Inofficiell utställning för alla raser...
... i Ridhuset, Strömsund
lördag 16 mars 2013
Domare: Annica Ullström, Arvid Göransson, Petra Högberg - rasfördelning kommer senare.
Reservation för domarändring
Klasser: valp 4-6 mån, valp 6-9 mån, junior 9-15 mån, öppen över 15 mån, veteran 8 år och äldre.
Anmälningsavgift: 180:- samtliga klasser
Anmälan: hundens regnr, regnamn, födelsedata, ras och klass, ägarens namn, adress och telefonnummer, samt uppfödare namn och adress skickas till [email protected] eller Kerstin Näsmark, Amaliagatan 51, 83333 Strömsund
Information: 070-384 77 59 Maria Ragnarsson
Betalning på Pg 749672-2 senast 10/3
Försäljning av fika och korv.
Fri parkering och inträde. Lotteri med fina vinster.
Utställning 24 mars
Resultaten från utställningen kommer inom kort!
Inofficiell utställning16 april
Bäst In Show
1. Vintervisas Dvärg Vide, siberian husky, uppf & ägare Pernilla Persson, Strömsund.
2. Michaim´s Cayenne, vit herdehund, uppf & ägare Anette Björkman, Dorotea
3. Konungsunds Saga, engelsk springer spaniel, uppf Eva o Sivert Hjort, Norrköping, ägare Linda Eriksson, Svensbyn.
4. Sanduddens Tilda of Orlando, cavalier king charles spaniel, uppf Raija Hietaniemi, Sörberge, ägare Maj-Britt Lagerstedt, Backe.
R. Vitterklippens Peggy-Sue, Australisk terrier, uppf Ulla-Britt Norgren, Björna, ägare Jannica Lindblom, Östersund.
Bäst In Show valpar 4-6 månader
1. Ronevikens Bling of the Boss, samojed, uppf & ägare: Inger Grönberg, Järpen.
2. Winnie´s Show Room, labrador retriever, uppf: Pia Brulin Razera, Månkarbo, ägare:Jenni Andersson, Offerdal.
3. Svedala Ragnar Regnskur, västgötaspets, uppf: Anita Withmarsh, Flen, ägare: Pernilla Persson, Strömsund.
4. Sagoskatternas Livfulla Hilda, show-show, uppf & ägare: Tobias Backlund och Barbro Backlund, Strömsund.
Bäst In Show valpar 6-9 månader
1. Trolltjärnbäckens Goblin in Sight, labrador retriever, uppf: Anette och Jörgen Karlsson, Sjulsmark, ägare: Martin Andersson, Offerdal.
2. Duke-Mike, bostonterrier, uppf: , ägare: Sven Strömgren, Strömsund.
3. Mixed Color´s Klio, fransk bulldog, uppf: Eva Vestermark, Strömsund, ägare: Elinor Abrahamsson, Strömsund.
4. Teddilyne´s Gertrud Tall, welsh corgi cardigan, uppf: Margareta Synmark, Rimbo, ägare: Karin Jönsson Hammerdal.
Grupp 1
1. Michaim´s Cayenne, vit herdehund, uppf & ägare Anette Björkman, Dorotea.
2. Gold Zita´s Springtime Neo, Shetland sheepdog, uppf: Christina Floberg, Dalskog, ägare: Christian Wennerberg, Strömsund.
3. Hob-Nob´s Yo-Yo, berger des pyrénées á poil long, uppf: Monica Westerberg, Åkersberga, ägare: Barbro Backlund, Strömsund.
4. På Vift´s Fina Ewelina, welsh corgi cardigan, uppf: Lisa Johansson, Brastad, ägare: Karin Johansson, Svenstavik.
R. Awanga´s Skier Sky Robin, australian shepherd, uppf & ägare: Caroline Hoffman-Jönsson, Hoting.
Grupp 2
1. Tallnäsets Kajsa, dansk/svensk gårdshund, uppf: Håkan Svensson, Sörberge, ägare: Maud Klaminder, Sundsvall.
2. Swedenhof´s Buick, hovawart, uppf: Birgitta Eriksson, Mariefred, ägare: Gunilla Eliasson, Frösön.
Grupp 3
1. Vitterklippens Peggy-Sue, Australisk terrier, uppf Ulla-Britt Norgren, Björna, ägare Jannica Lindblom, Östersund.
Grupp 5
1. Vintervisas Dvärg Vide, siberian husky, uppf & ägare Pernilla Persson, Strömsund.
2. Stella, jämthund, uppf: , ägare: Märit Johansson, Gäddede.
3. Högalids Daffy, västgötaspets, uppf: Jonna Kanerva, Mårdaklev, ägare: Birgit Persson, Strömsund.
4. Maekis Atle, eurasier, uppf: Ingrid Jonasson, Ås, ägare: Linnea Jonsson, Gäddede.
Grupp 6
1. Näsfjällets Cindre, drever, uppf: Stefan Eriksson, ägare: Bjarne Andresson, Föllinge.
Grupp 7
1. Mimmtrix Ture, weimaraner korthårig, uppf: Mimmi Eriksson, Vårgårda, ägare: Pia Carlsson, Strömsund.
Grupp 8
1. Konungsunds Saga, engelsk springer spaniel, uppf Eva o Sivert Hjort, Norrköping, ägare Linda Eriksson, Svensbyn.
2. Häljans Beth, cocker spanienl, uppf: Jane Jarefors, Häljesund, ägare: Tove Reito, Strömsund.
3. Creamcastle Victory Tilly, golden retriever, uppf: Kristina Wikner, Trångsund, ägare: Jenny Persson, Orrviken.
4. Wenarjas spirit of Arran, kooikerhondje, uppf: Eva och Carl-Olof Wejdmark, Sävsjö, ägare: Thomas Sandin, Sollefteå.
Grupp 9
1. Sanduddens Tilda of Orlando, cavalier king charles spaniel, uppf Raija Hietaniemi, Sörberge, ägare Maj-Britt Lagerstedt, Backe.
2. Bocawas Mamma Mia, griffon belge, uppf: Fredrik Gärd, Östersund, ägare: Eva Vestermark, Strömsund.
3. Hundmando Ya-Hoo, tibetansk spaniel, uppf: Malou Frennesson, Hållnäs, ägare: Karin Zetterström, Krokom.
4. Cleopatra Dreams Frankie Boy, chihuahua korthårig, uppf: Christer Johansson, Ljung, ägare: Gabriella Åhlstedt, Strömsund.
R. Twin Chachina av Lay-Ia, chihuahua långhårig, uppf & ägare: Sonja Hyldmo, Bollstabruk.
Grupp 10
1. Farmor Selmas The One and Only, whippet, uppf: Carina Faxén, Strömsund, ägare: Annelie Söderholm, Krokom.
Barn med hund
1:a
...och som 4:a kom Ante med sin västgötaspetavalp Ragnar.
HUNDUTSTÄLLNING
... i Ridhuset, Strömsund
lördag 16 april 2011
Inofficiell utställning för alla raser
Domare:
Kerstin Henriksson grupp 1, 5, 6 och 8.
Patric Ragnarsson grupp 2, 3, 4 och 9.
Pernilla Persson grupp 7 och 10.
Reservation för domarändring
Klasser: valp 4-6 mån, valp 6-9 mån, övriga klasser enligt SKK utom jakt/bruksklass.
Anmälningsavgift: 170:- samtliga klasser
Anmälan: hundens regnr, regnamn, födelsedata, ras och klass, ägarens namn och adress, samt uppfödare skickas till [email protected] eller Kerstin Näsmark, Amaliagatan 51, 83333 Strömsund
Information: 070-384 77 59 Maria Ragnarsson
Betalning på Pg 749672-2 senast 31/3
Försäljning av fika och korv.
Barn med hund 13:00
Fri parkering och inträde. Lotteri med fina vinster.
Resultat utställning 2010
BIS-domare Gunilla Åsberg Godén
BEST IN SHOW
BIS-1 Fancymore Golden Highscore, collie långhårig, ägare: Anette Nyström, Sundsvall
BIS-2 SE UCH NORDUV-02 Meet My Own Seadra, australian shepherd, ägare Annika Nilsson, Brunflo
BIS-3 Michaim's Glowing Akilo, vit herdehund, ägare: Anette Björkman, Dorotea
BIS-4 Cartier Monzerat Maybelline, briard, ägare:Linda Georgsson, Sörberge
BIS-R Quais Zolo, schäfer, ägare: Patrik Lundblad, Åsele
BIS-veteran
BIS vetern-1 SE UCH KORAD Skogstrollet's Tempo Taifun SPHIII, australian shepherd,
ägare: Annika Nilsson, Brunflo
BIS-valp
BIS valp-1 Kiosan's Phoenix, belgisk vallhund tervuren, ägare Åsa Pålsson, Hammerdal
BIS valp-2 Lace's Cinnamon'n'Suger, collie långhår, ägare: Kristina Eliasson, Marsfjäll
BIS valp-3 Tyrannens Coola Caspar, belgisk vallhund malinois, ägare: Karin Engholm, Sundsbruk
BIS-uppfödare och avel
BIS-1 uppfödare, Kennel Meet My Own, australian shepherd, Annika Nilsson, Brunflo
BIS-1 avel, SE UCH NORDUV-02 Meet My Own Seadra, australian shepherd,
ägare Annika Nilsson, Brunflo
Övriga BIR-hundar
Belgisk vallhund groenedael - Flisdaelens Dobbster, ägare: Karin Ängblom, Sundsbruk
Rottweiler - LpI Türingen's Vinna, ägare:Maria Thörnlund, Shellefteå
INOFICIELLA utställningen
BIS-domare Linda Näslund
BEST IN SHOW
BIS-1 Drakstjärnans Concord, irländsk rös och vit setter, ägare: Odd Persson, Fränsta
BIS-2 NO UCH Wimi Leyla av Lay-Ia, chihuahua korthårig, ägare: Sonja Hyldmo, Bollstabruk
BIS -3 Dammlöt's Upsy, tax normal långhårig, ägare: Ewa Kjellström, Hammerdal
BIS-4 Caramount Dream Maker, whippet, ägare:Susanne Rask, Lit
BIS-R Awanga's Narnias Lucy, siberian husky, ägare: Caroline Hoffman Jönsson, Hoting
Övriga BIG-hundar
Bearded collie - Beardmarket's Run For Fun, ägare:Thérèse Juel, Svenstavik
Dvärgschnauzer - Alectronas Extra Ordinarie Sweet, ägare: Ingrid Gunnarsson, Brunflo
Whippet - caramount dream Maker, ägare: Susanne rask, Lit
BIS-valpar 4-6 månader
BIS valpI-1 Skogsbygdens Vilgot Viking, västgötaspets, ägare: Kari Festin, Hackås
BIS valpI-2 Lundstagaardens Rolex, bostonterrier, ägare: Ingrid E Jansson, Östersund
BIS valpI-3 Macawe Maulan, whippet, ägare: Lena Robertsson, Östersund
BIS valpI-4 Twin Carlene av Lay-Ia, chihuahua korthårig, ägare: Sonja Hyldmo, Bollstabruk
BIS valpI-R Campanard's Hard Rock, cavalier king charles spaniel,
ägare: Carin Olsson & Gabriel Olsson, Nälden
Övriga BIR valpI hundar
Dvärgpinscher - Yours Truly Bonavita, ägare: Jenny Hedin, Krokom
Leonberger - Vindarnas Calypso, ägare: Anna-Karin Pålsson, Svenstavik
Samojedhund - dragvikens Runawat Bride, ägare: Anette Nordqvist, Offerdal
Chihuahua långhårig - Twin Chacina av Lay-Ia, ägare: Sonja Hyldmo, Bollstabruk
BIS valpar 6-9 månader
BIS valpII-1 Mixed Color's Gurkan, fransk bulldog, ägare: Eva Vestermark, Strömsund
BIS valpII-2 Oliver Estelle, shapendoes, ägare: Anna-Karin Pålsson, Svenstavik
BIS valpII-3 Khaos Gresham. afghanhund, ägare:Caarla Cabaragia, Strömsund
BIS valpII-4 Bed-Ma's Born Black as Sin, chinese crested dog, ägare:Tove Asplund, Stugun
BIS valpII-R Farmor Selmas The One And Only, whippet, ägare: Annelie Söderholm, Krokom
Övriga BIR valp II hundar
Pumi - Bagarsjön's Saké av Ouzo, ägare: Anna-Karin Nilsson Oviken
Shetland sheepdog - Törnlunds Miss Li. ägare: Annette Andersson, Östersund
Pomeranian - Vargsobelns Lou Lou, ägare: Eva Olander, Frösön
Golden retriver - Akvarellen's Powr of Love, ägare: Katrin Ek, Söråker
BIS veteran
BIS veteran-1 Macawe Miss Demenour, whippet, ägare:Lena Robertsson, Östersund
BIR veteran-2 SUCH NUCH Superskye's Eagle Black, sky terrier, ägare: Britt Westin, Fränsta
BIS veteran-3 Gusigan's Chloé, welsh corgi cardigan, ägare: Karin Johansson, Svenstavik
Foto och copyright: Erika Espwall och Elina Mikaelsson
Ett stort Tack till alla utställare, domare och funktionärer!
Utställning 2010
Domare: briard, belgiska vallhundar, hollandese herdeshund, rottweiler - Gunilla Åsberg Godén
boxer, dobermann, riesen, alla bruksvalpar 6-9 mån - Linda Näslund
övriga bruksraser - Bo Wiberg reservation för domarändringar
Klasser:
Valp I, 4-6 månader
Valp II, 6-9 månader
Junior, 9-15 månader
Unghund, 15-24 månader
Bruks, 15 månader och äldre
Öppen, 15 månader och äldre
Champion 15 månader och äldre
Veteran, 8 år och äldre
Anmälningsavgiften är enligt SBK för Valp I - II 140:-, Veteran är 190:- och för resterande 240:-
För deltagade i utställning ska utställaren/ägaren vara medlem i SBK eller Svensk Hundungdom.
Samtliga hundar ska vara registrerade i Svenska Kennel Klubben eller, för utländska hundar, motsvarande. För vidare iformation se Utställnigs- och championatbestämmelser 2009 (finns som Pdf på SKK:s hemsida).
Anmälan görs till [email protected] eller
Kerstin Näsmark
Amanliagatan 51
83333 Strömsund
ange:
hundens regnr, regnamn, födelsedatum, ras, klass, kön och eventuella cert och när de erhölls.
fader och moders regnr och regnamn
hundens uppfödare, namn och adress
hundens ägare namn och adress.
Betalning på Pg 74 96 72-2.
Sista anmälnings- och betaldag 2010-03-14 OBS! Utökad anmälningstid!
Vid frågor maila [email protected] eller ring 070-384 77 59.
Samtidigt anordnas en inofficiell utställning för alla andra raser.
Domare: grupp 2, 3, 5, 8 och 10 Anne Lindenfeldt
grupp 1, 4, 6, 7 och 9 Ulla Henriksson reservation för domarändring
Klasser:
Valp I 4-6 månader
Valp II 6-9 månader
Junior, 9-15 månader
Unghund, 15-24 månader
Öppen, 15 månader och äldre
Veteran, 8 år och äldre
Anmälningsavgift för samtlliga klasser är 160:-
Samtliga hundar ska vara registreradi Svenska Kennel Klubben eller, för utländska hundar, motsvarande. Inga krav på medlemskap i SKK, SBK eller liknande.
Anmälan görs till [email protected] eller
Kerstin Näsmark
Amaliagatan 51
83333 Strömsund
ange:
hundens födelsedatum, regnr, regnamn, födelsedatum, ras, klass, kön
fader och moders regnr och regnamn
hundens uppfödare, namn och adress
hundens ägare namn och adress.
Betalning till Pg 74 96 72-2
Sista anmälnings- och betaldag 2010-03-14 OBS! Utökad anmälningstid!
Vid frågor maila [email protected] eller ring 070-384 77 59.