Officiell resultatlista för Golden Weekend
Tävlingens namn: Golden Weekend
Arrangörsorganisation:
Köping-Kolsva OK
Datum: söndag 19 augusti 2012
Klasser: Visa alla | D21E | H21E | D20E | H20E | D18E | H18E | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | H90 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8
D21 Elit
4 530 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Johanna Öberg | OK Hällen | 39:20 | 8:40 | |
2 | Cecilia Einarsson | Västerås SOK | 41:07 | +1:47 | 9:04 |
3 | Sandra Karlsson-Bierfeldt | Ärla IF | 42:12 | +2:52 | 9:18 |
4 | Susen LÖsch | Ärla IF | 42:20 | +3:00 | 9:20 |
5 | Ellinor Eriksson | KFUM Örebro OK | 42:24 | +3:04 | 9:21 |
6 | Sofi Thorsell | Västerås SOK | 43:13 | +3:53 | 9:32 |
7 | Anna Zetterberg | Västerås SOK | 44:32 | +5:12 | 9:49 |
8 | Maria Kleijn | Södertälje-Nykvarn OF | 44:45 | +5:25 | 9:52 |
9 | Rebecka Nylin | OK Tisaren | 49:02 | +9:42 | 10:49 |
10 | Sofie Wetter | Arboga OK | 1:02:46 | +23:26 | 13:51 |
Lovisa Persson | OK Tisaren | ej godkänd | |||
Linnea Holmqvist | Hagaby GOIF | ej start |
H21 Elit
5 660 m, 18 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Peter Öberg | OK Hällen | 30:27 | 5:22 | |
2 | Jakob Lööf | OK Pan-Kristianstad | 32:22 | +1:55 | 5:43 |
3 | Johan Modig | OK Pan-Kristianstad | 33:43 | +3:16 | 5:57 |
4 | Johan Aronsson | OK Tisaren | 33:46 | +3:19 | 5:57 |
5 | Anders Österlund | Västerås SOK | 34:24 | +3:57 | 6:04 |
6 | Eric Börjeskog | Södertälje-Nykvarn OF | 35:34 | +5:07 | 6:17 |
7 | Oskar Arlebo | KFUM Örebro OK | 35:35 | +5:08 | 6:17 |
8 | Emil Andersson | Ärla IF | 37:25 | +6:58 | 6:36 |
9 | Niklas Olofsson | Helsingborgs SOK | 38:09 | +7:42 | 6:44 |
10 | Per Eklöf | KFUM Örebro OK | 39:14 | +8:47 | 6:55 |
11 | Tomas Hallmén | OK Tisaren | 39:25 | +8:58 | 6:57 |
12 | Daniel Attås | OK Tisaren | 39:55 | +9:28 | 7:03 |
13 | Johan Persson | Hagaby GOIF | 40:15 | +9:48 | 7:06 |
14 | Magnus Öhling | Västerås SOK | 41:11 | +10:44 | 7:16 |
15 | Johan Sundén | Västerås SOK | 46:11 | +15:44 | 8:09 |
16 | Emil Johansson | OK Tisaren | 46:22 | +15:55 | 8:11 |
17 | Marcus Andersson | KFUM Örebro OK | 48:36 | +18:09 | 8:35 |
Carl Näslund | Västerås SOK | ej godkänd |
H20 Elit
4 470 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Love Sintring | Hagaby GOIF | 26:44 | 5:58 | |
2 | Anton Hallor | OK Tisaren | 30:17 | +3:33 | 6:46 |
3 | Rasmus Elmertoft | Norbergs OK | 32:17 | +5:33 | 7:13 |
4 | Oskar Andrén | OK Tisaren | 34:53 | +8:09 | 7:48 |
5 | Gustaf Onsbring Gustafson | Eskilstuna OL | 47:05 | +20:21 | 10:31 |
H18 Elit
4 350 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jakob Fransson | OK Milan | 38:46 | 8:54 |
D21
3 450 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Therese Korkeakoski | OK Milan | 34:27 | 9:59 | |
2 | Lisa Westerberg | OK Milan | 35:09 | +0:42 | 10:11 |
3 | Anna Algotson | OK Tylöskog | 36:25 | +1:58 | 10:33 |
4 | Lisa Frisk | Västerås SOK | 37:24 | +2:57 | 10:50 |
5 | Karin Fägerlind | Centrum OK | 38:07 | +3:40 | 11:02 |
6 | Lisa Dömstedt Dalén | OK Letstigen | 49:35 | +15:08 | 14:22 |
7 | Anna Carlsén | Hagaby GOIF | 51:51 | +17:24 | 15:01 |
Anna-Maria Israelsson | OK Tylöskog | ej godkänd | |||
Susanne Eriksson | KFUM Örebro OK | ej godkänd | |||
Maria Keränen | Laxå OK | ej start |
H21
4 330 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kristian Nylander | Motala AIF OL | 34:50 | 8:02 | |
2 | Henrik Wickström | Arboga OK | 36:08 | +1:18 | 8:20 |
3 | Jonas Jensen-Tornehed | Västerås SOK | 39:10 | +4:20 | 9:02 |
4 | Michael Wickström | Arboga OK | 39:54 | +5:04 | 9:12 |
5 | Henrik Törnqvist | Arboga OK | 39:58 | +5:08 | 9:13 |
6 | Anton Frendelius | Almby IK | 42:38 | +7:48 | 9:50 |
7 | Martin Svärd | OK Tylöskog | 45:26 | +10:36 | 10:29 |
8 | Magnus Fransson | Ärla IF | 46:08 | +11:18 | 10:39 |
9 | Filip Söderlund | OK Milan | 1:01:09 | +26:19 | 14:07 |
10 | Johan Celander | Kristinehamns OK | 1:07:01 | +32:11 | 15:28 |
Henrik Flordal | Katrineholms OK | ej start |
D18
3 510 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nina Hallor | OK Tisaren | 40:03 | 11:24 | |
2 | Åsa Ramberg | Hallstahammars OK | 49:50 | +9:47 | 14:11 |
3 | Amanda Elmertoft | Norbergs OK | 53:57 | +13:54 | 15:22 |
Teresa Stafström | Västerås SOK | ej godkänd |
D16
3 320 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emma Helmersson | Vandrarringen | 29:48 | 8:58 | |
2 | Sandra Näslund | Västerås SOK | 30:01 | +0:13 | 9:02 |
3 | Saga Sander | OK Milan | 31:47 | +1:59 | 9:34 |
4 | Maria Gustafsson | Hagaby GOIF | 34:49 | +5:01 | 10:29 |
5 | Rebecca Mårtensson | Köping-Kolsva OK | 34:59 | +5:11 | 10:32 |
6 | Jenny Lindberg | Vandrarringen | 38:28 | +8:40 | 11:35 |
7 | Lovisa Jonsson | Norbergs OK | 40:18 | +10:30 | 12:08 |
8 | Magdalena Mosslind | Vandrarringen | 49:02 | +19:14 | 14:46 |
Sara Hamrefors | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Elin Fjellström | KFUM Örebro OK | ej start |
H16
3 600 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Samuel Hedlund | Köping-Kolsva OK | 25:40 | 7:07 | |
2 | August Mikaelsson | Västerås SOK | 28:18 | +2:38 | 7:51 |
3 | Olle Lindgren | KFUM Örebro OK | 30:26 | +4:46 | 8:27 |
4 | Martin Norrbom | Sala OK | 31:52 | +6:12 | 8:51 |
5 | Martin Särnbrink | OK Tisaren | 34:23 | +8:43 | 9:33 |
6 | Andreas Sundström | Västerås SOK | 36:09 | +10:29 | 10:02 |
7 | Jacob Torstensson | Västerås SOK | 36:38 | +10:58 | 10:10 |
8 | Oscar Björneklett | Västerås SOK | 38:38 | +12:58 | 10:43 |
9 | Simon Österlund | Västerås SOK | 39:02 | +13:22 | 10:50 |
10 | Johan Ryding | Eskilstuna OL | 44:04 | +18:24 | 12:14 |
11 | Oskar Karlsson | Ärla IF | 45:25 | +19:45 | 12:36 |
12 | Douglas Persson | Eskilstuna OL | 1:05:20 | +39:40 | 18:08 |
John Gunnarsson | Surahammars SOK | ej godkänd | |||
Daniel Duhlbo | IFK Moras OK | ej godkänd | |||
Jacob Eriksson | KFUM Örebro OK | ej start |
D16 Kort
2 790 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emilia Danielsson | Köping-Kolsva OK | 30:32 | 10:56 |
D14
2 790 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonna Fors | OK Grip | 20:12 | 7:14 | |
2 | Anna Hallmén | OK Tisaren | 21:50 | +1:38 | 7:49 |
3 | Elvira Danielsson | Köping-Kolsva OK | 24:38 | +4:26 | 8:49 |
4 | Emma-Karin Rehnman | Vandrarringen | 26:58 | +6:46 | 9:39 |
5 | Mirjam Dalén | Sala OK | 28:19 | +8:07 | 10:08 |
6 | Hanna Johansson | Strängnäs-Malmby OL | 31:44 | +11:32 | 11:22 |
7 | Alva Lamprecht | Köping-Kolsva OK | 38:33 | +18:21 | 13:49 |
8 | Maja Mosslind | Vandrarringen | 45:25 | +25:13 | 16:16 |
Rebecka Stafström | Köping-Kolsva OK | ej start |
H14
2 860 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Per Karlsson | OK Tylöskog | 17:03 | 5:57 | |
2 | Jonatan Gustafsson | KFUM Örebro OK | 19:02 | +1:59 | 6:39 |
3 | Anton Källström | Sala OK | 21:35 | +4:32 | 7:32 |
4 | Johannes Äng | Hagaby GOIF | 22:19 | +5:16 | 7:48 |
5 | Rasmus Möller | Arboga OK | 24:03 | +7:00 | 8:24 |
6 | Håkan Ramberg | Hallstahammars OK | 24:23 | +7:20 | 8:31 |
7 | Jesper Hedar | Eskilstuna OL | 25:08 | +8:05 | 8:47 |
8 | Adam Kutti | Hagaby GOIF | 26:57 | +9:54 | 9:25 |
9 | Alexander Garin | Strängnäs-Malmby OL | 29:32 | +12:29 | 10:19 |
10 | Dan Österlund | Västerås SOK | 29:53 | +12:50 | 10:26 |
11 | Henrik Hamrefors | Västerås SOK | 30:32 | +13:29 | 10:40 |
Isak Wadman | Västerås SOK | ej start | |||
John Norrbom | Sala OK | ej start |
D12
2 280 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Johanna Särnbrink | OK Tisaren | 25:55 | 11:22 | |
2 | Heidi Fors | OK Grip | 28:13 | +2:18 | 12:22 |
3 | Katja Dalén | Sala OK | 33:16 | +7:21 | 14:35 |
4 | Sara Mouazzen | Västerås SOK | 38:53 | +12:58 | 17:03 |
5 | Anna Strand | Arboga OK | 40:01 | +14:06 | 17:33 |
6 | Ida Pettersson | Surahammars SOK | 41:39 | +15:44 | 18:16 |
7 | Lisa Hallmén | OK Tisaren | 45:53 | +19:58 | 20:07 |
Wilma Larsson | OK Tor | ej start |
H12
2 310 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Pontus Olofsson-Bierfeldt | Ärla IF | 16:34 | 7:10 | |
2 | Ludvig Holmqvist | OK Tor | 18:47 | +2:13 | 8:07 |
3 | Casper Hedar | Eskilstuna OL | 18:55 | +2:21 | 8:11 |
4 | Josef Wennblom | Hagaby GOIF | 19:12 | +2:38 | 8:18 |
5 | Andreas Näslund | Västerås SOK | 20:51 | +4:17 | 9:01 |
6 | Fredrik Hamrefors | Västerås SOK | 21:39 | +5:05 | 9:22 |
7 | Markus Österlund | Västerås SOK | 22:47 | +6:13 | 9:51 |
8 | Sebastian Persson | Eskilstuna OL | 26:47 | +10:13 | 11:35 |
9 | Oscar Thornell | Surahammars SOK | 27:50 | +11:16 | 12:02 |
Samuel Jonsson | Hallstahammars OK | ej godkänd |
D10
1 850 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Malin Olofsson-Bierfeldt | Ärla IF | 13:14 | 7:09 | |
2 | Lovisa Gustafsson | KFUM Örebro OK | 13:26 | +0:12 | 7:15 |
3 | Emilia Brangefält | Västerås SOK | 14:35 | +1:21 | 7:52 |
4 | Sanna Sander | OK Milan | 15:57 | +2:43 | 8:37 |
5 | Alice Helmersson | Vandrarringen | 18:26 | +5:12 | 9:57 |
6 | Alice Thornell | Västerås SOK | 18:35 | +5:21 | 10:02 |
7 | Jonna Sandberg | Köping-Kolsva OK | 20:27 | +7:13 | 11:03 |
8 | Wilma Thornell | Surahammars SOK | 20:28 | +7:14 | 11:03 |
Elin Lindberg | Vandrarringen | ej start | |||
Linnea Sjöström | Ärla IF | ej start |
H10
1 900 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Simon Jacobsson | Arboga OK | 14:05 | 7:24 | |
2 | Vilgot Wennblom | Hagaby GOIF | 14:48 | +0:43 | 7:47 |
3 | Eric Pettersson | Surahammars SOK | 17:05 | +3:00 | 8:59 |
4 | Gustav Göransson | Arboga OK | 18:38 | +4:33 | 9:48 |
5 | Gustav Askroth | KFUM Örebro OK | 20:02 | +5:57 | 10:32 |
6 | Vilmer Göthlin | KFUM Örebro OK | 20:41 | +6:36 | 10:53 |
7 | Noah Andertoft | Västerås SOK | 23:04 | +8:59 | 12:08 |
8 | Gustav Jonsson | Hallstahammars OK | 24:11 | +10:06 | 12:43 |
9 | David Kutti | Hagaby GOIF | 25:05 | +11:00 | 13:12 |
10 | Noah Nylander | Motala AIF OL | 25:40 | +11:35 | 13:30 |
11 | Arvid Sjöberg Haapaniemi | Bodens BK | 30:48 | +16:43 | 16:12 |
Axel Flordal | Katrineholms OK | ej start |
D35
3 590 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sofia Carlsson | Lindebygdens OK | 38:16 | 10:39 | |
2 | Erica Bengtsson | Sala OK | 39:10 | +0:54 | 10:54 |
3 | Malin Wiklund | Almby IK | 42:10 | +3:54 | 11:44 |
4 | Jenny Gustavsson | Arboga OK | 55:40 | +17:24 | 15:30 |
H35
4 330 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Thornell | Surahammars SOK | 36:31 | 8:26 | |
2 | Robert Forsberg | OK Tylöskog | 44:24 | +7:53 | 10:15 |
3 | Tobias Israelsson | OK Tylöskog | 47:59 | +11:28 | 11:04 |
4 | Anders Galin | Surahammars SOK | 1:26:52 | +50:21 | 20:03 |
D40
3 550 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kristina Fors | OK Grip | 39:49 | 11:12 | |
2 | Annika Sundström | Västerås SOK | 1:08:30 | +28:41 | 19:17 |
Gabriella Wennblom | Hagaby GOIF | ej godkänd | |||
Anna Norrbom | Sala OK | ej godkänd | |||
Anette Larsson | Eskilstuna OL | ej start |
H40
4 100 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jens Andertoft | Västerås SOK | 32:16 | 7:52 | |
2 | Roger Haapaniemi | Bodens BK | 33:32 | +1:16 | 8:10 |
3 | Fredrik Jönsson | Motala AIF OL | 33:42 | +1:26 | 8:13 |
4 | Rickard E.Jonforsen | Hallstahammars OK | 34:57 | +2:41 | 8:31 |
5 | Tomas Jonsson | Vandrarringen | 36:59 | +4:43 | 9:01 |
6 | Urban Särnbrink | OK Tisaren | 52:17 | +20:01 | 12:45 |
7 | Juha Pettersson | Surahammars SOK | 1:22:35 | +50:19 | 20:08 |
Rickard Ekman | OK Roslagen | ej start |
D45
3 230 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Inger Gunnarsson | Västerås SOK | 27:56 | 8:38 | |
2 | Marie Hedar | Eskilstuna OL | 28:49 | +0:53 | 8:55 |
3 | Mia Bierfeldt | Ärla IF | 29:46 | +1:50 | 9:12 |
4 | Anna Folkegård | Strängnäs-Malmby OL | 32:06 | +4:10 | 9:56 |
5 | Laila Hallmén | OK Tisaren | 32:13 | +4:17 | 9:58 |
6 | Pernilla Klemets | Hallstahammars OK | 32:34 | +4:38 | 10:04 |
7 | Eva Wadman | Västerås SOK | 32:50 | +4:54 | 10:09 |
8 | Anna-Birgitta Gustavsson | OK Tylöskog | 34:15 | +6:19 | 10:36 |
9 | Carina Nilsson | Täby OK | 36:55 | +8:59 | 11:25 |
10 | Berit Wetter | Arboga OK | 37:49 | +9:53 | 11:42 |
11 | Karin Swärd Lindberg | Vandrarringen | 38:30 | +10:34 | 11:55 |
12 | Carina Folkegård | Sala OK | 46:08 | +18:12 | 14:16 |
13 | Monica Hallor | OK Tisaren | 46:56 | +19:00 | 14:31 |
14 | Ann-Louise Notstam-Hjort | Arboga OK | 56:20 | +28:24 | 17:26 |
Anna Perneby | Tullinge SK | ej start | |||
Eeva Päiväniemi | Laxå OK | ej start | |||
Kajsa Holmqvist | Hagaby GOIF | ej start |
H45
4 090 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anders Brinkman | Vandrarringen | 30:42 | 7:30 | |
2 | Håkan Olofsson | Ärla IF | 31:00 | +0:18 | 7:34 |
3 | Peter Fors | OK Grip | 33:32 | +2:50 | 8:11 |
4 | Ulf K. Rask | Sigtuna OK | 33:42 | +3:00 | 8:14 |
5 | Pontus Eriksson | Strängnäs-Malmby OL | 35:12 | +4:30 | 8:36 |
6 | Magnus Hellberg | Eskilstuna OL | 35:46 | +5:04 | 8:44 |
7 | Magnus Larsson | Västerås SOK | 36:09 | +5:27 | 8:50 |
8 | Patrik Thybeck | Lindebygdens OK | 36:18 | +5:36 | 8:52 |
9 | Tommy Fröjd | Sundsvalls OK | 36:52 | +6:10 | 9:00 |
10 | Anders Nilsson | Täby OK | 37:00 | +6:18 | 9:02 |
11 | Ola Torstensson | Västerås SOK | 37:50 | +7:08 | 9:15 |
12 | Niklas Sander | OK Milan | 40:52 | +10:10 | 9:59 |
13 | Jörgen Dalén | Sala OK | 51:20 | +20:38 | 12:33 |
14 | Per Sundström | Västerås SOK | 55:32 | +24:50 | 13:34 |
Mikael Davidsson | Västerås SOK | ej start | |||
Kari Päiväniemi | Laxå OK | ej start | |||
Niclas Ahlström | Västerås SOK | ej start |
D50
3 150 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mona Bierfeldt | Ärla IF | 29:23 | 9:19 | |
2 | Annika Brodin | Lindebygdens OK | 29:25 | +0:02 | 9:20 |
3 | Anne-Marie Ericsson | Kristinehamns OK | 38:39 | +9:16 | 12:16 |
4 | Annika Larsson | Arboga OK | 39:16 | +9:53 | 12:27 |
5 | Barbro Isaksson | OK Tisaren | 39:47 | +10:24 | 12:37 |
6 | Monika Wikström | OK Tyr | 41:36 | +12:13 | 13:12 |
7 | Monika Algotson | OK Tylöskog | 41:46 | +12:23 | 13:15 |
8 | Annika Davidsson | Västerås SOK | 44:15 | +14:52 | 14:02 |
9 | Lisbeth Celander | Kristinehamns OK | 47:25 | +18:02 | 15:03 |
10 | Birgitta Gustafsson | Hagaby GOIF | 56:11 | +26:48 | 17:50 |
11 | Eva Korkeakoski | OK Milan | 1:11:06 | +41:43 | 22:34 |
H50
3 730 m, 22 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Per Bjurström | OK Tisaren | 30:15 | 8:06 | |
2 | Jan-Åke Stolt Karlsson | Hagaby GOIF | 31:15 | +1:00 | 8:22 |
3 | Thomas Pettersson | Strängnäs-Malmby OL | 32:53 | +2:38 | 8:48 |
4 | Rolf Wikström | OK Tyr | 33:05 | +2:50 | 8:52 |
5 | Leif Celander | Kristinehamns OK | 34:09 | +3:54 | 9:09 |
6 | Jan-Åke Israelsson | OK Milan | 34:20 | +4:05 | 9:12 |
7 | Jonas Karlsson | OK Tylöskog | 35:49 | +5:34 | 9:36 |
8 | Per-Olov Sjöström | Västerås SOK | 36:06 | +5:51 | 9:40 |
9 | Bo Gustavsson | OK Tylöskog | 36:32 | +6:17 | 9:47 |
10 | Morgan Svensson | OK Tisaren | 36:43 | +6:28 | 9:50 |
11 | Jörgen Batz | Skarpnäcks OL | 37:33 | +7:18 | 10:04 |
12 | Reinert Hallor | OK Tisaren | 38:54 | +8:39 | 10:25 |
13 | Ulf Hamrefors | Västerås SOK | 42:05 | +11:50 | 11:16 |
14 | Mikael Karlsson | Hagaby GOIF | 42:08 | +11:53 | 11:17 |
15 | Lars-Åke Andersson | Arboga OK | 42:56 | +12:41 | 11:30 |
16 | Mats Carlsvärd | Almby IK | 47:16 | +17:01 | 12:40 |
17 | Göran Börjeskog | OK Tor | 51:59 | +21:44 | 13:56 |
18 | Arne Hägg | Arboga OK | 52:44 | +22:29 | 14:08 |
19 | Håkan Svensson | Almby IK | 53:50 | +23:35 | 14:25 |
20 | Lennart Myrehed | Vandrarringen | 56:26 | +26:11 | 15:07 |
21 | Erik Bengtsson | Sala OK | 56:36 | +26:21 | 15:10 |
22 | Johan Karlsson | Norbergs OK | 57:18 | +27:03 | 15:21 |
Tomas Dömstedt | OK Letstigen | ej start |
D55
3 130 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Inger Onsbring | Eskilstuna OL | 31:12 | 9:58 | |
2 | Anna-Karin Johansson | Vandrarringen | 40:24 | +9:12 | 12:54 |
3 | Monika Larsson | Skarpnäcks OL | 41:17 | +10:05 | 13:11 |
4 | Gudrun Persson | Hallstahammars OK | 43:14 | +12:02 | 13:48 |
5 | Lena Larsson | Sala OK | 43:53 | +12:41 | 14:01 |
6 | Inger Johansson | NAIS Orienteringsklubb | 45:09 | +13:57 | 14:25 |
7 | Marianne Einarsson | Fagersta OK | 46:33 | +15:21 | 14:52 |
8 | Britt Gunnarsson | Kristinehamns OK | 47:15 | +16:03 | 15:05 |
9 | Karin Dahlgren | Hagaby GOIF | 55:55 | +24:43 | 17:51 |
10 | Gerd Hagström | GOIF Tjalve | 58:03 | +26:51 | 18:32 |
H55
3 510 m, 17 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tomas Andersson | OK Tor | 31:25 | 8:57 | |
2 | Jan Grann | Arboga OK | 31:31 | +0:06 | 8:58 |
3 | Anders Tåqvist | Västerås SOK | 32:01 | +0:36 | 9:07 |
4 | Thom Sandvik | Avesta OK | 32:08 | +0:43 | 9:09 |
5 | Jörgen Karlsson | Attunda OK | 34:33 | +3:08 | 9:50 |
6 | Åke Algotson | OK Tylöskog | 36:08 | +4:43 | 10:17 |
7 | Stefan Gunnarsson | Kristinehamns OK | 36:19 | +4:54 | 10:20 |
8 | Jan Gustafsson | Hagaby GOIF | 36:35 | +5:10 | 10:25 |
9 | Mats Hastad | Fellingsbro GOIF | 36:53 | +5:28 | 10:30 |
10 | Johnny Fransson | Ärla IF | 36:58 | +5:33 | 10:31 |
11 | Anders Gunnar Dahlgren | Hagaby GOIF | 39:08 | +7:43 | 11:08 |
12 | Hans-Olof Carlsén | Hagaby GOIF | 45:24 | +13:59 | 12:56 |
13 | Stefan Öberg | OK Milan | 46:19 | +14:54 | 13:11 |
13 | Tommy Ljungkvist | Ärla IF | 46:19 | +14:54 | 13:11 |
15 | Anders Gunnarsson | Surahammars SOK | 49:25 | +18:00 | 14:04 |
Roland Notstam | Arboga OK | ej godkänd | |||
Hans Göran Pettersson | KFUM Örebro OK | ej godkänd |
D60
2 810 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ann-Britt Göransson | Almby IK | 28:58 | 10:18 | |
2 | Mona Forsberg | Hagaby GOIF | 33:08 | +4:10 | 11:47 |
3 | Britt-Marie Aldén | OK Kolmården | 34:37 | +5:39 | 12:19 |
4 | Annika Norström | Hallstahammars OK | 35:36 | +6:38 | 12:40 |
5 | Lena Janson | Arboga OK | 36:38 | +7:40 | 13:02 |
6 | Kerstin Palm | Kjula IF | 41:58 | +13:00 | 14:56 |
7 | Aila Halttunen | Haninge SOK | 43:10 | +14:12 | 15:21 |
8 | Mona Petersen | OK Motala | 43:48 | +14:50 | 15:35 |
9 | Monica Svärd | OK Klemmingen | 44:07 | +15:09 | 15:41 |
10 | Lena Jakobsson | Västerås SOK | 1:03:31 | +34:33 | 22:36 |
Catharina Johansson | OK Kolmården | ej godkänd | |||
Gunnel Gillenäs | Kristinehamns OK | ej godkänd |
H60
3 490 m, 23 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hans Aurell | Gävle OK | 28:58 | 8:17 | |
2 | Sven-Olov Wiklund | Arboga OK | 30:54 | +1:56 | 8:51 |
3 | Bengt Gruvberger | OK Djerf | 33:45 | +4:47 | 9:40 |
4 | Gunnar Munktelius | Surahammars SOK | 34:14 | +5:16 | 9:48 |
5 | Hans-Erik Skalberg | Västerås SOK | 35:04 | +6:06 | 10:02 |
6 | Göran Svärd | OK Klemmingen | 35:34 | +6:36 | 10:11 |
7 | Ingemar Ziljat | OK Djerf | 37:12 | +8:14 | 10:39 |
8 | Johan Källman | Norbergs OK | 37:49 | +8:51 | 10:50 |
9 | Karl Göran Wahlström | Almby IK | 39:18 | +10:20 | 11:15 |
10 | Kurt Håkan Andersson | OK Tor | 40:00 | +11:02 | 11:27 |
11 | Per-Åke Hull | Almby IK | 41:08 | +12:10 | 11:47 |
12 | Anders Robertsson | Almby IK | 41:39 | +12:41 | 11:56 |
13 | Göran Larsson | Sala OK | 44:07 | +15:09 | 12:38 |
14 | Ulf Kjellin | OK Hedströmmen | 44:51 | +15:53 | 12:51 |
15 | Christer Gillenäs | Kristinehamns OK | 45:28 | +16:30 | 13:01 |
16 | Ove Johansson | OK Kolmården | 45:53 | +16:55 | 13:08 |
17 | Leo Johansson | Vandrarringen | 46:01 | +17:03 | 13:11 |
18 | Christer Johansson | OK Motala | 47:08 | +18:10 | 13:30 |
19 | Peder Wickström | Arboga OK | 48:26 | +19:28 | 13:52 |
20 | Åke Larsson | OK Hedströmmen | 51:56 | +22:58 | 14:52 |
21 | Göran Forsberg | Hagaby GOIF | 52:30 | +23:32 | 15:02 |
22 | Anders Holmberg | Lindebygdens OK | 1:02:06 | +33:08 | 17:47 |
Lars Jakobsson | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Erik Hallgren | Finspångs SOK | ej start |
D65
2 710 m, 15 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Inga Johansson | Nyköpings OK | 37:38 | 13:53 | |
2 | Carina Lindman | Finspångs SOK | 39:15 | +1:37 | 14:29 |
3 | Anita Johansson | OK Tor | 41:31 | +3:53 | 15:19 |
4 | Louise-Marie Nilsson | OK Klemmingen | 41:53 | +4:15 | 15:27 |
5 | Inger Lund | OK Norden | 45:10 | +7:32 | 16:40 |
6 | Eva Kjellman | Vandrarringen | 48:48 | +11:10 | 18:00 |
7 | Elisabeth Eriksson | KFUM Örebro OK | 49:22 | +11:44 | 18:12 |
8 | Margareta Löfqvist | Västerås SOK | 51:37 | +13:59 | 19:02 |
9 | UllaKarin Holmberg | OK Norden | 1:00:14 | +22:36 | 22:13 |
10 | Agneta Karlsson | IK Standard | 1:06:50 | +29:12 | 24:39 |
11 | Liz Porteous | Vandrarringen | 1:15:20 | +37:42 | 27:47 |
Kerstin Bengtsson | Motala AIF OL | ej godkänd | |||
Britt-Marie Eklöf | OK Milan | ej godkänd | |||
Ingrid Liljebrand | SK Trim/Virsbo | ej godkänd | |||
Barbro Börjeson | Sigtuna OK | ej godkänd |
H65
3 170 m, 22 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Weine Fredriksson | KFUM Örebro OK | 28:57 | 9:07 | |
2 | Leif Eriksson | Heby AIF | 31:11 | +2:14 | 9:50 |
3 | Runar Aldén | OK Kolmården | 32:49 | +3:52 | 10:21 |
4 | Claus Petersen | OK Motala | 32:57 | +4:00 | 10:23 |
5 | Stig Landstorp | OK Tor | 33:05 | +4:08 | 10:26 |
6 | Ulf Back | Vandrarringen | 34:11 | +5:14 | 10:47 |
7 | Östen Eklöf | OK Milan | 34:47 | +5:50 | 10:58 |
8 | Thomas Kleist | Boxholm-Mjölby OL | 36:14 | +7:17 | 11:25 |
9 | Åke Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 36:23 | +7:26 | 11:28 |
10 | Claes Nideborn | Stora Tuna OK | 36:38 | +7:41 | 11:33 |
11 | Göran Andersson | Västerås SOK | 37:34 | +8:37 | 11:51 |
12 | Krister Karlsson | IK Standard | 38:11 | +9:14 | 12:02 |
13 | Kjell Nilsson | OK Klemmingen | 38:41 | +9:44 | 12:12 |
14 | Tommy Öhling | Ärla IF | 39:57 | +11:00 | 12:36 |
15 | Ulf Svedestam | Eskilstuna OL | 40:35 | +11:38 | 12:48 |
16 | Peter Hagström | GOIF Tjalve | 41:03 | +12:06 | 12:56 |
17 | Bernt Johansson | Häverödals SK | 42:28 | +13:31 | 13:23 |
18 | Göran Wiig | Hallstahammars OK | 43:26 | +14:29 | 13:42 |
19 | Karl-Gustav Klemets | Hallstahammars OK | 44:16 | +15:19 | 13:57 |
20 | Kennet Löfqvist | Västerås SOK | 47:22 | +18:25 | 14:56 |
21 | Per Haeppling | Västerås SOK | 1:02:22 | +33:25 | 19:40 |
Jouko O Pajulampi | OK Tjärnen | ej godkänd |
D70
2 590 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Asta Sjöberg | Lindebygdens OK | 39:22 | 15:11 | |
2 | Ingalill Westberg | SK Trim/Virsbo | 43:42 | +4:20 | 16:52 |
3 | Inger Olsson | Sala OK | 50:24 | +11:02 | 19:27 |
4 | Berit Lindunger | Haninge SOK | 50:44 | +11:22 | 19:35 |
5 | Britten Persson | Finspångs SOK | 52:06 | +12:44 | 20:06 |
6 | Siv Frölund | Haninge SOK | 56:20 | +16:58 | 21:45 |
H70
3 050 m, 22 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kuno Österlund | Västerås SOK | 28:12 | 9:14 | |
2 | Karl Johansson | IFK Hedemora OK | 30:04 | +1:52 | 9:51 |
3 | Jan Johansson | IFK Hedemora OK | 31:16 | +3:04 | 10:15 |
4 | Jerry Holm | Eskilstuna OL | 32:24 | +4:12 | 10:37 |
5 | Hans Andersson | Västerås SOK | 33:49 | +5:37 | 11:05 |
6 | Ragnar Eriksson | OK Hedströmmen | 33:50 | +5:38 | 11:05 |
7 | Åke Gatelid | Sigtuna OK | 33:51 | +5:39 | 11:05 |
8 | Lars Johansson I | OK Tor | 33:53 | +5:41 | 11:06 |
9 | Kjell Mjöberg | Hallstahammars OK | 36:00 | +7:48 | 11:48 |
10 | Folke Lindblom | Heby AIF | 39:07 | +10:55 | 12:49 |
11 | Mats Eriksson | OK Norden | 40:23 | +12:11 | 13:14 |
12 | Rolf Westberg | SK Trim/Virsbo | 40:42 | +12:30 | 13:20 |
13 | Lars-Erik Rask | Västerås SOK | 41:01 | +12:49 | 13:26 |
14 | Lennart Karlsson | OK Grip | 42:52 | +14:40 | 14:03 |
15 | Lars Kjellman | Vandrarringen | 46:42 | +18:30 | 15:18 |
16 | Lars Ahlström | Västerås SOK | 50:51 | +22:39 | 16:40 |
17 | Stig Bengtsson | Motala AIF OL | 54:31 | +26:19 | 17:52 |
18 | Anders Johansson | Nyköpings OK | 57:05 | +28:53 | 18:42 |
19 | Kjell Larsson | OK Alferna | 58:45 | +30:33 | 19:15 |
Anders Welén | Hallstahammars OK | ej godkänd | |||
Stig Israelsson | OK Tylöskog | ej godkänd | |||
Tore Kangas | Västerås SOK | ej godkänd |
D75
2 440 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Marita Karlsson | OK Alferna | 43:08 | 17:40 | |
2 | Britt Larsson | Västerås SOK | 50:26 | +7:18 | 20:40 |
3 | Gudrun Smeds | SK Trim/Virsbo | 51:00 | +7:52 | 20:54 |
4 | Dagny Andersson | OK Tjärnen | 52:26 | +9:18 | 21:29 |
5 | Harriet Karlsson | OK Grip | 1:02:05 | +18:57 | 25:26 |
6 | Birgit Haglund | OK Hedströmmen | 1:27:46 | +44:38 | 35:58 |
Kerstin Johansson | IFK Hedemora OK | ej godkänd |
H75
3 000 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Karl-Axel Stjernström | OK Hedströmmen | 35:41 | 11:53 | |
2 | Rune Sandberg | Hallstahammars OK | 36:46 | +1:05 | 12:15 |
3 | Tord Lidström | Hagaby GOIF | 38:06 | +2:25 | 12:42 |
4 | Alf Eriksson | OK Alferna | 39:02 | +3:21 | 13:00 |
5 | Nils Johansson | OK Tjärnen | 39:11 | +3:30 | 13:03 |
6 | Eddy Lundqvist | Heby AIF | 39:23 | +3:42 | 13:07 |
7 | Lennart Karlén | Västerås SOK | 41:23 | +5:42 | 13:47 |
8 | Arne Yngström | Hagaby GOIF | 41:25 | +5:44 | 13:48 |
9 | Richard Welander | OK Älvsjö-Örby | 44:39 | +8:58 | 14:53 |
10 | Bo Norenvik | OK Tor | 46:57 | +11:16 | 15:39 |
11 | Bo Löwegren | Västerås SOK | 48:23 | +12:42 | 16:07 |
12 | Lennart Eriksson | OK Enen | 53:13 | +17:32 | 17:44 |
13 | Jouko Taskinen | Västerås SOK | 55:08 | +19:27 | 18:22 |
14 | Boy Nyman | Vandrarringen | 1:05:18 | +29:37 | 21:46 |
Gunnar Nyman | OK Djerf | ej start |
H80
2 590 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lennart Öberg | Västerås SOK | 50:28 | 19:29 | |
2 | Martin Bergstrand | Vandrarringen | 1:02:15 | +11:47 | 24:02 |
3 | Alf Lundkvist | OK Tor | 1:05:40 | +15:12 | 25:21 |
Stig Gurås | Västerås SOK | ej godkänd | |||
Claes Sjöberg | Lindebygdens OK | ej start |
H85
2 310 m, 0 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Tage Eriksson | Hallstahammars OK | ej start | |||
Åke Svensson | Västerås SOK | ej start |
Inskolning
1 390 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Alva Wickström | Arboga OK | fullföljt | |||
Märta Öhrn | Arboga OK | fullföljt |
U1
1 850 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lina Holmqvist | OK Tor | 20:01 | 10:49 | |
2 | Arvid Jonforsen | Hallstahammars OK | 22:58 | +2:57 | 12:24 |
3 | Judit Wennblom | Hagaby GOIF | 24:41 | +4:40 | 13:20 |
4 | Oscar Askroth | KFUM Örebro OK | 27:55 | +7:54 | 15:05 |
5 | Julia Gustafsson | KFUM Örebro OK | 28:41 | +8:40 | 15:30 |
6 | Gustav Löfqvist | OK Roslagen | 29:06 | +9:05 | 15:43 |
7 | Samuel Resmalm | Eskilstuna OL | 30:20 | +10:19 | 16:23 |
8 | Rasmus Hedar | Eskilstuna OL | 31:39 | +11:38 | 17:06 |
9 | Sofie Thornell | Västerås SOK | 38:16 | +18:15 | 20:41 |
Melker Thornell | Surahammars SOK | ej start |
U2
2 310 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Nilsson | Garphyttans IF | 39:29 | 17:05 | |
2 | Ester Rehnman | Vandrarringen | 57:28 | +17:59 | 24:52 |
3 | Julia Resmalm | Eskilstuna OL | 1:06:14 | +26:45 | 28:40 |
Filip Norrbom | Sala OK | ej godkänd |
Öppen motion 3
2 360 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elin Pettersson | Surahammars SOK | 29:55 | 12:40 | |
2 | Andreas Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 31:13 | +1:18 | 13:13 |
3 | Astrid Lamprecht | Köping-Kolsva OK | 35:09 | +5:14 | 14:53 |
4 | Ellinor Karlsson | Ärla IF | 36:44 | +6:49 | 15:33 |
5 | Gunilla Gustavsson | Hägersta GF | 40:07 | +10:12 | 16:59 |
6 | Karin Hansson | Surahammars SOK | 42:35 | +12:40 | 18:02 |
7 | Anette Payerl | OK Letstigen | 44:37 | +14:42 | 18:54 |
8 | Jimmy Jonsson | OK Tisaren | 45:16 | +15:21 | 19:10 |
9 | Britt Back | Vandrarringen | 56:10 | +26:15 | 23:47 |
10 | Ingmar Karlsson | Kjula IF | 56:55 | +27:00 | 24:07 |
11 | Barbro Melvinger | OK Enen | 1:11:00 | +41:05 | 30:05 |
Cecilia Bjurström | OK Tisaren | ej godkänd |
Öppen motion 5
3 580 m, 28 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kari Eklund | Södertälje-Nykvarn OF | 39:09 | 10:56 | |
2 | Kenneth Jacobsson | Arboga OK | 43:00 | +3:51 | 12:00 |
3 | Annika Davidsson | OK Klemmingen | 43:09 | +4:00 | 12:03 |
4 | Lena Ramberg | Hallstahammars OK | 46:03 | +6:54 | 12:51 |
5 | Lotta Tegin Fransson | OK Milan | 46:24 | +7:15 | 12:57 |
6 | Marit Äng | Hagaby GOIF | 49:35 | +10:26 | 13:51 |
7 | Ulrika Sander | OK Milan | 50:36 | +11:27 | 14:08 |
8 | Lukas Larsson | Arboga OK | 50:39 | +11:30 | 14:08 |
9 | Anders Strand | Arboga OK | 50:50 | +11:41 | 14:11 |
10 | Anna Krapp | Sundsvalls OK | 53:33 | +14:24 | 14:57 |
11 | Anna Gustafsson | KFUM Örebro OK | 53:51 | +14:42 | 15:02 |
12 | Jarl Erik Palm | Kjula IF | 54:07 | +14:58 | 15:06 |
13 | Frida Jonforsen | Hallstahammars OK | 54:25 | +15:16 | 15:12 |
14 | Eva Lindgren | KFUM Örebro OK | 55:19 | +16:10 | 15:27 |
15 | Ronny Andersson | IF Rune | 55:28 | +16:19 | 15:29 |
16 | Cecilia Välijeesiö | Västerås SOK | 56:37 | +17:28 | 15:48 |
17 | Amanda Lundh | Surahammars SOK | 59:33 | +20:24 | 16:38 |
18 | Anna Lundh | Surahammars SOK | 59:39 | +20:30 | 16:39 |
19 | Juhani Lehtola | Klubblös | 1:00:33 | +21:24 | 16:54 |
20 | Maria Askroth | KFUM Örebro OK | 1:00:44 | +21:35 | 16:57 |
21 | Bengt Robertsson | Almby IK | 1:06:26 | +27:17 | 18:33 |
22 | Anna-Karin Mouazzen | OK Letstigen | 1:11:32 | +32:23 | 19:58 |
23 | Eva Lind | OK Tor | 1:13:53 | +34:44 | 20:38 |
24 | Jan-Erik Kraft | Hallstahammars OK | 1:16:14 | +37:05 | 21:17 |
25 | Helena Dalén | Sala OK | 1:25:26 | +46:17 | 23:51 |
Lina Möller | Arboga OK | ej godkänd | |||
Catrine Stolt | Hagaby GOIF | ej godkänd | |||
Are Björneklett | Västerås SOK | ej godkänd |
Öppen motion 7
3 300 m, 42 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mats Gustafsson | KFUM Örebro OK | 27:51 | 8:26 | |
2 | Jan Fransson | OK Milan | 31:51 | +4:00 | 9:39 |
3 | Kristin Jacobson | KFUM Örebro OK | 32:32 | +4:41 | 9:51 |
4 | Dan Höök | Arboga OK | 32:52 | +5:01 | 9:57 |
5 | Carina Sundbüe | Strängnäs-Malmby OL | 36:03 | +8:12 | 10:55 |
6 | Thomas Nyzell | Eskilstuna OL | 36:48 | +8:57 | 11:09 |
7 | Christer Linderborg | Köping-Kolsva OK | 37:49 | +9:58 | 11:27 |
7 | Torsten Ramberg | Hallstahammars OK | 37:49 | +9:58 | 11:27 |
9 | Pernilla Stamm | OK Klemmingen | 39:10 | +11:19 | 11:52 |
10 | Peter Thornell | Västerås SOK | 40:10 | +12:19 | 12:10 |
11 | Lotta Brangefält | Västerås SOK | 40:30 | +12:39 | 12:16 |
12 | Henrik Askroth | KFUM Örebro OK | 40:32 | +12:41 | 12:16 |
13 | Per-Erik Andren | OK Tisaren | 40:54 | +13:03 | 12:23 |
14 | Carina Regborn | Hagaby GOIF | 41:41 | +13:50 | 12:37 |
15 | Ulrika J Olofsdotter | Hallstahammars OK | 41:55 | +14:04 | 12:42 |
16 | Bo Hansson | Arboga OK | 42:49 | +14:58 | 12:58 |
17 | John Carlsén | Hagaby GOIF | 43:05 | +15:14 | 13:03 |
18 | Anders Payerl | Arboga OK | 43:51 | +16:00 | 13:17 |
19 | Per Wiig | Hallstahammars OK | 44:15 | +16:24 | 13:24 |
20 | Lars Mosslind | Vandrarringen | 44:51 | +17:00 | 13:35 |
21 | Per Jacobsson | Arboga OK | 46:05 | +18:14 | 13:57 |
21 | AnnaLena Svärd | OK Tylöskog | 46:05 | +18:14 | 13:57 |
23 | Hanna Andrén | OK Tisaren | 46:19 | +18:28 | 14:02 |
24 | Helen Liljebrand | SK Trim/Virsbo | 46:57 | +19:06 | 14:13 |
25 | Johan Svärd | OK Tylöskog | 47:11 | +19:20 | 14:17 |
26 | Tomas Vestman | Västerås SOK | 50:03 | +22:12 | 15:10 |
27 | Magnus Nyzell | Eskilstuna OL | 50:10 | +22:19 | 15:12 |
28 | Erik Möller | Arboga OK | 50:58 | +23:07 | 15:26 |
29 | Agneta Hasselkvist | OK Milan | 51:45 | +23:54 | 15:40 |
30 | Petra Helmersson | Vandrarringen | 56:21 | +28:30 | 17:04 |
31 | Christian Payerl | Arboga OK | 58:59 | +31:08 | 17:52 |
32 | Elisabet Elmertoft | Norbergs OK | 59:14 | +31:23 | 17:56 |
33 | Ingrid Persson | Hagaby GOIF | 59:34 | +31:43 | 18:03 |
34 | Karin Andersson | OK Tisaren | 1:00:12 | +32:21 | 18:14 |
35 | Eleonor Grönvall | KFUM Örebro OK | 1:02:30 | +34:39 | 18:56 |
36 | Daniel Frisk | Västerås SOK | 1:02:55 | +35:04 | 19:03 |
37 | Gittan Jonsson | Kjula IF | 1:13:26 | +45:35 | 22:15 |
38 | Anne Eriksson | KFUM Örebro OK | 1:23:03 | +55:12 | 25:10 |
Linda Payerl | Arboga OK | ej godkänd | |||
Börje Gustavsson | Hägersta GF | ej godkänd | |||
Lisa Eriksson Rehnman | Vandrarringen | ej godkänd | |||
Toni Andersson | Västerås SOK | ej godkänd |
Öppen motion 8
4 880 m, 24 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mats Sundbüe | Strängnäs-Malmby OL | 35:27 | 7:15 | |
2 | Stefan Bjurstedt | Surahammars SOK | 38:57 | +3:30 | 7:58 |
3 | Erik Lindgren | KFUM Örebro OK | 42:10 | +6:43 | 8:38 |
4 | Martin Juhlin | Västerås SOK | 43:03 | +7:36 | 8:49 |
5 | Simon Hedlund | Ärla IF | 43:46 | +8:19 | 8:58 |
6 | Sofia Börjeskog | IF Thor | 44:41 | +9:14 | 9:09 |
7 | Göran Davidsson | OK Klemmingen | 48:38 | +13:11 | 9:57 |
8 | Christer Jonsson | Hallstahammars OK | 49:16 | +13:49 | 10:05 |
9 | Hans Egefalk | Hagaby GOIF | 50:26 | +14:59 | 10:20 |
10 | Håkan Gustafson | Eskilstuna OL | 55:15 | +19:48 | 11:19 |
11 | Karin Andersson | Västerås SOK | 55:41 | +20:14 | 11:24 |
12 | Elisabeth Halvarsson | KFUM Örebro OK | 56:06 | +20:39 | 11:29 |
13 | Ulf Carlsson | Ärla IF | 57:22 | +21:55 | 11:45 |
14 | Yngve Johansson | Hagaby GOIF | 58:44 | +23:17 | 12:02 |
15 | Urban Risberg | Eskilstuna OL | 58:57 | +23:30 | 12:04 |
16 | Peter Eriksson | KFUM Örebro OK | 1:01:10 | +25:43 | 12:32 |
17 | Per Wadman | Västerås SOK | 1:08:10 | +32:43 | 13:58 |
18 | Tommy Hallmén | Vingåkers OK | 1:08:43 | +33:16 | 14:04 |
19 | Håkan Andersson | Västerås SOK | 1:09:02 | +33:35 | 14:08 |
20 | Lars Karlsson | Almby IK | 1:11:32 | +36:05 | 14:39 |
21 | Vesa Kutti | Hagaby GOIF | 1:12:38 | +37:11 | 14:53 |
22 | Annica Magnusson | KFUM Örebro OK | 1:14:09 | +38:42 | 15:11 |
23 | Henrik Hellborg | Centrum OK | 1:46:48 | +1:11:21 | 21:53 |
Bo Magnusson | KFUM Örebro OK | ej godkänd |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!