:01 | 8:56 |
8 | Oskar Karlsson | Ärla IF | 34:15 | +7:49 | 9:26 |
9 | Oscar Björneklett | Västerås SOK | 34:28 | +8:02 | 9:29 |
10 | Johan Ryding | Eskilstuna OL | 35:38 | +9:12 | 9:48 |
11 | Simon Österlund | Västerås SOK | 36:46 | +10:20 | 10:07 |
12 | Axel Limbäck | Västerås SOK | 38:43 | +12:17 | 10:39 |
13 | Jacob Torstensson | Västerås SOK | 45:31 | +19:05 | 12:32 |
14 | Carl Valjus | Hagaby GOIF | 49:56 | +23:30 | 13:45 |
15 | Ludvig Larsendahl | Västerås SOK | 51:58 | +25:32 | 14:18 |
Daniel Duhlbo | IFK Moras OK | ej godkänd | |||
Andreas Sundström | Västerås SOK | ej godkänd |
D16 Kort
2 730 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emilia Danielsson | Köping-Kolsva OK | 30:43 | 11:15 | |
2 | Linnea Rosén | Sala OK | 1:09:20 | +38:37 | 25:23 |
D14
2 730 m, 18 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonna Fors | OK Grip | 21:18 | 7:48 | |
2 | Mirjam Dalén | Sala OK | 22:12 | +0:54 | 8:07 |
3 | Anna Hallmén | OK Tisaren | 23:54 | +2:36 | 8:45 |
4 | Maria Jansson | OK Linné | 24:49 | +3:31 | 9:05 |
5 | Elvira Danielsson | Köping-Kolsva OK | 27:28 | +6:10 | 10:03 |
6 | Maja Mosslind | Vandrarringen | 27:42 | +6:24 | 10:08 |
7 | Stina Lindberg | OK Djerf | 35:10 | +13:52 | 12:52 |
8 | Ebba Mellquist | Eskilstuna OL | 35:38 | +14:20 | 13:03 |
9 | Rebecka Stafström | Köping-Kolsva OK | 36:18 | +15:00 | 13:17 |
10 | Emma-Karin Rehnman | Vandrarringen | 37:12 | +15:54 | 13:37 |
11 | Alva Lamprecht | Köping-Kolsva OK | 39:04 | +17:46 | 14:18 |
12 | Hanna Sundström | Västerås SOK | 40:34 | +19:16 | 14:51 |
13 | Ida Hallgren | Bjursås OK | 40:35 | +19:17 | 14:51 |
14 | Alva Limbäck | Västerås SOK | 40:52 | +19:34 | 14:58 |
15 | Moa Hill | Tumba-Mälarhöjden OK | 46:50 | +25:32 | 17:09 |
16 | Lovisa Larsendahl | Västerås SOK | 1:01:14 | +39:56 | 22:25 |
17 | Magdalena Pölder | Sala OK | 1:12:25 | +51:07 | 26:31 |
Ida Johnsson | OK Tor | ej godkänd |
H14
2 980 m, 15 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonatan Gustafsson | KFUM Örebro OK | 20:11 | 6:46 | |
2 | Håkan Ramberg | Hallstahammars OK | 24:53 | +4:42 | 8:21 |
3 | Alfred Lönn | Västerås SOK | 24:55 | +4:44 | 8:21 |
4 | Anton Källström | Sala OK | 25:30 | +5:19 | 8:33 |
5 | Jesper Hedar | Eskilstuna OL | 26:20 | +6:09 | 8:50 |
6 | Dan Österlund | Västerås SOK | 29:09 | +8:58 | 9:46 |
7 | Rasmus Möller | Arboga OK | 30:25 | +10:14 | 10:12 |
8 | Isak Wadman | Västerås SOK | 32:52 | +12:41 | 11:01 |
9 | Hannes Wegelius | Hagaby GOIF | 34:55 | +14:44 | 11:43 |
10 | John Norrbom | Sala OK | 35:23 | +15:12 | 11:52 |
11 | Johannes Äng | Hagaby GOIF | 40:44 | +20:33 | 13:40 |
12 | Rens van Loenhout | OK Hedströmmen | 43:45 | +23:34 | 14:40 |
13 | Vilhelm Eriksson | Ärla IF | 49:35 | +29:24 | 16:38 |
Emil Alpberg | Almby IK | ej godkänd | |||
Henrik Hamrefors | Västerås SOK | ej godkänd |
D14 Kort
2 410 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elsa Rosén | Sala OK | 32:46 | 13:35 |
H14 Kort
2 410 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Carlgren | OK Norden | 22:50 | 9:28 | |
2 | Lukas Persson | KFUM Örebro OK | 25:58 | +3:08 | 10:46 |
3 | Gustav Broman | Västerås SOK | 32:38 | +9:48 | 13:32 |
D12
2 410 m, 18 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stina Johnsson | OK Tor | 17:48 | 7:23 | |
2 | Elin Schagerström | Garphyttans IF | 19:12 | +1:24 | 7:58 |
3 | Lisa Hallmén | OK Tisaren | 19:30 | +1:42 | 8:05 |
4 | Lisa Hallgren | Bjursås OK | 20:48 | +3:00 | 8:37 |
5 | Bianca Wiljebrand | Västerås SOK | 21:19 | +3:31 | 8:50 |
6 | Agnes Källström | Sala OK | 21:34 | +3:46 | 8:56 |
7 | Iris van Loenhout | OK Hedströmmen | 21:56 | +4:08 | 9:06 |
8 | Elsa Limbäck | Västerås SOK | 24:50 | +7:02 | 10:18 |
9 | Ida Eriksson | Surahammars SOK | 26:52 | +9:04 | 11:08 |
10 | Shanti Söderström | Sala OK | 28:05 | +10:17 | 11:39 |
11 | Heidi Fors | OK Grip | 28:28 | +10:40 | 11:48 |
12 | Katja Dalén | Sala OK | 28:46 | +10:58 | 11:56 |
13 | Sara Mouazzen | Västerås SOK | 29:05 | +11:17 | 12:04 |
14 | Klara Persson | KFUM Örebro OK | 30:13 | +12:25 | 12:32 |
15 | Therese Niedergesäss | Eskilstuna OL | 32:04 | +14:16 | 13:18 |
16 | Anna Strand | Arboga OK | 33:41 | +15:53 | 13:58 |
17 | Ida Pettersson | Surahammars SOK | 37:12 | +19:24 | 15:26 |
Lydia Cederlund | Västerås SOK | ej godkänd |
H12
2 410 m, 15 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Pontus Olofsson-Bierfeldt | Ärla IF | 16:18 | 6:45 | |
2 | Ludvig Holmqvist | OK Tor | 16:27 | +0:09 | 6:49 |
3 | Simon Möller | Almby IK | 16:54 | +0:36 | 7:00 |
4 | Johan Alpberg | Almby IK | 17:30 | +1:12 | 7:15 |
5 | Markus Österlund | Västerås SOK | 18:31 | +2:13 | 7:40 |
6 | Sixten Törnqvist | Västerås SOK | 18:34 | +2:16 | 7:42 |
7 | Casper Hedar | Eskilstuna OL | 18:39 | +2:21 | 7:44 |
8 | Fredrik Hamrefors | Västerås SOK | 18:51 | +2:33 | 7:49 |
9 | Oscar Thornell | Surahammars SOK | 21:37 | +5:19 | 8:58 |
10 | Marcus Klasenius | KFUM Örebro OK | 22:16 | +5:58 | 9:14 |
11 | Eric Valjus | Hagaby GOIF | 23:44 | +7:26 | 9:50 |
12 | Axel Andersson | Norbergs OK | 24:27 | +8:09 | 10:08 |
13 | Pontus Lindgren | Västerås SOK | 26:08 | +9:50 | 10:50 |
14 | Sebastian Persson | Eskilstuna OL | 26:24 | +10:06 | 10:57 |
15 | Noel Wiljebrand | Västerås SOK | 29:21 | +13:03 | 12:10 |
D10
1 910 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Malin Olofsson-Bierfeldt | Ärla IF | 12:40 | 6:37 | |
2 | Emilia Brangefält | Västerås SOK | 13:09 | +0:29 | 6:53 |
3 | Lovisa Gustafsson | KFUM Örebro OK | 13:51 | +1:11 | 7:15 |
4 | Josefine Johnsson | OK Tor | 14:20 | +1:40 | 7:30 |
5 | Sanna Sander | OK Milan | 15:17 | +2:37 | 8:00 |
6 | Alice Thornell | Västerås SOK | 16:03 | +3:23 | 8:24 |
7 | Kristina Lindgren | Västerås SOK | 16:39 | +3:59 | 8:43 |
8 | Jonna Sandberg | Köping-Kolsva OK | 17:35 | +4:55 | 9:12 |
9 | Karin Lindgren | KFUM Örebro OK | 19:21 | +6:41 | 10:07 |
10 | My Velander | Surahammars SOK | 19:36 | +6:56 | 10:15 |
11 | Elsa Zetterljung | Arboga OK | 28:48 | +16:08 | 15:04 |
12 | Linnea Zetterljung | Arboga OK | 35:25 | +22:45 | 18:32 |
13 | Rebecka Hasler | Surahammars SOK | 38:54 | +26:14 | 20:21 |
Alice Helmersson | Vandrarringen | ej start | |||
Frida Andersson | Norbergs OK | ej start | |||
Elin Lindberg | Vandrarringen | ej start | |||
Ingrid Olsson | OK Tor | ej start | |||
Wilma Thornell | Surahammars SOK | ej start | |||
Ebba Vikström | Surahammars SOK | ej start |
H10
1 960 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emil Ahlström | Västerås SOK | 11:48 | 6:01 | |
2 | Simon Jacobsson | Arboga OK | 12:16 | +0:28 | 6:15 |
3 | Teodor Älvegran | Dalaportens OL | 12:31 | +0:43 | 6:23 |
4 | Vilgot Wennblom | Hagaby GOIF | 13:12 | +1:24 | 6:44 |
5 | Gustav Göransson | Arboga OK | 14:22 | +2:34 | 7:19 |
6 | Vilmer Göthlin | KFUM Örebro OK | 14:29 | +2:41 | 7:23 |
7 | Eskil Lundqvist | Arboga OK | 15:31 | +3:43 | 7:55 |
8 | Gustav Askroth | KFUM Örebro OK | 16:17 | +4:29 | 8:18 |
9 | Tobias Lindqvist | Västerås SOK | 19:22 | +7:34 | 9:52 |
10 | Théo Peterson | Västerås SOK | 21:36 | +9:48 | 11:01 |
Hugo Frisk | Västerås SOK | ej start | |||
Filip Norrbom | Sala OK | ej start |
D35
3 760 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Eva Singman Palm | Västerås SOK | 32:25 | 8:37 | |
2 | Erica Bengtsson | Sala OK | 37:02 | +4:37 | 9:50 |
3 | Malin Wiklund | Almby IK | 39:11 | +6:46 | 10:25 |
4 | Jenny Gustavsson | Arboga OK | 55:45 | +23:20 | 14:49 |
Sofia Carlsson | Lindebygdens OK | ej godkänd | |||
Malin Halldin | KFUM Örebro OK | ej start |
H35
4 550 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Thornell | Surahammars SOK | 32:03 | 7:02 | |
2 | Erik Göthlin | KFUM Örebro OK | 34:33 | +2:30 | 7:35 |
3 | Henrik Hellborg | Centrum OK | 54:46 | +22:43 | 12:02 |
D40
3 690 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Nygård | Västerås SOK | 33:50 | 9:10 | |
2 | Jennie Brobakken | KFUM Örebro OK | 38:12 | +4:22 | 10:21 |
3 | Malin Hallgren | Bjursås OK | 42:39 | +8:49 | 11:33 |
4 | Kristina Fors | OK Grip | 43:55 | +10:05 | 11:54 |
5 | Viktoria Lindberg | OK Djerf | 44:17 | +10:27 | 12:00 |
6 | Anna Norrbom | Sala OK | 44:46 | +10:56 | 12:07 |
7 | Ann-Sofie Larsson | Laxå OK | 46:28 | +12:38 | 12:35 |
8 | Nina Limbäck | Västerås SOK | 58:18 | +24:28 | 15:47 |
9 | Annika Sundström | Västerås SOK | 1:02:39 | +28:49 | 16:58 |
10 | Camilla Älvegran | Dalaportens OL | 1:08:12 | +34:22 | 18:28 |
Gabriella Wennblom | Hagaby GOIF | ej godkänd |
H40
4 170 m, 16 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ulrik Englund | Tumba-Mälarhöjden OK | 27:28 | 6:35 | |
2 | Robert Palm | Västerås SOK | 28:06 | +0:38 | 6:44 |
3 | Jörgen Johnsson | OK Tor | 30:18 | +2:50 | 7:15 |
4 | Hans Näslund | Västerås SOK | 31:13 | +3:45 | 7:29 |
5 | Ulf Hallmén | Hagaby GOIF | 31:36 | +4:08 | 7:34 |
6 | Martin Persson | KFUM Örebro OK | 34:38 | +7:10 | 8:18 |
7 | Rickard E.Jonforsen | Hallstahammars OK | 36:57 | +9:29 | 8:51 |
8 | Mats Silversten | Västerås SOK | 37:14 | +9:46 | 8:55 |
9 | Stefan Wikström | OK Tor | 38:20 | +10:52 | 9:11 |
10 | Ulf Johansson | Kristinehamns OK | 39:17 | +11:49 | 9:25 |
11 | Tomas Karlsson | Lindebygdens OK | 39:39 | +12:11 | 9:30 |
12 | Mats Gustafsson | KFUM Örebro OK | 40:38 | +13:10 | 9:44 |
13 | Roger Haapaniemi | Bodens BK | 41:43 | +14:15 | 10:00 |
14 | Tomas Lindqvist | Västerås SOK | 51:06 | +23:38 | 12:15 |
15 | Tomas Jonsson | Vandrarringen | 58:27 | +30:59 | 14:01 |
16 | David Lindgren | Västerås SOK | 1:07:09 | +39:41 | 16:06 |
Rickard Ekman | OK Roslagen | ej start |
D45
3 270 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna-Maria Backryd | Lindebygdens OK | 27:44 | 8:28 | |
2 | Inger Gunnarsson | Västerås SOK | 28:18 | +0:34 | 8:39 |
3 | Sofia Holmgren | Hagaby GOIF | 28:38 | +0:54 | 8:45 |
4 | Mia Bierfeldt | Ärla IF | 28:45 | +1:01 | 8:47 |
5 | Eva Wadman | Västerås SOK | 29:56 | +2:12 | 9:09 |
6 | Karin Swärd Lindberg | Vandrarringen | 30:10 | +2:26 | 9:13 |
7 | Carina Regborn | Hagaby GOIF | 33:33 | +5:49 | 10:15 |
8 | Carina Johansson | Tumba-Mälarhöjden OK | 36:11 | +8:27 | 11:03 |
9 | Carina Nilsson | Täby OK | 36:31 | +8:47 | 11:10 |
10 | Pernilla Klemets | Hallstahammars OK | 38:35 | +10:51 | 11:47 |
11 | Ann-Louise Notstam-Hjort | Arboga OK | 42:08 | +14:24 | 12:53 |
12 | Marit Äng | Hagaby GOIF | 49:31 | +21:47 | 15:08 |
Maria Sahlin | Arboga OK | ej start | |||
Helena Pepa | Hagaby GOIF | ej start |
H45
3 990 m, 26 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Schagerström | Garphyttans IF | 27:39 | 6:55 | |
2 | Johan Hallgren | Bjursås OK | 28:11 | +0:32 | 7:03 |
3 | Mårten Källström | Sala OK | 28:59 | +1:20 | 7:15 |
4 | Magnus Limbäck | Västerås SOK | 29:11 | +1:32 | 7:18 |
5 | Carl Byman | Västerås SOK | 30:27 | +2:48 | 7:37 |
6 | Ulf K. Rask | Sigtuna OK | 30:40 | +3:01 | 7:41 |
7 | Johan Oskarsson | Laxå OK | 31:07 | +3:28 | 7:47 |
8 | Patrik Thybeck | Lindebygdens OK | 31:16 | +3:37 | 7:50 |
9 | Ola Torstensson | Västerås SOK | 31:21 | +3:42 | 7:51 |
10 | Peter Fors | OK Grip | 31:29 | +3:50 | 7:53 |
11 | Tommy Fröjd | Sundsvalls OK | 31:49 | +4:10 | 7:58 |
12 | Pontus Eriksson | Strängnäs-Malmby OL | 31:52 | +4:13 | 7:59 |
13 | Magnus Hellberg | Eskilstuna OL | 32:05 | +4:26 | 8:02 |
14 | Anders Nilsson | Täby OK | 34:47 | +7:08 | 8:43 |
15 | Niklas Sander | OK Milan | 37:32 | +9:53 | 9:24 |
16 | Håkan Lindberg | OK Djerf | 38:10 | +10:31 | 9:33 |
17 | Johan Engvall | OK Norden | 38:48 | +11:09 | 9:43 |
18 | Gustav Samelius | Visborgs OK | 42:32 | +14:53 | 10:39 |
19 | Torbjörn Zetterljung | Arboga OK | 43:38 | +15:59 | 10:56 |
20 | Jörgen Dalén | Sala OK | 46:02 | +18:23 | 11:32 |
21 | Kenneth Jacobsson | Arboga OK | 47:04 | +19:25 | 11:47 |
22 | Per Wadman | Västerås SOK | 49:24 | +21:45 | 12:22 |
23 | Anders Strand | Arboga OK | 53:05 | +25:26 | 13:18 |
24 | Per Sundström | Västerås SOK | 54:49 | +27:10 | 13:44 |
Håkan Olofsson | Ärla IF | ej godkänd | |||
Mikael Davidsson | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Anders Brinkman | Vandrarringen | ej start | |||
Niclas Ahlström | Västerås SOK | ej start | |||
Fredrik Nilsson | KFUM Örebro OK | ej start | |||
Lars-Erik Larsson | OK Milan | ej start | |||
Joakim Ahlström | Västerås SOK | ej start |
D50
3 200 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Annika Brodin | Lindebygdens OK | 27:41 | 8:39 | |
2 | Mona Bierfeldt | Ärla IF | 29:00 | +1:19 | 9:03 |
3 | Susanne Persson | Ärla IF | 29:10 | +1:29 | 9:06 |
4 | Anne-Marie Ericsson | Kristinehamns OK | 29:28 | +1:47 | 9:12 |
5 | Annika Davidsson | Västerås SOK | 33:44 | +6:03 | 10:32 |
6 | Monika Algotson | OK Tylöskog | 37:03 | +9:22 | 11:34 |
7 | Birgitta Gustafsson | Hagaby GOIF | 38:57 | +11:16 | 12:10 |
8 | Lisbeth Celander | Kristinehamns OK | 39:35 | +11:54 | 12:22 |
9 | Eva Korkeakoski | OK Milan | 56:27 | +28:46 | 17:38 |
H50
3 680 m, 21 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jan-Åke Stolt Karlsson | Hagaby GOIF | 26:41 | 7:15 | |
2 | Johan Palmgren | Täby OK | 27:02 | +0:21 | 7:20 |
3 | Anders Lundh | Järfälla OK | 27:37 | +0:56 | 7:30 |
4 | Tore Eklund | Södertälje-Nykvarn OF | 27:47 | +1:06 | 7:32 |
5 | Torbjörn Karlsson | Hagaby GOIF | 27:56 | +1:15 | 7:35 |
6 | Lars-Åke Andersson | Arboga OK | 28:00 | +1:19 | 7:36 |
7 | Anders Rooth | Västerås SOK | 28:30 | +1:49 | 7:44 |
8 | Roger Engman | Hagaby GOIF | 28:42 | +2:01 | 7:47 |
9 | Björn Alpberg | Almby IK | 29:35 | +2:54 | 8:02 |
10 | Arne Hägg | Arboga OK | 29:49 | +3:08 | 8:06 |
11 | Michael Bergkvist | Hällefors OK | 30:24 | +3:43 | 8:15 |
12 | Jan-Åke Israelsson | OK Milan | 30:33 | +3:52 | 8:18 |
13 | Leif Celander | Kristinehamns OK | 30:37 | +3:56 | 8:19 |
14 | Jörgen Batz | Skarpnäcks OL | 30:38 | +3:57 | 8:19 |
15 | Ulf Hamrefors | Västerås SOK | 32:43 | +6:02 | 8:53 |
16 | Kenneth Hagström | OK Letstigen | 34:27 | +7:46 | 9:21 |
17 | Henrik Hallor | Lindebygdens OK | 35:54 | +9:13 | 9:45 |
18 | Göran Börjeskog | OK Tor | 39:20 | +12:39 | 10:41 |
19 | Johan Karlsson | Norbergs OK | 40:37 | +13:56 | 11:02 |
20 | Håkan Svensson | Almby IK | 40:57 | +14:16 | 11:07 |
21 | Erik Bengtsson | Sala OK | 47:42 | +21:01 | 12:57 |
Yngve Wegelius | Hagaby GOIF | ej start |
D55
3 080 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Inger Onsbring | Eskilstuna OL | 27:07 | 8:48 | |
2 | Lena Larsson | Sala OK | 28:22 | +1:15 | 9:12 |
3 | Anna-Karin Johansson | Vandrarringen | 31:31 | +4:24 | 10:13 |
4 | Helena Bachman | Täby OK | 31:38 | +4:31 | 10:16 |
5 | Gerd Uppsäll-Larsson | Hagaby GOIF | 33:18 | +6:11 | 10:48 |
6 | Gudrun Persson | Hallstahammars OK | 34:16 | +7:09 | 11:07 |
7 | Inger Johansson | NAIS Orienteringsklubb | 34:35 | +7:28 | 11:13 |
8 | Britt Gunnarsson | Kristinehamns OK | 34:41 | +7:34 | 11:15 |
9 | Marianne Einarsson | Fagersta OK | 35:51 | +8:44 | 11:38 |
10 | Gerd Hagström | GOIF Tjalve | 40:50 | +13:43 | 13:15 |
11 | Karin Dahlgren | Hagaby GOIF | 42:05 | +14:58 | 13:39 |
12 | Tanja-Birgit Söderström | Sala OK | 44:43 | +17:36 | 14:31 |
13 | Monika Larsson | Skarpnäcks OL | 51:55 | +24:48 | 16:51 |
H55
3 550 m, 16 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jörgen Karlsson | Attunda OK | 24:46 | 6:58 | |
2 | Anders Tåqvist | Västerås SOK | 26:49 | +2:03 | 7:33 |
3 | Hans Göran Pettersson | KFUM Örebro OK | 27:58 | +3:12 | 7:52 |
4 | Tomas Andersson | OK Tor | 30:00 | +5:14 | 8:27 |
5 | Jan Grann | Arboga OK | 30:35 | +5:49 | 8:36 |
6 | Åke Algotson | OK Tylöskog | 30:51 | +6:05 | 8:41 |
7 | Anders Gunnar Dahlgren | Hagaby GOIF | 30:56 | +6:10 | 8:42 |
8 | Jan Gustafsson | Hagaby GOIF | 33:12 | +8:26 | 9:21 |
9 | Hans-Olof Carlsén | Hagaby GOIF | 33:51 | +9:05 | 9:32 |
10 | Stefan Gunnarsson | Kristinehamns OK | 34:13 | +9:27 | 9:38 |
11 | Göran Hansson | Täby OK | 35:55 | +11:09 | 10:07 |
12 | Stefan Öberg | OK Milan | 37:54 | +13:08 | 10:40 |
13 | Mats Hastad | Fellingsbro GOIF | 38:52 | +14:06 | 10:56 |
14 | Anders Gunnarsson | Surahammars SOK | 42:21 | +17:35 | 11:55 |
15 | Ove Ericsson | Nyköpings OK | 43:22 | +18:36 | 12:12 |
Roland Notstam | Arboga OK | ej godkänd | |||
Per Ove Wallén | Täby OK | ej start | |||
Håkan Palmfjord | Katrineholms OK | ej start |
D60
2 660 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lena Janson | Arboga OK | 28:12 | 10:36 | |
2 | Evy Johansson | Sala OK | 32:57 | +4:45 | 12:23 |
3 | Monica Svärd | OK Klemmingen | 33:09 | +4:57 | 12:27 |
4 | Mona Forsberg | Hagaby GOIF | 34:29 | +6:17 | 12:57 |
5 | Kerstin Palm | Kjula IF | 36:19 | +8:07 | 13:39 |
6 | Inger Ljungström | OK Djerf | 36:43 | +8:31 | 13:48 |
7 | Annika Norström | Hallstahammars OK | 38:15 | +10:03 | 14:22 |
8 | Gunnel Gillenäs | Kristinehamns OK | 39:07 | +10:55 | 14:42 |
9 | Ann-Britt Göransson | Almby IK | 40:26 | +12:14 | 15:12 |
10 | Britt-Marie Aldén | OK Kolmården | 40:28 | +12:16 | 15:12 |
11 | Aila Halttunen | Haninge SOK | 41:00 | +12:48 | 15:24 |
12 | Mona Petersen | OK Motala | 47:38 | +19:26 | 17:54 |
13 | Catharina Johansson | OK Kolmården | 58:55 | +30:43 | 22:08 |
Lena Jakobsson | Västerås SOK | ej start |
H60
3 260 m, 28 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Jakobsson | Västerås SOK | 23:41 | 7:15 | |
2 | Carl Bachman | Täby OK | 25:52 | +2:11 | 7:56 |
3 | Leo Johansson | Vandrarringen | 26:33 | +2:52 | 8:08 |
4 | Christer Johansson | OK Motala | 27:44 | +4:03 | 8:30 |
5 | Anders Robertsson | Almby IK | 27:54 | +4:13 | 8:33 |
6 | Göran Larsson | Sala OK | 28:10 | +4:29 | 8:38 |
6 | Ingemar Ziljat | OK Djerf | 28:10 | +4:29 | 8:38 |
8 | Kurt Håkan Andersson | OK Tor | 28:35 | +4:54 | 8:46 |
9 | Göran Svärd | OK Klemmingen | 28:42 | +5:01 | 8:48 |
10 | Gunnar Munktelius | Surahammars SOK | 28:54 | +5:13 | 8:51 |
11 | Bengt Gruvberger | OK Djerf | 29:00 | +5:19 | 8:53 |
12 | Robert Larsson | Hagaby GOIF | 29:38 | +5:57 | 9:05 |
13 | Göran Forsberg | Hagaby GOIF | 30:02 | +6:21 | 9:12 |
14 | Mats Haglund | OK Djerf | 30:04 | +6:23 | 9:13 |
15 | Karl Göran Wahlström | Almby IK | 30:06 | +6:25 | 9:13 |
16 | Sven-Olov Wiklund | Arboga OK | 30:21 | +6:40 | 9:18 |
17 | Hans-Erik Skalberg | Västerås SOK | 30:29 | +6:48 | 9:21 |
18 | Olle Granath | Surahammars SOK | 30:33 | +6:52 | 9:22 |
19 | Ulf Kjellin | OK Hedströmmen | 30:49 | +7:08 | 9:27 |
20 | Per-Åke Hull | Almby IK | 31:23 | +7:42 | 9:37 |
21 | Christer Nälemark | OK Djerf | 33:05 | +9:24 | 10:08 |
22 | Lennart Lundquist | OK Nalle | 33:58 | +10:17 | 10:25 |
23 | Peder Wickström | Arboga OK | 34:09 | +10:28 | 10:28 |
24 | Johan Källman | Norbergs OK | 34:10 | +10:29 | 10:28 |
25 | Christer Gillenäs | Kristinehamns OK | 34:21 | +10:40 | 10:32 |
26 | Åke Larsson | OK Hedströmmen | 38:16 | +14:35 | 11:44 |
27 | Ove Johansson | OK Kolmården | 38:35 | +14:54 | 11:50 |
28 | Anders Holmberg | Lindebygdens OK | 51:31 | +27:50 | 15:48 |
Erik Hallgren | Finspångs SOK | ej start |
D65
2 580 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anita Johansson | OK Tor | 28:35 | 11:04 | |
2 | Inga Johansson | Nyköpings OK | 28:41 | +0:06 | 11:07 |
3 | Britt-Marie Eklöf | OK Milan | 32:07 | +3:32 | 12:26 |
4 | Maud Sundén | OK Järnbärarna | 33:45 | +5:10 | 13:04 |
5 | Eva Kjellman | Vandrarringen | 34:37 | +6:02 | 13:25 |
6 | Carina Lindman | Finspångs SOK | 34:50 | +6:15 | 13:30 |
7 | Inger Lund | OK Norden | 36:11 | +7:36 | 14:01 |
8 | Margareta Löfqvist | Västerås SOK | 40:30 | +11:55 | 15:41 |
9 | Kerstin Bengtsson | Motala AIF OL | 41:15 | +12:40 | 15:59 |
10 | Barbro Börjeson | Sigtuna OK | 49:08 | +20:33 | 19:02 |
11 | Agneta Karlsson | IK Standard | 1:00:27 | +31:52 | 23:25 |
12 | Liz Porteous | Vandrarringen | 1:00:58 | +32:23 | 23:37 |
13 | UllaKarin Holmberg | OK Norden | 1:01:08 | +32:33 | 23:41 |
Ingrid Liljebrand | SK Trim/Virsbo | ej godkänd |
H65
3 160 m, 26 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kjell Eriksson | OK Djerf | 24:40 | 7:48 | |
2 | Tore Martinsson | Degerfors OK | 27:19 | +2:39 | 8:38 |
3 | Curt Carlsson | Nyköpings OK | 27:32 | +2:52 | 8:42 |
4 | Olle Johansson | IFK Hedemora OK | 27:34 | +2:54 | 8:43 |
4 | Stig Landstorp | OK Tor | 27:34 | +2:54 | 8:43 |
6 | Håkan Mossberg | OK Järnbärarna | 27:57 | +3:17 | 8:50 |
7 | Tommy Öhling | Ärla IF | 28:58 | +4:18 | 9:10 |
8 | Claus Petersen | OK Motala | 29:40 | +5:00 | 9:23 |
9 | Östen Eklöf | OK Milan | 30:18 | +5:38 | 9:35 |
10 | Ulf Back | Vandrarringen | 30:37 | +5:57 | 9:41 |
11 | Peter Hagström | GOIF Tjalve | 31:04 | +6:24 | 9:49 |
12 | Karl-Gustav Klemets | Hallstahammars OK | 32:24 | +7:44 | 10:15 |
13 | Krister Karlsson | IK Standard | 32:28 | +7:48 | 10:16 |
14 | Sören Johansson | OK Norden | 33:00 | +8:20 | 10:26 |
15 | Håkan Söderkvist | Arboga OK | 33:30 | +8:50 | 10:36 |
16 | Ulf Svedestam | Eskilstuna OL | 33:38 | +8:58 | 10:38 |
17 | Göran Wiig | Hallstahammars OK | 34:15 | +9:35 | 10:50 |
18 | Jan Bojling | Solna OK | 35:14 | +10:34 | 11:08 |
19 | Åke Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 35:52 | +11:12 | 11:21 |
20 | Thomas Kleist | Boxholm-Mjölby OL | 36:53 | +12:13 | 11:40 |
21 | Bernt Johansson | Häverödals SK | 37:48 | +13:08 | 11:57 |
22 | Karl-Robert Moqvist | OK Tor | 38:10 | +13:30 | 12:04 |
23 | Jouko O Pajulampi | OK Tjärnen | 40:15 | +15:35 | 12:44 |
24 | Björn Ekholm | Västerås SOK | 41:30 | +16:50 | 13:07 |
25 | Runar Aldén | OK Kolmården | 43:35 | +18:55 | 13:47 |
26 | Kennet Löfqvist | Västerås SOK | 44:33 | +19:53 | 14:05 |
D70
2 460 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Asta Sjöberg | Lindebygdens OK | 30:29 | 12:23 | |
2 | Inger Olsson | Sala OK | 31:51 | +1:22 | 12:56 |
3 | Ingalill Westberg | SK Trim/Virsbo | 35:46 | +5:17 | 14:32 |
4 | Britten Persson | Finspångs SOK | 37:15 | +6:46 | 15:08 |
5 | Berit Lindunger | Haninge SOK | 37:56 | +7:27 | 15:25 |
6 | Siv Frölund | Haninge SOK | 39:52 | +9:23 | 16:12 |
7 | Solveig Dillman | Hammarby IF OF | 39:59 | +9:30 | 16:15 |
H70
3 020 m, 26 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kuno Österlund | Västerås SOK | 24:20 | 8:03 | |
2 | Stig Israelsson | OK Tylöskog | 26:50 | +2:30 | 8:53 |
3 | Åke Gatelid | Sigtuna OK | 28:01 | +3:41 | 9:16 |
4 | Ragnar Eriksson | OK Hedströmmen | 29:01 | +4:41 | 9:36 |
5 | Hans Andersson | Västerås SOK | 29:46 | +5:26 | 9:51 |
6 | Rolf Larsson | Degerfors OK | 30:20 | +6:00 | 10:02 |
7 | Curt Thorén | Nyköpings OK | 30:22 | +6:02 | 10:03 |
8 | Anders Welén | Hallstahammars OK | 30:26 | +6:06 | 10:04 |
9 | Mats Eriksson | OK Norden | 30:49 | +6:29 | 10:12 |
10 | Lars Johansson I | OK Tor | 33:43 | +9:23 | 11:09 |
11 | Gösta Lindman | Finspångs SOK | 34:38 | +10:18 | 11:28 |
12 | Rolf Westberg | SK Trim/Virsbo | 35:03 | +10:43 | 11:36 |
13 | Kjell Mjöberg | Hallstahammars OK | 35:40 | +11:20 | 11:48 |
14 | Ingemar Jonsson | Hallstahammars OK | 35:43 | +11:23 | 11:49 |
15 | Torbjörn Johansson | OK Norden | 36:26 | +12:06 | 12:03 |
16 | Tore Kangas | Västerås SOK | 37:11 | +12:51 | 12:18 |
17 | Lennart Karlsson | OK Grip | 37:19 | +12:59 | 12:21 |
18 | Lars Kjellman | Vandrarringen | 38:01 | +13:41 | 12:35 |
18 | Kjell Larsson | OK Alferna | 38:01 | +13:41 | 12:35 |
20 | Stig Bengtsson | Motala AIF OL | 44:33 | +20:13 | 14:45 |
21 | Lars Ahlström | Västerås SOK | 50:48 | +26:28 | 16:49 |
22 | Lars-Erik Rask | Västerås SOK | 52:25 | +28:05 | 17:21 |
23 | Egon Lundquist | Norbergs OK | 52:27 | +28:07 | 17:22 |
24 | Tage Persson | Fellingsbro GOIF | 54:20 | +30:00 | 17:59 |
25 | Lars Olov Pettersson | Arboga OK | 1:04:20 | +40:00 | 21:18 |
Anders Johansson | Nyköpings OK | ej godkänd |
D75
2 220 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Britt Larsson | Västerås SOK | 45:11 | 20:21 | |
2 | Harriet Karlsson | OK Grip | 46:33 | +1:22 | 20:58 |
3 | Birgit Haglund | OK Hedströmmen | 54:03 | +8:52 | 24:20 |
H75
3 020 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rune Carlsson | Sundbybergs IK | 27:27 | 9:05 | |
2 | Rune Sandberg | Hallstahammars OK | 31:21 | +3:54 | 10:22 |
3 | Arne Yngström | Hagaby GOIF | 36:49 | +9:22 | 12:11 |
4 | Lennart Karlén | Västerås SOK | 37:14 | +9:47 | 12:19 |
5 | Nils Johansson | OK Tjärnen | 37:37 | +10:10 | 12:27 |
6 | Signar Palm | Hallstahammars OK | 39:39 | +12:12 | 13:07 |
7 | Richard Welander | OK Älvsjö-Örby | 40:15 | +12:48 | 13:19 |
7 | Bo Norenvik | OK Tor | 40:15 | +12:48 | 13:19 |
9 | Bo Löwegren | Västerås SOK | 41:38 | +14:11 | 13:47 |
10 | Lars Persson | Väsby OK | 44:43 | +17:16 | 14:48 |
11 | Jouko Taskinen | Västerås SOK | 54:40 | +27:13 | 18:06 |
Tord Lidström | Hagaby GOIF | ej start |
H80
2 430 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Alf Lundkvist | OK Tor | 33:17 | 13:41 | |
2 | Lennart Öberg | Västerås SOK | 38:56 | +5:39 | 16:01 |
3 | Lennart Stenberg | Stigfinnarna | 39:02 | +5:45 | 16:03 |
4 | Max Lindkvist | Lindebygdens OK | 48:20 | +15:03 | 19:53 |
5 | Claes Sjöberg | Lindebygdens OK | 56:55 | +23:38 | 23:25 |
Stig Gurås | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Tage Eriksson | Hallstahammars OK | ej start |
H90
2 430 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tage Johansson | Västerås SOK | 57:20 | 23:35 | |
Åke Svensson | Västerås SOK | ej godkänd |
Inskolning
1 970 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Elsa Forss | Garphyttans IF | fullföljt | |||
Elvira Götlin | KFUM Örebro OK | fullföljt | |||
Erik Palm | Västerås SOK | fullföljt | |||
Jakob Sandberg | Köping-Kolsva OK | fullföljt | |||
Alva Wickström | Arboga OK | fullföljt | |||
Stella Älvegran | Dalaportens OL | fullföljt |
U1
1 970 m, 22 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Klara Johnsson | OK Tisaren | 14:52 | 7:32 | |
2 | Isak Åkerlind | Fellingsbro GOIF | 17:37 | +2:45 | 8:56 |
3 | Lina Holmqvist | OK Tor | 18:27 | +3:35 | 9:21 |
4 | Arvid Lundqvist | Arboga OK | 18:49 | +3:57 | 9:33 |
5 | Arvid Jonforsen | Hallstahammars OK | 21:04 | +6:12 | 10:41 |
6 | Albin Klasenius | KFUM Örebro OK | 21:41 | +6:49 | 11:00 |
7 | Rasmus Hedar | Eskilstuna OL | 21:45 | +6:53 | 11:02 |
8 | Kalle Groth | KFUM Örebro OK | 22:15 | +7:23 | 11:17 |
9 | Albert Brohede | OK Älgen | 23:50 | +8:58 | 12:05 |
10 | Sofie Thornell | Västerås SOK | 26:26 | +11:34 | 13:25 |
11 | Dennis Bjurstedt | Surahammars SOK | 26:28 | +11:36 | 13:26 |
12 | Angelina Älvegran | Dalaportens OL | 26:41 | +11:49 | 13:32 |
13 | Arvid Zettergren | Surahammars SOK | 27:16 | +12:24 | 13:50 |
14 | Judit Wennblom | Hagaby GOIF | 29:01 | +14:09 | 14:43 |
15 | Julia Gustafsson | KFUM Örebro OK | 29:10 | +14:18 | 14:48 |
16 | Isabelle Bergman | Sala OK | 29:49 | +14:57 | 15:08 |
17 | Axel Brobakken-Groth | KFUM Örebro OK | 32:35 | +17:43 | 16:32 |
18 | Melker Thornell | Surahammars SOK | 39:07 | +24:15 | 19:51 |
19 | David Frohm | Almby IK | 40:52 | +26:00 | 20:44 |
20 | Erik Frohm | Almby IK | 40:53 | +26:01 | 20:45 |
21 | Filip Galin | Surahammars SOK | 42:22 | +27:30 | 21:30 |
22 | Ludvig Hasler | Surahammars SOK | 44:10 | +29:18 | 22:25 |
U2
2 070 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | David Kutti | Hagaby GOIF | 18:06 | 8:44 | |
2 | Adam Brangefält | Västerås SOK | 18:40 | +0:34 | 9:01 |
3 | Maja Mäkiranta | Fellingsbro GOIF | 19:32 | +1:26 | 9:26 |
4 | Maja Ahlström | Västerås SOK | 22:54 | +4:48 | 11:03 |
5 | Pontus Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 23:09 | +5:03 | 11:11 |
6 | Lucas Ahlström | Västerås SOK | 24:05 | +5:59 | 11:38 |
7 | Melvin Jansson | KFUM Örebro OK | 29:13 | +11:07 | 14:06 |
8 | Victor Valjus | Hagaby GOIF | 32:54 | +14:48 | 15:53 |
9 | Ester Rehnman | Vandrarringen | 41:28 | +23:22 | 20:01 |
Emanuel Cederlund | Västerås SOK | ej start |
Öppen motion 1
2 140 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Daniel Eriksson | Surahammars SOK | 23:40 | 11:03 | |
2 | Lukas Eriksson | Surahammars SOK | 23:41 | +0:01 | 11:04 |
3 | Camilla Carlin | Klubblös | 26:59 | +3:19 | 12:36 |
4 | Helena Strand | Arboga OK | 32:43 | +9:03 | 15:17 |
Test Test | Köping | ej godkänd |
Öppen motion 3
2 470 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Joakim Lundgren | KFUM Örebro OK | 19:45 | 7:59 | |
2 | Martin Risberg | Garphyttans IF | 22:04 | +2:19 | 8:56 |
3 | Gert Lindeus | Almby IK | 26:18 | +6:33 | 10:38 |
4 | Astrid Lamprecht | Köping-Kolsva OK | 29:16 | +9:31 | 11:50 |
5 | Andreas Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 29:26 | +9:41 | 11:54 |
6 | Karin Lundeqvist | OK Hällen | 32:28 | +12:43 | 13:08 |
7 | Samuel Eriksson | OK Letstigen | 34:35 | +14:50 | 14:00 |
8 | Lillian Källström | Sala OK | 41:00 | +21:15 | 16:35 |
9 | Eivor Mjöberg | Hallstahammars OK | 44:05 | +24:20 | 17:50 |
10 | Catrine Lundquist | Norbergs OK | 44:47 | +25:02 | 18:07 |
11 | Andrea Lamprecht | Köping-Kolsva OK | 51:05 | +31:20 | 20:40 |
Lena Wahss | Avesta OK | ej godkänd |
Öppen motion 5
3 560 m, 43 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Vesa Kutti | Hagaby GOIF | 32:06 | 9:01 | |
2 | Niclas Risberg | Garphyttans IF | 38:14 | +6:08 | 10:44 |
3 | Robert Rylander | Spårvägen OK | 39:47 | +7:41 | 11:10 |
4 | Per Carlin | Klubblös | 39:54 | +7:48 | 11:12 |
5 | Lotta Tegin Fransson | OK Milan | 40:18 | +8:12 | 11:19 |
6 | Anna Knapp | Sundsvalls OK | 41:42 | +9:36 | 11:42 |
7 | Gabriella Östlund | OK Tisaren | 46:31 | +14:25 | 13:03 |
8 | Anette Forss | Garphyttans IF | 47:59 | +15:53 | 13:28 |
9 | Adam Kutti | Hagaby GOIF | 48:23 | +16:17 | 13:35 |
10 | Lisa Berg | Kristinehamns OK | 48:51 | +16:45 | 13:43 |
11 | Ulrika Sander | OK Milan | 49:13 | +17:07 | 13:49 |
12 | Lena Ramberg | Hallstahammars OK | 49:14 | +17:08 | 13:49 |
13 | Jarl Erik Palm | Kjula IF | 49:48 | +17:42 | 13:59 |
14 | Åsa Fjellström | KFUM Örebro OK | 50:06 | +18:00 | 14:04 |
15 | Mathias Klasenius | KFUM Örebro OK | 50:10 | +18:04 | 14:05 |
16 | Per Ljungström | OK Djerf | 50:19 | +18:13 | 14:08 |
17 | Frida Jonforsen | Hallstahammars OK | 50:51 | +18:45 | 14:17 |
18 | Kerstin Enochsson | OK Vivill | 50:56 | +18:50 | 14:18 |
19 | Anita Talltjärn | Västerås SOK | 51:02 | +18:56 | 14:20 |
20 | Maria Askroth | KFUM Örebro OK | 54:11 | +22:05 | 15:13 |
21 | Anna Lindéus | Hagaby GOIF | 54:18 | +22:12 | 15:15 |
22 | Helga Larsson | OK Hedströmmen | 55:37 | +23:31 | 15:37 |
23 | Ingrid Munktelius Öhlén | Surahammars SOK | 56:16 | +24:10 | 15:48 |
24 | Anna-Karin Mouazzen | OK Letstigen | 56:59 | +24:53 | 16:00 |
25 | Lina Möller | Arboga OK | 58:03 | +25:57 | 16:18 |
26 | Rickard Persson | Västerås SOK | 58:08 | +26:02 | 16:19 |
27 | Juhani Lehtola | Klubblös | 59:47 | +27:41 | 16:47 |
28 | Bengt Robertsson | Almby IK | 59:59 | +27:53 | 16:50 |
29 | Ingvar Hultqvist | OK Hällen | 1:04:30 | +32:24 | 18:07 |
30 | Jonas Pettersson | Surahammars SOK | 1:05:15 | +33:09 | 18:19 |
31 | Monica Andreasson | OK Tor | 1:05:21 | +33:15 | 18:21 |
32 | Eva Lind | OK Thor | 1:07:13 | +35:07 | 18:52 |
33 | Malin Klasenius | KFUM Örebro OK | 1:07:27 | +35:21 | 18:56 |
34 | Ellinor Karlsson | Ärla IF | 1:07:31 | +35:25 | 18:57 |
35 | Ronny Andersson | IF Rune | 1:10:21 | +38:15 | 19:45 |
36 | Helena Dalén | Sala OK | 1:14:36 | +42:30 | 20:57 |
37 | Lena Carlsson | Västerås SOK | 1:20:18 | +48:12 | 22:33 |
38 | Anna Gustafsson | KFUM Örebro OK | 1:21:01 | +48:55 | 22:45 |
39 | Karin Johansson | Hallstahammars OK | 1:23:11 | +51:05 | 23:21 |
40 | Saralyn Swärd | Västerås SOK | 1:28:10 | +56:04 | 24:45 |
Jan-Erik Kraft | Hallstahammars OK | ej godkänd | |||
Sara Larsson | Klubblös | ej godkänd | |||
Anders Enochsson | OK Vivill | ej godkänd |
Öppen motion 7
3 160 m, 56 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Henrik Thoresson | OK Tisaren | 25:55 | 8:12 | |
2 | Elin Eriksson | Västerås SOK | 26:30 | +0:35 | 8:23 |
3 | Johan Swärdh | Västerås SOK | 27:06 | +1:11 | 8:34 |
4 | Marie Hedar | Eskilstuna OL | 27:11 | +1:16 | 8:36 |
5 | Dan Höök | Arboga OK | 27:48 | +1:53 | 8:47 |
6 | Lina Persson | Hagaby GOIF | 27:56 | +2:01 | 8:50 |
7 | Per-Inge Johansson | Klubblös | 28:21 | +2:26 | 8:58 |
8 | Stefan Törnqvist | Västerås SOK | 29:33 | +3:38 | 9:21 |
9 | Göran Larsendahl | Västerås SOK | 31:07 | +5:12 | 9:50 |
10 | Tomas Dömstedt | OK Letstigen | 32:19 | +6:24 | 10:13 |
11 | Marie Mäkiranta | Fellingsbro GOIF | 32:27 | +6:32 | 10:16 |
12 | Leif Thoresson | OK Tisaren | 34:36 | +8:41 | 10:56 |
13 | Jan Fransson | OK Milan | 34:50 | +8:55 | 11:01 |
14 | Katarina Olsson | OK Tor | 35:01 | +9:06 | 11:04 |
15 | Elisabeth Halvarsson | KFUM Örebro OK | 35:03 | +9:08 | 11:05 |
16 | Per Andersson | Norbergs OK | 35:23 | +9:28 | 11:11 |
17 | Roland Fjellström | KFUM Örebro OK | 35:47 | +9:52 | 11:19 |
18 | Gunilla Boman | Västerås SOK | 36:02 | +10:07 | 11:24 |
19 | Erik Möller | Arboga OK | 36:26 | +10:31 | 11:31 |
20 | David Söderström | Sala OK | 36:27 | +10:32 | 11:32 |
21 | Daniel Frisk | Västerås SOK | 36:40 | +10:45 | 11:36 |
22 | Leif Hjulström | OK Milan | 36:46 | +10:51 | 11:38 |
23 | Per Wiig | Hallstahammars OK | 36:50 | +10:55 | 11:39 |
24 | Bo Hansson | Arboga OK | 36:55 | +11:00 | 11:40 |
25 | Tommy Boman | Västerås SOK | 36:58 | +11:03 | 11:41 |
26 | Jonas Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 37:15 | +11:20 | 11:47 |
27 | Peter Cederlöf | Västerås SOK | 37:34 | +11:39 | 11:53 |
28 | Lisa Eriksson Rehnman | Vandrarringen | 37:47 | +11:52 | 11:57 |
29 | Erik Vidlund | KFUM Örebro OK | 38:15 | +12:20 | 12:06 |
30 | Börje Gustavsson | Hägersta GF | 38:33 | +12:38 | 12:11 |
31 | Jonas Möller | Almby IK | 38:50 | +12:55 | 12:17 |
32 | Lisa Dömstedt Dalén | OK Letstigen | 38:58 | +13:03 | 12:19 |
33 | Petra Helmersson | Vandrarringen | 39:15 | +13:20 | 12:25 |
34 | Åsa Vidlund | KFUM Örebro OK | 39:24 | +13:29 | 12:28 |
35 | Marcus Oldin | KFUM Örebro OK | 39:30 | +13:35 | 12:30 |
36 | Olle Arman | Nyköpings OK | 39:45 | +13:50 | 12:34 |
37 | Lars Mosslind | Vandrarringen | 39:53 | +13:58 | 12:37 |
38 | Karl-Åke Larsson | OK Enen | 40:12 | +14:17 | 12:43 |
39 | Helen Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 40:13 | +14:18 | 12:43 |
40 | Karin Ryding | Avesta OK | 43:33 | +17:38 | 13:46 |
41 | Henrik Askroth | KFUM Örebro OK | 43:37 | +17:42 | 13:48 |
42 | Kurt Zander | Västerås SK OK | 45:26 | +19:31 | 14:22 |
43 | Carina Folkegård | Sala OK | 45:38 | +19:43 | 14:26 |
44 | Therese Granstam | OK Tor | 46:01 | +20:06 | 14:33 |
45 | Anna-Lena Lundell | Gävle OK | 46:31 | +20:36 | 14:43 |
46 | Catrine Stolt | Hagaby GOIF | 46:44 | +20:49 | 14:47 |
47 | Mattias Cederlund | Västerås SOK | 49:57 | +24:02 | 15:48 |
48 | Lars Andreasson | OK Tor | 50:28 | +24:33 | 15:58 |
49 | Inga-Britt Malm | Garphyttans IF | 52:57 | +27:02 | 16:45 |
50 | Mats-Ola Öberg | Sundbybergs IK | 55:44 | +29:49 | 17:38 |
51 | Marita Stadig | SK Trim/Virsbo | 55:51 | +29:56 | 17:40 |
52 | Irene Öhling | Ärla IF | 56:02 | +30:07 | 17:43 |
53 | Carina Norrström | Sala OK | 1:18:12 | +52:17 | 24:44 |
54 | Pernilla Bengtsson | Sala OK | 1:18:21 | +52:26 | 24:47 |
55 | Wincent Liljekvist | IF Rune | 1:24:57 | +59:02 | 26:52 |
Benkt Larsson | Himmeta IF | ej godkänd |
Öppen motion 8
4 930 m, 34 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ismo Mäkiranta | Fellingsbro GOIF | 41:12 | 8:21 | |
2 | Daniel Persson | Hagaby GOIF | 42:04 | +0:52 | 8:31 |
3 | Stefan Bjurstedt | Surahammars SOK | 43:55 | +2:43 | 8:54 |
4 | Sofia Börjeskog | IF Thor | 44:36 | +3:24 | 9:02 |
5 | Mats Peterson | Västerås SOK | 45:36 | +4:24 | 9:14 |
6 | Erik Lindgren | Klubblös | 45:45 | +4:33 | 9:16 |
7 | F Henrik Åhman | OK Enen | 46:26 | +5:14 | 9:25 |
8 | Hans Egefalk | Hagaby GOIF | 47:22 | +6:10 | 9:36 |
9 | Joakim Dalberg | Almby IK | 49:37 | +8:25 | 10:03 |
10 | Henrik Olsson | OK Tor | 49:40 | +8:28 | 10:04 |
11 | Jan Holgersson | Almby IK | 50:48 | +9:36 | 10:18 |
12 | Hjalmar Sten | Hagaby GOIF | 51:13 | +10:01 | 10:23 |
13 | Cecilia Svedin | KFUM Örebro OK | 51:35 | +10:23 | 10:27 |
14 | Benneth Sundquist | Hallstahammars OK | 52:14 | +11:02 | 10:35 |
15 | Kari Talltjärn | Västerås SOK | 54:22 | +13:10 | 11:01 |
16 | Petra Kolsvik | Hägersta GF | 54:43 | +13:31 | 11:05 |
17 | Per Andersson | Västerås SOK | 56:24 | +15:12 | 11:26 |
18 | Göran Polhede | Ärla IF | 56:49 | +15:37 | 11:31 |
19 | Stefan Larsson | Hagaby GOIF | 57:01 | +15:49 | 11:33 |
20 | Jonas Zetterqvist | Västerås SOK | 58:00 | +16:48 | 11:45 |
21 | Gunnel Rask | Sigtuna OK | 58:10 | +16:58 | 11:47 |
22 | Gustav Lundh | Surahammars SOK | 1:01:10 | +19:58 | 12:24 |
23 | Andreas Johannesson | Västerås SOK | 1:01:57 | +20:45 | 12:33 |
24 | Elisabeth Westman | Västerås SOK | 1:03:03 | +21:51 | 12:47 |
25 | Ingemar Widén | KFUM Örebro OK | 1:03:23 | +22:11 | 12:51 |
26 | Hans Älvegran | Dalaportens OL | 1:04:59 | +23:47 | 13:10 |
27 | Björn Lindgren | KFUM Örebro OK | 1:07:08 | +25:56 | 13:37 |
28 | Lars Karlsson | Almby IK | 1:08:12 | +27:00 | 13:50 |
29 | Bo Magnusson | KFUM Örebro OK | 1:11:08 | +29:56 | 14:25 |
30 | Thomas Johansson | Norbergs OK | 1:15:13 | +34:01 | 15:15 |
31 | Pernilla Stamm | OK Klemmingen | 1:19:02 | +37:50 | 16:01 |
32 | Annica Magnusson | KFUM Örebro OK | 1:19:12 | +38:00 | 16:03 |
Johan Mellquist | Eskilstuna OL | ej godkänd | |||
Andreas Eriksson | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Hampus Westman | Västerås SOK | ej start |
Challenge Herr Lång
11 040 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Joel Pennerborn | Köpingskamraterna | 1:21:29 | 7:22 | |
2 | Kari Eklund | Södertälje-Nykvarn OF | 1:21:40 | +0:11 | 7:23 |
3 | Mårten Löwdin | Köpingskamraterna | 1:51:43 | +30:14 | 10:07 |
4 | David Klint | Challenge | 1:51:44 | +30:15 | 10:07 |
Challenge Dam Lång
11 040 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Lundh | Surahammars SOK | 1:23:51 | 7:35 | |
2 | Hiromi Iwaya | Surahammars SOK | 1:50:33 | +26:42 | 10:00 |
3 | Susanne Lindqvist | Köping | 2:26:37 | +1:02:46 | 13:16 |
4 | Marlene Karlsson | Köping | 2:26:38 | +1:02:47 | 13:16 |
Challenge Herr Kort
7 430 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonas Ökvist | Challenge | 59:19 | 7:59 | |
2 | Patrik Hellman | Kungsör | 1:07:51 | +8:32 | 9:07 |
3 | Eric Norman | Västerås | 1:07:57 | +8:38 | 9:08 |
4 | Patrick Gustafsson | Köping | 1:08:11 | +8:52 | 9:10 |
5 | Daniel Landström | Challenge | 1:08:14 | +8:55 | 9:11 |
6 | Martin Egerth | Kungsör | 1:16:24 | +17:05 | 10:16 |
7 | Fredrik Ekström | Kungsör | 1:16:42 | +17:23 | 10:19 |
Åke Norman | HMC/Västerås | ej godkänd | |||
Mathias Jansson | Hägersta GF | ej start |
Challenge Dam Kort
7 430 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Susanna Perneby | IFK Lidingös Skid o OK | 56:11 | 7:33 | |
2 | Sandra Skymgård | Challenge | 59:11 | +3:00 | 7:57 |
3 | Ida Norman | Västerås | 1:06:45 | +10:34 | 8:59 |
4 | Maria Matilda Ojaniemi | Köping | 1:08:26 | +12:15 | 9:12 |
5 | Cecilia Forsman | Eskilstuna OL | 1:08:33 | +12:22 | 9:13 |
6 | Amanda Lundh | Surahammars SOK | 1:09:12 | +13:01 | 9:18 |
7 | Anna Perneby | Tullinge SK | 1:09:55 | +13:44 | 9:24 |
8 | Therese Ekström | Kungsör | 1:16:38 | +20:27 | 10:18 |
9 | Karin Hansson | Surahammars SOK | 1:20:28 | +24:17 | 10:49 |
10 | Caroline Dellgren | Västerås | 1:21:20 | +25:09 | 10:56 |
11 | Linn Riscoll | Köping | 1:26:48 | +30:37 | 11:40 |
12 | Sofia Andersson | Norbergs OK | 1:33:20 | +37:09 | 12:33 |
13 | Marie Andersson | Norbergs OK | 1:33:22 | +37:11 | 12:33 |
Sonja Jernberg | Challenge | ej godkänd |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!