Söndagens tävling.
När juniorerna kom hem från NM i Danmark gjorde vi om lagen lite grand...
Tre träningar senare var det tävlingsdax på Örestad.
På det stora hela är vi nöjda med gårdagens prestationer!
Till nästa tävling ska vi dock se till att alla sover med dräkterna på, för det skapar massa onödig stress när man ska byta om efter uppvärmningen och inser att hälften av dräkterna saknas...
I kväll är det träning med lag 3,4 o 5 och lite senare är det lag 1 o 2:s tur att svettas lite...;)
Nu är tävlingen avgjord.
Förberedelser inför morgondagens tävling
Vi lever...!!
Här är lite bilder från tävlingen i örestad...
Lag 1 kunde tyvärr bara göra grunden då Robban verkade hängig...
Chicko var desto piggare och tjejerna i lag 2 som tränat flitigt gjorde en fin grund och en jättebra kur och
vann sin klass med poängen 5,6!!!
Det var deras första tävling tillsammans :-)
Chickos linförare heter Jenny!
Snart är det tävling!
Startlista 30-31 okt
Preliminärt Tidsprogram Lördag 30 okt 2010
Lätt klass skritt 9,00
Caprifolens lag Gul (6) Sallie
Caprifolens lag Lila (5) rosecane
Frillesås lag 2 (5) Niagara
Laholms lag 5 (4) Boss
Strömstads lag 3 (3) Nörreholms Casandra
Caprifolens lag Rosa (3) Sallie
Laholms lag 4 (6) Boss
Strömstads lag 2 (7) Montoya
Frillesås lag 3 (3) Niagara
Laholms lag 3 (6) Tornado
Caprifolens lag Silver(5) Billicane
Göteborgs fältrittklubb (6) Egelund Rubato
Strömstads lag pink (3) Nörreholms Casandra
Lunchpaus 30 min
Individuell klass skritt
1. Vanessa Nilsson (Plätt)
2. Elvira Svensson (Rosecane)
3. Carolina Svensson (Rosecane)
4. Terese Albertsson (Rosecane)
5. Alicia Nilsson (Rosecane)
6. Kajsa Rimskog (pegasus Carwyn)
7. Emmie Dahlgren (pegasus Carwyn)
8. Daniella Jacobsson (pegasus Carwyn)
9. Clara Jonasson (Sallie)
10. Emma Appelgren (Sallie)
11. Sandra Andersson (Montoya)
12. Frida Nydal (Montoya)
13. Natacha Sandtangen (Montoya)
14. Moa Nyström (Montoya)
15. Magdalena Marth (billicane)
16. Elin Wennström (billicane)
17. Emilia Dodd (billicane)
18. Elin Kosterdal (Nörreholms Casandra)
19. Thea Sandberg (Nörreholms Casandra)
20. Viktoria Kjellin Eriksen (Nörreholms Casandra)
21. Desireé Kjellin Eriksen (Nörreholms Casandra)
Preliminärt tidsprogram Söndag 31 okt 2010
9.00 Klass 1, svår klass
Laholm lag 1 (Vanzetto)
Örestad Lag 1 endast grund (Ramati)
Frillesås lag 1 (Mosegårdens Lux)
Klass 5, Mellanklass
Strömstad Ridklubb (Montoya)
Caprifolens lag blå (6) utom tävlan Rosecane
Laholm lag 2 (utom tävl.) (Egelund Rubato) gör kür i skritt direkt efter, likadant även på em
Örestad lag 2 (Merlin)
Team Pegasus (Dån)
5 minuters paus
Klass 2,3,4 Individuell
1. Johanna Bergstedt (Chêvere)
2. Felicia greppe (Chêvere)
3. Michelle Eremar (Chickory Tip)
4. Sara Månsson (Bolero)
5. Louise Månsson (Bolero)
6. Malin Gunnarsson (billicane)
7. Matilda Andersson (billicane)
8. Jasmine Jakobsen (billicane)
9. Emma Van Den Akker (billicane)
10. Emilia Dodd (billicane)
11. Nathalie Santangen (Montoya)
12. Ellen Haglund (Montoya)
13. Karin André (Montoya)
14. Ellen Jönsson (Chickory Tip)
Klass 6 Lätt klass
Österlens Ridklubb Cicorius
Caprifolens lag Vit (Boston Royàl)
Frillesås (utom tävlan, test av häst) (Parisienne)
Lunchpaus 30 min
Klass 1, svår klass kür
Klass 5, mellanklass kür
Klass 2, individuell klass seniorer, teknisk kür
prisutdelning
Tävling i Laholm 8-9 maj
Preliminärt program
Tidsprogram Lördag 8 maj
Klass 8 lätt klass Skritt
9.00
1. Caprifolens Lag Lila Rosecane
2. Göteborgs fältrittklubb Egelund Rubato
3. Frillesås Lag 2 Niagara
4. Caprifolens Lag silver Sallie
5. Laholms Lag B Tornado
6. Caprifolens Lag Rosa Sallie
7. Laholms Lag A Anton
8. Mini Pegasus Dån
9. Caprifolens Lag Gul Sallie
10. Laholms Lag C Tornado
Klass 9 ind. lätt klass skritt
1. Emilia Dodd Rosecane
2. Kajsa Rimskog Pegasus carwin
3. Clara Jonasson Pegasus carwin
Tidsprogram Söndag 9 maj
Klass1 Svår
Kl 9,00
1.Laholms Lag1 Vanzetto
2. Team Caprifolen Vasco
3.Örestad lag 1 Ramati
4.Frillesås Lag 1 Test av ny häst, u.t Chevere
Klass 5 mellan klass
1.Team Pegasus Dån
2.Laholm Lag 2 Tornado
3.Örestad Lag 2 Merlin
Klass 2 3 4 ind svår klass
1. Johanna Tagesson S Kongsboy
2. Karolina Tagesson S Kongsboy
3. Michelle Eremar M Wilma
4. Jasmine Jacobsen M Wilma
5. Petra Svensson enb. Grund J Don Giovanni
6. Amanda Backlund Enb. Junior grund Don Giovanni
7. Emelie uddenäs J Don Giovanni
8. Kristina Dahmén J Don Giovanni
9. Louise Rundgren J Don Giovanni
10. Amanda Andersson J Egelund Rubato
11. Malin Eriksson S Kongboy
12. Annica Andersson S Merlin
13. Ella Filippa Velander M Merlin
14. Rebecka Ahlström J Niagara
15. Johanna Bergstedt J Niagara
16. Linnea Engqvist J Rosecane
17. Malin Gunnarsson J Rosecane
18. Sara Svanlund S Boston Royal
19. Matilda Lancing S Cicorius
20. Frida Danielsson Cicorius
Klass 6 Lätt Klass Galopp
1.Caprifolens Lag Blå Rosecane
2.Lilla Pegasus Revansch
3.Caprifolens Lag Vit Boston Royal
Paus
Ca 12.00 Klass 7 Pas-de-deux
1.Ann-Charlotte Enochsson Egelund Rubato
Isabella Jakobsson
2.Felicia Greppe Mosegårdens Lux
Rebecka Ahlström
3.Sara Månsson Egelund Rubato
4.Louise Månsson
Kürer klass 1 Svår
Kürer klass 5 Mellan
Kürer Klass 2 individuella seniorer teknisk
Prisutdelning
Varmt välkommen!
Sydserien 1
Lag 1 startade utom tävlan och gjorde grunden på Chickory Tip
Amanda Andersson tävlade individuellt på Vanzetto och vann juniorklassen
Malin Eriksson startade också individuellt på Vanzetto och kom tvåa i seniorklassen
Sara och Louise Månsson startade i pas-de-deux klassen på Chico och vann
Isabella Jakobsson gjorde en fin grund utom tävlan på Chico
Lag 2 (delar av laget) startade i mellanklassen och kom 4a
jag hoppas att få in lite bilder så småningom
Den 9e maj är nästa tävling och då på hemmaplan!
Lokal tävling på Caprifolen
Lag 2 var med utom tävlan på Chico och gjorde grund i galopp och kür i skritt.
Amanda Andersson och Malin Eriksson tävlade individuellt på Chico och kom 1a respektive 2a. Stort grattsi till fina prestationer!
På söndag, den 18 april, drar sydserien igång och första tävlingen är på Örs i Malmö. Just nu laddar vi för fullt!
Bilder kommer för övrigt så fort jag fått in några.
Har du bilder eller annan information som du vill ska publiceras här maila till [email protected]
Ändrat tävlingsdatum!
Sydserien 7 som skulle hållt i Laholm den 23-24 oktober är flyttad en vecka framåt. Alltså den 30-31 oktober hålls syderien 7, finalen på Ekbanksgården i Laholm. Välkomna då!
Tävlingsterminen 2010
Tävlingstermin 2010
18 april ÖRS, Sydserien 1
22-25 april CVI Ermelo, Holland
9 maj Laholm, Sydserien 2
14-16 maj CVI Stadl Paura, Österrike
23 maj Frillesås, Sydserien 3
6 juni Pegasus, Sydserien 4
25-27 juni CVI Krumke, Tyskland
16-18 juli SM, Örestad
26 sep Skånskt Mästerskap, Österlen, Sydserien 5
9-10 okt Caprifolen, Sydserien 6