Rolf Thelander
född i Västerås
Studier
Västerås Konstskola (aftonskola) 1963–65.
Teckning Erik Idar
Figurteckning Osmo Isaksson
Teckning och målning Olle Strandberg
Målning Bo Westman
Reklamteckning och textning Erik Springfeldt och Gunnar Johansson.
Det Jydske Kunstakademi Århus, Danmark 1965–68.
Teckning och måleri Niels Lergaard, Jeppe Vontillius
och Erling Frederiksen.
Skulptur Knud Nellemose.
Teckning och grafik Palle Nielsen.
Föreläsare Ejler Bille och Eric Thommesen.
Det Kongelige Danske Kunstakademi, Köpenhamn
1968–73.
Grafisk Skole under professor Palle Nielsen.
Studier i Kinesisk Kalligrafi hos poeten och kalligrafen
Dr Tien Lung vid Ostasiatiska Muséet i Stockholm under många år.
China National Academy of Fine Arts, Hangzhou, China 1994.
SEPARATUTSTÄLLNINGAR
Galerie Paradis, Viborg, Danmark 1967 – teckningar.
Galerie Belle, Västerås 1970 – träsnitt & lineoliumsnitt.
Lilla Konstsalongen, Malmö 1973 – tuschteckningar.
Galerie Bleue, Stockholm 1976 – tuschteckningar.
Stadshusgalleriet, Västerås 1976 – tuschteckningar.
Lilla Konstsalongen, Malmö 1977 – tuschteckningar.
Galleri Dodéskaden, Västerås 1985 – tuschteckningar.
Galleri Märta Österdahl, Stockholm 1992 – stenlittografier.
Ystads Konstmuseum 1995 – emaljer, stenlittografier & teckningar.
Arkitekturgalleriet, Näs, Bjurbäck, Mullsjö 2002 – Emaljer exteriört.
Västerås Konstnärsförening 2008 – emaljer.
Örebro Konsthall 2008 – emaljer.
Konstnärernas höstsalong, Kistamässan
Stockholm 2010 – emaljer.
Galleri K, Västerås 2011 - tuschteckningar och grafik.
SAMLINGSUTSTÄLLNINGAR
»Palle Nielsen och hans elever«, Danmark, vandringsutst. 1974
Turbinhusmuséet, Tidaholm 1987
Konstgrafiska, Tidaholm 1987
Kärnkonst, Skaraborgs Läns Landsting, Skövde och
Mariestad 1987
Galleri Fabian, Västerås 1988
Konstgrafiska, Tidaholm 1988
Sparbanken, Tidaholm 1988
Mälargalleriet, Stockholm 1988
Maneten, Göteborg 1989
Fosforladan, Tidaholm 1989
Stadshuskuben, Falkenberg 1989
Rabber Gallery, New Brunswick, New Jersey, USA 1989
Den 1 Nordiska Emaljtriennalen, Viborg och Köpenhamn 1989–90
Lidköpings Konsthall 1990
Konsthallen i Vänersborg 1991
‘‘Emaljerat’’, Rydals Museum 1991
Länssalongen, Jönköpings Konstmuseum 1991, 1992, 1993, 1999, 2000 och 2003
Sjöboda, Jönköping 1991 Baltik–Nordisk Emaljkonst, Danmark, Sverige, Finland 1991–92
Tukums, Lettland 1993
Den 2 Nordiska Emaljtriennalen, Trondheim, Norge 1993
Den 2 Nordiska Emaljtriennalens vandringsutställning i Europa, Ungern, Österrike, Tyskland 1993–94
Flaggor kring Kinneviken, Lidköping–Götene 1993
Litografin 200 år, Internationellt Symposium, Tidaholm 1994
Exhibition of Chinese Brush Paintings by Foreigners, Gallery of China National Academy of Fine Arts, Hangzhou, China 1994
Skaraborgsgrafiker, Skara Konstmuseum 1997
Tionde Teckningstriennalen’’Svart på Vitt’’, Landskrona 1998 Internationellt Litografiskt Symposium, Tidaholm 1998
Härke Konstcentrum, Frösön, Östersund 2001
Den 4 Nordiska Emaljtriennalen, Järvenpää, Finland 2001
Den 5 Nordiska Emaljtriennalen, Nästved, och Silkeborg,
Danmark 2004.
Konstnärernas Höstsalong, Kistamässan, Kista 2010
BELA, Biennial of European and Latin American Contemporary Art,
Porto, Portugal 2012
|
STIPENDIER
Svenska Institutet för studier vid Det Jydske Kunstakademi,
Århus, Danmark 1967–68
Svensk–Danska Kulturfonden för studier vid Grafiske Skole, Konstakademien, Köpenhan 1969
Grundersättning för bildkonstnärer 1982–87
Konstnärsnämnden, projektbidrag för emaljutställningen
Baltisk-Nordisk Emaljkonst i Danmark, Sverige
och Finland 1991–92
Lilly och Gunnar Perssons Stiftelses Bostads- och Ateljéstipendium, Ystad (1 år) 1992–93
Bildkonstnärsfondens resestipendium för studier vid China
National Academy of Fine Arts, Hangzou, Kina 1994 Konstnärsnämndens stora arbetsstipendium 1990 och 1995
Arthur Lundkvists och Maria Wines Stiftelses
Stipendium 2002.
VISTELSER
Lilly och Gunnar Perssons Ateljébostad 1992–93, Ystad
Anna Kockums Hus, Vik 1999
Härke Konstcentrum, Frösön, Östersund 1999
Ateljé Klasén, Gästateljé, Västervik 2000
»Gammel Have«, Södinge, Ringe, Danmark 2001
Härke Konstcentrum, Frösön, Östersund 2001
Artur Lundkvistgården, Hagstad, Perstorp 2002.
REPRESENTERAD
Malmö Konstmuseum – grafik & tuschteckningar.
Statens Konstråd – tuschteckningar.
Göteborgs och Bohusläns Landsting – stenlittografier.
Hellidens Folkhögskola, Tidaholm – emaljutsmyckning exteriört, screentryck interiört
Grafikens Hus, Mariefred – littografier.
Kulturförvaltningen, Jönköpings Kommun – emaljer.
Örebro kommun - emaljer.
UPPDRAG
Juryman inför Den 2 Nordiska Emaljtriennalen,
Trondheim, Norge, 1993
Utställningskommissarie för Lars Bergmans Konstsamling, Tidaholm 1995
Utställningskommissarie för Hellidens Konstsamling,
Tidaholm 1996
Juryman inför Den 3 Nordiska Emaljtriennalen, Ronneby
och Luleå 1996–97
Utställningskommissarie för Det 3 Internationella Litografiska Symposiet och utställningar, Litografiska Akademin,
Tidaholm 1998
Utställningskommissarie för Karl-Åke Nyströms retrospektiva utställning, Litografiska Muséet, Tidaholm 1999
Juryman för utställningen Återspeglingar, Tégners Södra Äng, Ormaryd 2003
Utställningsansvarig för Karl-Åke Nyströms separatutställning, Konsthallen Turbinhusön, Tidaholm 2004.
Medlem av KRO och Grafikens Hus.
|